78184

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



gupa (93.92.52.23) --- 8. 5. 2017
Re: Včelstva (70331) (70333) (70453) (70461) (70491) (70493) (70496)

Václav Potužník:
Poučení pro mne, dokud není dobrá jarní snůška nelez do včel. Samozřejmě
kromě řešení případného problému.

............

Reakcí jsem chtěl říci, že naučené dělnice hledaly vůni plástů proto, že tuto činnost se naučily. Docela možné je že se ji naučily i stím, že nevylezly z úlu, tz. při přemísťování zásob najaře při rozvoji. Takže logické je, že je hloupost nelézt do včelstev, protože riskuji úhyn vedle zásob nebo při nedostatku vody když vyzimované včelstvo neprohlídnu kvůli dostupnosti zásob po proletu.

Letos jsem dodával do úlů vodu postřikem a včela dokonale bílé krystalické zásoby zpracovala a nevynesla. Projevy slídivosti se také potomto dodání vody zvýšily. Proto to vidím v postupném vývoji událostí že šli po plástové vůni kterou ucítily a přestaly sledovat kvůli lepšímu zdroji.

Hlavní problém vidím v dostupnosti plástové vůně dostupné slídícím včelám někde v nějakém skladu souší v blízkosti stanoviště.

Je nutné také i rozlišovat vůně. Jinak voní dělnici cukerné zásoby, jinak prázdná souš, jinak med, jinak propolis ... Úlová vůně je také odlišná od vůně voštin. Jde o sloučeniny a sloučené sloučeniny vůní. Proto když je doživotně naučená slídilka na plástovou vůni hledá nejprve plástovou vůni ale jakmile neochutná med v plástu, což píšu pro úplnost, tak se zásob v plástech netkne._gp_

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 70497


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:R. Polášek - Re: vyzimování
Předchozí:Potu?ník Václav - Re: Včelstva


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu