78165

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



R. Polášek (90.178.51.173) --- 25. 2. 2018
Re: obmÄ?na dĂ­la (71308)

"Tohle jsou Radime takovy povidacky.Vliv utepleni se znacne precenuje,dulezite je aby neunikalo teplo stropem.Ac mam neuteplenych jen asi 5,vzdy v nich vcelstva reaguji lepe na pripadne zimni otepleni a vyletuji na prolety,uteplenym ulum dlouho trva,nez z nich vcely vyzenou zimu.Navic u zebracku neni problem uriznout styrodurovou desku a horni nastavek zuzit a oddelit od prazdneho prostoru,lze si hrat s jednotlivymi ramky.Rada vcelaru presla k nastavkovym ulum,lec nastavkove zpusoby nevyuziva a dal travi u kazdeho vcelstva zbytecne cas.Je to o tom,co od toho kdo ceka."
-----------------------------
Nejsou to povídačky.
Za prvé je třeba oddělit zimu a jaro a pozdní jaro do cca konce května. Rezervoát chladu u starých úlů je mýtus vzniklý v 50 letech minulého století, kdy s novým režimem přišli do včelaření noví, problematiky neznalí lidi a vymýšleli "převratné" věci. Například vymysleli uteplování těchto úlů hoblinami, které byly tehdy jinak odpad. V součinnosti s tím, když úl z venku pečlivě nabarvili, se potom v zimě v těch hoblinách hromadila vlhkost ve formě ledu, kterou včely v předjaří musely nejdřív rozmrazit. Údajně tehdy zkoušeli takový úl rozebrat a našli tam doslova hobliny zamrzlé v deskách ledu. To ale už je dávno minulost.
Přes zimu by dnes měl být univerzál úplně rovnocenný nástavkovému úlu.
Jiná situace je v době jarního rozvoje včelstva. V předjaří se totiž má univerzál zužovat jen na takové množství rámků v plodišti i medníku, které včelstvo obsedne a dokáže snadno bez problémů vytopit. A postupně, jak se včelstvo rozvíjí, podle toho, co se děje za okýnkem, se včelstvo po jednotlivých plástech a mezistěnách rozšiřuje. Včelstvo je tedy neustále v teple a bez jakýchkoliv tepelných šoků. To trvá do doby, dokud teplota i v noci nestoupne aspoň na 15 - 20 stupňů C, tedy u nás na severní Moravě tak do konce května. Když už je díky vysoké venkovní teplotě ochlazování včelstva přes stěnu úlu minimální.
To u nástavků to je jinak. Tam přidáním nástavku včelstvo utrpí šok, protože najednou musí vytápět až dvakrát větší prostor a to třeba na začátku května proti venkovní teplotě i kolem nuly stupňů, tedy teplotnímu rozdílu proti teplotě udržované u plodu až 35 st C. Šachování se zužováním styrodurem v nástavcích je možné, ale je mnohonásobně pracnější než prosté přidávání plástů u univerzálu a nemusí být tak těsné. Navíc spousta materiálu k utěsnění toho styroduru je jednorázová a po použití se musí vyhodit a když se zapomene rozšířit, včely i styrodur vykousají. Taky jsem ve svých nástavcích takhle zužoval.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71323


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:R. Polášek - Re: technika pro krmeni roztokem
Předchozí:vcelifarmajelinek - Re: Vcely Digest, Vol 137, Issue 16


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu