78619
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- (e-mailem) --- 2. 3. 2016
Re: poÄ?et ĂşlĹŻ na stojanu
Nejdůležitější je jestli se do budoucna počítá s kočováním. Přepravují se nejlépe celé stojany
pepan
---------- Původní zpráva ---------- Od: Tomáš Heřman <t.h.skalice/=/googlemail.com> Komu: Včelařská konference <vcely/=/v.or.cz> Datum: 1. 3. 2016 20:47:14 Předmět: Re: počet úlů na stojanu
"Dlouho jsem se tak nepobavil. Diky Dne 29.2.2016 11:37 napsal uživatel "Sokol" <e-mail/=/nezadan>:
> Záleží pro jakou stavbu.Na studenou bych doporučil 2.Nateplou třeba 3. >"
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68170
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 1. 3. 2016
Re: počet úlů na stojanu (68164)
"rozhoduji se, kolik úlů dát na stojan. Dočetl jsem se, že ideální je mít 2 - 3 úly, aby otřesy nerušily ostatní."
Hlavně ho udělej buď dostatečně masívní nebo nízký. Jinak ti ho bude rozhoupávat každý trochu silnější vítr a včelky budou z toho periodicky naštvané. Hlavně ze začátku, než si zvyknou, mohou i nejklidnější včely za větru napadat do deseti metrů daleko všechno kolem úlu, co se hýbe. Jinak to je podle mně jedno, pokud se se včelami a nástavky zachází trochu šetrně. A při ošetřování včel se nepostupuje po řadě, ale ob jeden, dva úly.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68167
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Sokol (78.136.177.206) --- 29. 2. 2016
Re: Tisk.zpráva (68161)
To já se stále divím.Přece kauza Včelpo a 100% vlastník ČSV ušili na veřejnost,ale i na všechny členy boudu jaká nemá ve slušné společnosti co dělat.Když deklaruji Český med tak do něj nenamíchám cizí,to je nehoráznost!Pokuta 1,2 milionu je dost velká,ale úměrná té lumpárně.Proč se tedy alespoň ti slušní neozývají?
Možná o nich nevím.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68166
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (194.228.32.154) --- 29. 2. 2016
Re: Tisk.zpráva (68161) (68162)
JosPro:
Samozrejme,ze tim takto prijdou o moznost pricmrndavat do jednani se statem pri tvorbe legislativy,nebo dotaci,ale to pro radu vcelaru neni priorita.
-------------------------------
Ještě jsem nepotkal řadového člen který měl pocit že by mohl mluvit do toho co ČSV bude dojednávat. Naopak mnoho jich mělo opačný názor než to co prezentovalo vedení. :-)
Co pamatuji, byl problém dostat svůj názor byť jen o patro výš.
Dost lidí co nyní vystoupilo zjistilo, že pořídit si léčivo, pokud by mělo být na předpis (a to ne vždy musí) je možná i jednodušší a lacinější jak být členem.
Co vím, tak dost nových spolků vzniká paralelně, chtějí sdružovat jen ty co mají zájem, s tím že se budou věnovat spolkové činnosti a včelaření a ne byrokracii kolem zimní měli.
A o těch se mezi funkcionáři moc neví a nemluví.
Mnohdy nemají ani oficiální strukturu, k čemu taky, na to abych si zorganizoval společnou akci, výlet atd. nepotřebuji štěmpl. ne? :-)
A tím začne být pro aktivní tato volba poměrně lákavá.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68163
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JosPr (46.135.187.6) --- 28. 2. 2016
Re: Tisk.zpráva (68161)
Tomuhle se uz nedivim,vetsinu zajima jen vlastni vcelnice a ze jim nekdo da lecivo a dotace,casto za ne zadosti i vypise.Samostatne spolky vznikaji vzpourou clenu proti systemu? U zrodu stoji zase nastvani funkcionari,kteri musi clenstvo presvedcit k odchodu a v podstate nabidnout ten samy servis.Jedinou vyhodou jsou prispevky do vlastni kasicky a pouziti na svoje aktivity a ne "aktivity" ustredi. Nevim,co opravdu by se muselo stat,aby se clenstvo probralo? Proti letum minulym jsou trosku jine podminky pro vcelareni,vcelar mimo CSV uz neni odkazany jen na CSV,byt mu to mnohe ZO ztezuji,kde muzou.Zacinam byt presvedceny o jinem modelu fungovani,na neformalnim zaklade spoluprace vcelaru,plne moci k vystaveni receptu a objednani VLP,sberu vzorku,spoluprace,trebas i doruceni zadosti o nestastne dotace.Samozrejme,ze tim takto prijdou o moznost pricmrndavat do jednani se statem pri tvorbe legislativy,nebo dotaci,ale to pro radu vcelaru neni priorita.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68162
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Sokol (78.136.140.14) --- 28. 2. 2016
Tisk.zpráva
Mě na tom udivuje,že včelaři jsou tak nějak v klidu a budou dál bez reptání dávat penízky do společné kasičky a vůbec se neptají kam ti peníze jdou hlavně když dostanou na VČS guláš grátis.V poslední době už je těch malérů nějak dost.Včela Předboj,Nasavrky a teď koruna všeho Včelpo.Kolik stála včelaře Předboj?Kolik kostlivci ve skříních v Nasavrkách a teď zatím 1,2 milionu ale to je jen pokuta.
Při této příležitosti mě napadá Mladá Boleslav a další tuším je Praha 5.Tam už si dávají penízky do vlastní kasičky.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68161
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JosPr (46.135.214.3) --- 28. 2. 2016
Re: Tisková zpráva SVS Praha (68150) (68152) (68155) (68157)
www.eagri.cz-statni veterinarni sprava udelila Vcelpu pokutu 1,2 milionu korun....odkaz pro ty,co veri na "konkurencni boj" 63 tun medu se stejnym spektrem atb jako v "ceskem dedeckovi" vracenem zpet na Ukrajinu je snad dukazem,ze nikdo nikam nic nesypal.Koneckoncu,kdyby jednatel Vcelpa priznal barvu hned,nemuselo dojit ke kontrolam u ceskych vcelaru na atb.Ale to by zase nemohlo byt prezentovano jako dobra zprava-med ceskych vcelaru neobsahuje atb.Ze strany Vcelpa a majitele CSV je to az neskutecna blamaz,jak clenu,ceskych vcelaru,statnich organu a verejnosti.Nejspis proto takova pokuta...
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68158
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 27. 2. 2016
Re: Rozsirenie vcelstiev a prejdenie na inu ramikovu mieru (68147)
"Dakujem za odpovede Pan karol ako pisete ze ste pouzili metodu podla Liebika jeden plast s plodom staci na zalozenie novej rodiny kolko tak odlozencov ste spravili s jednej rodiny samozrejme zalezi na plodovani no taky stred aby som vedel kolko ulov mam pripravit vcelstva rozoberem a spravim odlozence a len preliecit krmit a rozsirovat"
a.
Teoreticky vám stačí hrstka mladých včel, tak od cca 50 výš a minioplodňáček. Těch 50 včel dokáže dostatečně zakrmit larvičku v matečníku a potom po oplození matky dokáže nakrmit a ošetřit nejméně cca 70 buněk plodu, ze kterých se vylíhne nejméně 50 nových včel, které nastartují zvětšování "včelstvíčka". jenže to je za ideálních podmínek, okolní teploty 20 - 30 st C i v noci a zdroje pylu a sladiny do pár desítek metrů od úlku.
a.
V praxi se z několika důvodů používá oddělek mnohem větší. Jednak obecně čím silnější oddělek, tím vice se eliminují chyby včelaře. Neboli čím víc včelař ovládá včely a potřebuje tolik množit, tím víc matek rozložením jednoho včelstva na oddělky dokáže udělat. Začátečník podle mně víc než v průměru takové 4 oddělky na plné rámkové míře neudělá.
Pokud se jich bude snažit udělat víc, budou v kritických fázích chybět včely a buďto zachladne matečník nebo po oplození matky nedokáže oddělek zesílit a skončí vyloupením nebo vymizením létavek a bez zásob.
Solidní velikost oddělku na plné rámkové míře do cca poloviny května je podle mně 2 plásty s plodem + 2 krycí plásty plus setřepané včely z dalších dvou plodových plástů.
V polovině června je už třeba přidat dlší dva plásty s plodem a potom na každý další týden další plást s plodem a včelami, protože jinak by včely nestihly zesílit do zpracovávání zásob a čelitř vzniku slídivosti.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68154
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JosPr (46.135.116.17) --- 27. 2. 2016
Re: Rozsirenie vcelstiev a prejdenie na inu ramikovu mieru (68147) (68151)
Kdyz jsem znovu zacinal po moru,za drahy peniz jsem koupil 2 bestie od "zaslouzileho mnohokrat vyznamenaneho funkcionare,ktery uz vcely davno mit kvuli chovatelske nemohoucnosti mit nemel. Vcely enorme bodave,otresne,ale dobre plodarky. Nezbylo mi,nez nakoupit matky a rozbit vcelstva do oddelku-plodovy, zasobni a nova matka. Ze 2 "vcelstev" jsem timto postupem zimoval 18.Byla to ale r. m 39x24,coz ale nehraje podstatnou roli,myslim.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68153
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JosPr (46.135.116.17) --- 27. 2. 2016
Re: Tisková zpráva SVS Praha (68150)
Doporucuju precist si onu tiskovou zpravu,ktera jednoznacne prokazuje puvod medu jako dovozovy a jasne vyvraci teorie p. Srolla o "sypani cehokoliv do sklenicek" a "konkurencnim boji".Prokazuje, ze svaz z clenu vedomne delal blbce.Snad uz to dojde vsem clenum,i tem,co siri pohadky v rozhlase.Zvlastni,ze odkaz na pohadky panu Titery a Peroutky se objevil na svazovem webu,ale jine odkazy ne? Ktery soudruh ci soudruzka svazovy web obsluhuje a misto objektivnich informaci cenzuruje? Ted uz nam nezbyde nez vyckat jak CSV vyprovodi ze svych rad skudce a aktery mlzeni a dovozu medu. Pokud to neprovede,mam jasno,jak se postavit k clenstvi.Pochybuju,ze si akteri kauzy Vcelpo vyvodi moralni odpovednost a odejdou sami:(
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68152
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (194.228.32.50) --- 27. 2. 2016
Re: Rozsirenie vcelstiev a prejdenie na inu ramikovu mieru (68147)
Dakujem za odpovede Pan karol ako pisete ze ste pouzili metodu podla Liebika jeden plast s plodom staci na zalozenie novej rodiny kolko tak odlozencov ste spravili s jednej rodiny samozrejme zalezi na plodovani no taky stred aby som vedel kolko ulov mam pripravit vcelstva rozoberem a spravim odlozence a len preliecit krmit a rozsirovat
---------
Tenkrát moc ne. :-) Ony to byly pěkné rojilky, měl jsem strach aby je moc neoslabil a už byly na stromech. Byly to 2 včelstva, takže jsem z toho používal zbylý plod a zbylé včely. A úly vrátil. :-)
Ale normálně to funguje, Polystyrenový plemenáč - u nás je chladno, dva plásty a zateplovací příčka a odvést.
Jde to i bez převozu, ale když se člověk podívá na oddělek dělaný na místě a přivezený z jiného stanoviště, je vidět ten veselejší život v tom oddělku co má létavky.
Kolik se dá udělat oddělků z jednoho včelstva - já to nepotřeboval, nemnožím už. A nidky jsme to nedělal systémem obětování včelstva.
To budu dělat letos. Chci je dostat do rojovky a pak rozebrat s rojovými matečníky. Vloni se mi to nepovedlo, jen co jsem odebral první rámky s matečníky, přešlo je to. :-)
Ale teoreticky se dá dojít k číslu 10-20 - já je mám na 2/3, takže doufám i ve větší číslo, beru to jako pokus.
A od těch 10-20 člověk musí odčítat neúspěch.
Záleží na poloze, stanovišti a pastvě - celoroční.
A pokud někdo chce aby mu to přerostlo přes hlavu - tím myslím třeba začátečníka co chce jít hned na 50 a víc :-)
Tak ty první oddělky když dorostou a má už k dispozici zralé matečníky (v té době se již dají koupit) může rozdělit. Tedy matku s pár plásty odvést a přidat matečník.
Já rozděloval jednou na SVazence - začátek července, už se nemohly vejít do 6 rámkového plemenáče 448*300 a vyzimovaly v takových plemenáčích a šly pěkně do síly následující rok na červnovou snůšku.
Tvorba oddělků z jednoho plástu a dokonce bez mezistěn - oddělek staví dělničinu (funguje, provozuji) je popsána myslím v:
Liebig - včelaříme jednoduše - výborně jednoduchá knížka
Moderní včelař - myslím po úhynech 2007/8 asi 2008
a nyní ve Včelařství Svazek I, což je pro začínající knížka přímo na míru
http://www.psnv.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=558:nova-kniha-velastvi-i&catid=66:vzdelavani&Itemid=68
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68151
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Martin H. (91.221.212.64) --- 26. 2. 2016
Ano, takto by to šlo. Taky oddělky hned odvážím na jiné stanoviště 1km (zástavba, louky i lesík)a létavky se nevracejí. Za týden oddělek převezu na původní stanoviště (v tu dobu už včely mají matečníky) a vše je ok. Původně jsem oddělky vozil zpět po 3-4 dnech, ale některé se mi vypráznily - létavky si ještě pamatovaly kmenové včelstvo.
Kolega třeba vozí na 1500m a zpět přiveze po více jak měsíci až se oplodní matka.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68149
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Ivo Dragoun MUDr (e-mailem) --- 26. 2. 2016
dotaz
Přátelé, kdo poradí? Letos chci opět založit asi pět oddělků.Jak všichni víme, abych nepřišel o létavky,měl bych založené oddělky převézt na stanoviště minimálně 3, raději |5 km vzdálené.Dříve jsem s tím neměl problém,nyní však nemám bezpečné a vyhovující místo v doporučované vzdálenosti. Přesně řečeno,místo by bylo ale z několika důvodů jen dočasné, maximálně na dva měsíce.Takže v souvislosti s tím mám jeden dotaz. Předpokládám-li, že létavky se na vrcholu sezony dožívají maximálně 6-ti týdnů, nebylo by celkem logicky možné po těch šesti týdnech oddělky přivézt zpět na včelnici s tíím, že původní létavky již tou dobou budou ve včelím nebi a nové, narozené později již nebudou na původní stanoviště zalétané. Nebo tomu brání i jiné důvody? Děkuji Dr.Ivo Dragoun
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68148
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- fero (217.12.62.38) --- 26. 2. 2016
Rozsirenie vcelstiev a prejdenie na inu ramikovu mieru
Dakujem za odpovede Pan karol ako pisete ze ste pouzili metodu podla Liebika jeden plast s plodom staci na zalozenie novej rodiny kolko tak odlozencov ste spravili s jednej rodiny samozrejme zalezi na plodovani no taky stred aby som vedel kolko ulov mam pripravit vcelstva rozoberem a spravim odlozence a len preliecit krmit a rozsirovat
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68147
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (82.99.171.68) --- 26. 2. 2016
Re: rozsirenie vcelstiev a prejdenie na inu ramikovu mieru (68143)
Když jsem takto kdysi jednou převáděl darované 39*24 na Langa a tvořil z nich rovnou oddělky, tak mi stačily tak jak radil Liebig jeden plodový a jeden obsednutý zásobní a stavěly jen stavební - bez mezistěn.
A zpočátku krmit a nejlépe převézt někam (+1km dál) na snůšku. Až tam skončí snůška a matka bude klást, vzít pak zpět.
A za rok jak píše DRH vyhodit staré rámky.
U Langa 2/3 tam bude 2x8rámků. Podl etoho jak budou stavět.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68146
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 26. 2. 2016
Re: rozsirenie vcelstiev a prejdenie na inu ramikovu mieru (68143)
"Dobry vecer chcel by som vas nazor na problematiku mam 4 prezimovane rodiny na ramikovej miere b 10 no chcem prejst na ramikovu mieru langstroth 2/3 a zaroven vcelstva rozsirit na viac rodin ako by ste mi poradili previest tieto operacie za kazdu odpoved dakujem"
Podle mně záleží, jak moc se chcete piplat s předěláváním plástů nebo s vytvářením přechodů z starých nástavků na nové nebo ne.
Můžete všechny plásty přeřezat z původního rozměru na nový a ty s plodem nějak rychle upravit, aby se nezachladil plod a rovnou to hodit do nových nástavků. To někdy až v přírodě bude nabídka pylu a sladiny a včely budou mít minimálně pár decimetrů plodu všeho stáří, ale ještě nebudou příliš silné, tak v březnu.
Nebo můžete vytvořit přechod ze starého na nový nástavek a postupně přinutit matku přejít ze starého do nového nástavku na mezistěny nebo přeřezané plásty a staré plásty a nástavky postupně odebirat jako prázdné nebo s medem k vytočení a nové s mezistěnami a přeřezanými plásty přidávat.
Nebo můžete v rozvinutém létě včelstvo setřepat do rojáku jako umělý roj, plásty s plodem přidat do zbylých včelstev a roj po zcelení usadit do nového úlu s mezistěnami a za snůšky nebo pokrmování cukrem je nechat mezistěny postavit.... Poslední starý úl buď zaklíckovat matku a nechat plod vylíhnout nebo rozdělit, matku setřepat zase do umělého roje a cca třetinu včel bez matky nechat na plodu založit matečníky a po vylíhnutí matky a zbylého plodu zase setřepat do umělého roje a matku nechat oplodnit už na mezistěnách a plástech nového úlu.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68145
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Radek HubaÄ? (e-mailem) --- 26. 2. 2016
Re: rozsirenie vcelstiev a prejdenie na inu ramikovu mieru (68143)
To je jednoduché. Připravíte si horní loučky Langstroth navíc podle počtu rámků B 10. Nyní na jaře zredukujete počet B 10 - neobsazené, bez zásob a plodu. Podle výšky dna nových úlů dáte dno, na něj 1-2 nástavky, aby se vešli B 10 na výšku a do nových úlů převěsíte B-10 přidělané drátem k loučkám Langstrothu. B 10 rámky vyndáte třeba příští rok na jaře, oddělky můžete udělat stejně
Radek
---------- Původní zpráva ----------
Od: fero <fero415/=/centrum.sk>
Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
Datum: 25. 2. 2016 23:20:06
Předmět: rozsirenie vcelstiev a prejdenie na inu ramikovu mieru
"Dobry vecer chcel by som vas nazor na problematiku mam 4 prezimovane rodiny
na ramikovej miere b 10 no chcem prejst na ramikovu mieru langstroth 2/3 a
zaroven vcelstva rozsirit na viac rodin ako by ste mi poradili previest
tieto operacie za kazdu odpoved dakujem"
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68144
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JK (109.75.0.10) --- 25. 2. 2016
Re: (68137)
Je to špatně a dopadá to pak takto:
http://jihlava.idnes.cz/v-kejzlici-resi-problem-s-chovatelem-dobytka-f3e-/jihlava-zpravy.aspx?c=A160224_153354_jihlava-zpravy_evs
Ale hlavně, že jsou papíry OK. Stav hospodářských zvířat je asi pro SVS nepodstatný.
Ten příklad, ale ukazuje na to, že když si bude někdo dělat z nařízení srandu - stejně mu to projde a jen o naprosto křičící případy se pak začne někdo vážněji zajímat.
Byrokracie vede ke znechucení a rezignaci, je nutno apelovat na zodpovědnost a samostatnost a řešit skutečný stav ne papírový. Není dobré závodit v tom jak jsou papíry v pořádku, ale v tom jaký je stav daného hospodářství a jak hospodář zná své řemeslo, ať už jde o krávy nebo včely.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68140
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Potu?ník Václav (e-mailem) --- 25. 2. 2016
Re: Metodika kontroly zdraví zvířat (68120) (68121) (68126) (68135) (68136)
Asi jsem to nenapsal dost přesně, tak se pokusím znovu:
1) leden - většina měli na vzorek je z ledna, dále je potřeba měl sušit a je potřeba mít také určitou časovou rezervu do 15.2., pokud na obojí bude cca týden, tak co jsem napsal tak špatně?
2) pokud spolek vzorky shromáždí, pomůže řádně označit (ne pro sebe, ale pro stát) a hromadně je předá, tak udělá co špatně? To, že doktorovi na veterině ušetří práci?
3) výsledky rozboru jsou pro stát, ne pro včelaře. Pro včelaře, alespoň pro mne ano, je spad po zásahu (KM, gabon, thymol, KŠ, fumigace, aerosol) A třeba i listím z ořešáku. Sirným knotem, pokud vím, zatím nikdo neléčí.
4) zimní měl - já ji považuji za to jak stát tj. SVS je schopna sbírat informace o zdravotním stavu, v tomto případě včelstev. Obdobně jsou, pokud vím, sledovány například úhyny domácích i divokých zvířat. Tedy vzteklina, mor prasat, drůbeže a mnoho dalších. Pokud by VŠICHNI včelaři tyto informace DOBROVOLNĚ a PRAVDIVĚ státu reprezentovanému SVS předávali, nemusela by se měl vyšetřovat plošně, ale stačilo by pouze namátkově. VP
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68139
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Stanislavpe (85.13.101.138) --- 25. 2. 2016
Re: Metodika kontroly zdraví zvířat (68120) (68121) (68126) (68135)
Jsem přesvědčen, že chovatel najde v Metodice dostatečný prostor k vlastnímu rozhodnutí čím, kdy a jak léčit. Jenom toho využívat a nenechat se sebou manipulovat. Metodika dává dostatečný prostor, jenom se nebát, že! Bohužel většina funkcionářů čeká na nějaký pokyn nařízení a atd. místo toho, aby vedli členy spolku k samostanosti, tak je drtí naprostými nesmysly. Ani svazový časopis nedělá v tomto dobrou práci.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68138
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Bronislav Gruna (109.81.211.37) --- 25. 2. 2016
Ano, kličkovat se dá v každém systému. My Češi jsme v tomto oboru mistry. Zkuste si ale na chvíli představit, že by vám nikdo nic konkrétního nepřikazoval, jen obecně starat se o dobrý zdravotní stav svých včelstev zejména tak, aby nedocházelo k poškozování zájmů dalších chovatelů. A státní veterina by řešila jen zjevné porušení, kdy dochází k masivním invazím kleštíků a hromadným úhynům. V takovém případě by měla řešit zanedbání péče a pokutovat prvotní zdroje hromadných kolapsů.
Místo toho se nyní SVS soustředí na formální kontrolu zimní měli, protokolů o léčení apod., zatímco o hromadných úhynech na podzim 2014 ani neměla informace, protože včelaři to nehlásili. Není tu něco špatně?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68137
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Stanislavpe (85.13.101.138) --- 25. 2. 2016
Re: Metodika kontroly zdraví zvířat (68120) (68121) (68126) (68135)
Jsem přesvědčen, že chovatel najde v Metodice dostatečný prostor k vlastnímu rozhodnutí čím, kdy a jak léčit. Jenom toho využívat a nenechat se sebou manipulovat. Metodika dává dostatečný prostor, jenom se nebát, že! Bohužel většina funkcionářů čeká na nějaký pokyn nařízení a atd. místo toho, aby vedli členy spolku k samostanosti, tak je drtí naprostými nesmysly. Ani svazový časopis nedělá v tomto dobrou práci.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68136
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Bronislav Gruna (109.81.211.37) --- 25. 2. 2016
Re: Metodika kontroly zdraví zvířat (68120) (68121) (68126)
Máte pravdu, že manévrovací prostor má SVS u nás minimální. 98 % mandát ČSV ji tlačí do kouta tak, že v podstatě jen vykonává, co si "včelaři přejí". V podstatě hraje roli bílého koně mocenské mafii ve vedení ČSV, protože dle zákona je nakonec za vydaná rozhodnutí odpovědný úředník SVS. A nejde o malé škody. Při 40 % úhynu a ceně včelstva kolem 3 tisíc Kč se pohybujeme v hodnotách blízko 1 miliardy Kč. Nyní stačí u soudu prokázat, že na výši škod se podílí i špatná rozhodnutí státní správy, například nařizování léčení podle zimní měli, které je o rok zpožděné proti vývoji nákazové situace:
http://www.psnv.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=564:povinne-vyeteni-zimni-mli-kodi-velam-i-konzumentm-medu&catid=48:vceli-nemoci&Itemid=68
V České republice se podařilo vlivným lidem z ČSV přesvědčit SVS, že musí rozhodovat za včelaře kdy a čím budou léčit. K tomu SVS potřebuje zimní měl, které sice nefunguje, ale není nic jiného, podle čeho by mohla rozhodovat. Včelařům je ponechán malý manévrovací prostor v rámci volby schválených VLP.
Např. na Slovensku ve věci varroózy má včelař nesrovnatelně větší manévrovací prostor. Protože veterina nic konkrétního nepřikazuje, může včelař použít vše, co není zakázané. Distribuovat a prodávat se mohou jen schválené VLP, ale např. použití samotné kyseliny šťavelové včelařem je z hlediska legislativy v pořádku, i když není přímo povolené. Na lednovém VMS v Brně jsme nám to detailně vysvětlil přednášející ze Slovenska ing. Robert Chlebo.
V budoucnu jedině tato svoboda povede k lepšímu zvládání varroózy. Zatímco u nás v posledních letech problémy s úhyny narůstají, na Slovensku se nic mimořádného neděje. Já doufám, že i naše SVS to pochopí. Úředníkům se uleví, pokud odloží to břímě každoročního rozhodování a stálého dohledu nad každým včelařem, nyní dovedené k "dokonalosti" nařizováním léčení po katastrech obcí. Pokud to nepochopí, bude třeba vžadovat po státní správě vyvození odpovědnosti za způsobené škody.
-------------------------------------------------------
Potužík Václav napsal:
Jestli se mohu přimluvit, zamysleme se nad tím, jaký manévrovací
prostor SVS má. A hlavně nad tím, jak jej mnohdy ještě sami zužujeme.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68135
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (82.99.171.68) --- 25. 2. 2016
Re: Metodika kontroly zdraví zvířat (68120) (68121) (68126) (68130)
Potužík Václav napsal:
Je zde zmiňován velký spad VD v současné době. Jde o roztoče, kteří
uhynuli po zásahu např. amitrazem v prázdných buňkách. Vždyť to je přirozený
projev, včelstva čistí velké plochy plástů, které připravují k zakladení.
Vždyť právě proto je odběr vzorků prováděn v lednu, tedy době, kdy tato
příprava k zakladení ještě není prováděna.
--------------------
Není nařízeno provádět odběr měli v lednu. Z termínu odevzdání 15.února se dá spíše usuzovat na únor.
V takových zimách jako byla letos se Vánoce využívají k ošetření bez plodu a podložka se v kládá až v lednu.
Takže pak stačí jedno teplení a prolet a je plná roztočů.
To ovšem laboratoře umí krigovat, :-) protože letos je úspěšnost nálezu rozotčů v měli někde kolem 30% - co to tak letos kdo zkoušel.
Nejlepší způsob jak pochopit jak to "funguje" je spočítat si roztoče ve vzorku a pak si vsadit kolik jich bude v CISu.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68134
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Stanislavpe (85.13.101.138) --- 25. 2. 2016
Re: Metodika kontroly zdraví zvířat (68120) (68121) (68126) (68130)
Ono vyšetření zimní by se měl brát jako signál a nezlehčovat a nebo nezveličovat výsledeky. Píšete všeobecně, že je třeba odebrat do konce ledna, ale tak to není je tam přece předat k vyšetření do 15.února a to je přece dost velký časový rozdíl. Výsledek vyšetření neukazuje na 100% stav, ale je to signál pro chovatele. Ale mé přesvědčení je, že do toho nemá zasahovat spolek, ale nařízení o sběru a vyšetření nechat plně v kompetenci SVS. Spolek má ze setrvačnosti tendenci na sebe stahovat práci za SVS, která je k tomu kompetentní. Spolek v zájmu své důležitosti v tom dělá chaos.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68133
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 25. 2. 2016
evidence o zásazích do včelstev Re: (68129)
"Kolem včel se pohybuji přibližně 55 let evidence o stavech a zásazích byla
nařízena vždy. Nikdo to však téměř nepraktikoval a nikdo nevyžadoval Staří
včelaři však měli praktické poznámky na dvířkách úlů. co brání mít dnes něco
podobného pod víkem jednotlivých úlů játo mám na plastu tuškou. a ještě v
počítačina disku na guuglu Kdykoliv to pak mohu komukoliv zpřístupnit na
omezenou dbu Je to lepší jak tady psát nesmysly kolem falšování a podobně
celý zápis je jen několik klinutí a basta Zpřístupňuji vám to na dva dny k
nahlédnutí."
kdo chce včelstva chovat trochu rozumně, ne je jen "mít" někde na zahradě, tak nějakou evidenci vést musí vždy. Už minimálně proto, aby dokázal pro chov mkatek vybírat plod z kvalitních včelstev.
Já si vždy na začátku roku přezimovaná včelstva očísluji, na každé včelstvo založím jeden soubor v počítači a vždy po zásazích tam píšu. Údaje každého včelstva, pokud během roku neskončí, končí potom záznamem o krmení, které dny a kolik dostaly.
Na větší počet včelstev jsem už kdysi dávno uvažoval s diktafonem. Po zásahu v každém včelstvu nebo i během něho prostě jen do diktafonu řeknu, co sem tam dělal. A večer to přepíšu. Na větší počet včelstev by se potom hodil záznam do Excelu nebo do jeho analogu zdarma, třeba z kancelářského balíku Libre Office. Hlavně proto, že tam není problém pro buňky s číselnými údaji zadávat všelijaké vzorce a dělat všelijaké statistické výpočty.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68132
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Stanislavpe (85.13.101.138) --- 25. 2. 2016
Re: (68094) (68101) (68102) (68103) (68105) (68107) (68109) (68113) (68117) (68122) (68123) (68124) (68127)
On to podle diskuze vypadá, jakoby naše včely byly státním nebo spolkovým majetkem. Za vše co se kolem mých včel děje jsem zodpovědný já a nikdo jiný. Léčit můžu všemi schválenými přípravky a čas léčení volím podle místních podmínek. Jsou dvě věci, které s mým souhlasem zajišťuje spolek, opatření léčiva a hromadné odeslání měli k vyšetření. A když nechci, tak si to mohu optřit a odeslat sám. V tomto je spolek ČSV velmi zpozdilý, všechno chce hromadně, komisionelně s nejméně třemi členy, k tomu ještě spoustu papírů, které k ničemu nejsou. Odporuje to i tomu, že spolkový majetek je přísně oddělen od soukromého a stále se snaží dělat jako, že ne.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68131
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Bronislav Gruna (109.81.211.37) --- 25. 2. 2016
Re: Metodika kontroly zdraví zvířat (68120) (68121) (68126)
Takže ti mrtví kleštíci zachycení v plástech pod zimujícím
chomáčem čekají, až včelař odebere měl a pak začnou padat na dno úlu?
Včely v lednu nemají prolety a období aktivity s rozvolněním chomáče?
Přiznejte si už, že všechny ty tanečky kolem zimní měli jsou z odborného hlediska nesmysl.
----------------------------------------------------
Potužík Václav napsal:
Je zde zmiňován velký spad VD v současné době. Jde o roztoče, kteří
uhynuli po zásahu např. amitrazem v prázdných buňkách. Vždyť to je přirozený
projev, včelstva čistí velké plochy plástů, které připravují k zakladení.
Vždyť právě proto je odběr vzorků prováděn v lednu, tedy době, kdy tato
příprava k zakladení ještě není prováděna.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68130
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 25. 2. 2016
Re:
Kolem včel se pohybuji přibližně 55 let evidence o stavech a zásazích byla nařízena vždy. Nikdo to však téměř nepraktikoval a nikdo nevyžadoval Staří včelaři však měli praktické poznámky na dvířkách úlů. co brání mít dnes něco podobného pod víkem jednotlivých úlů játo mám na plastu tuškou. a ještě v počítačina disku na guuglu Kdykoliv to pak mohu komukoliv zpřístupnit na omezenou dbu Je to lepší jak tady psát nesmysly kolem falšování a podobně celý zápis je jen několik klinutí a basta Zpřístupňuji vám to na dva dny k nahlédnutí.
pepan
---------- Původní zpráva ---------- Od: e-mail/=/nezadan Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz> Datum: 24. 2. 2016 18:47:23 Předmět: Re:
"Možná je to něco nového, ale pokud je mně známo, tak záznm o léčení si vede chovatel sám a nic nikam nepředává.
----- Chovatel neprofesionál není povinen vést žádnou evidenci a tudíž musí SVS stačit i jeho ústní prohlášení že ošetřoval v souladu . . . .
Karel"
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68129
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Josef . MenĹĄĂk((via Google Sheets)) (e-mailem) --- 25. 2. 2016
regist vÄ?elstev â?? kopie - Invitation to comment
I've shared an item with you:
regist včelstev – kopie
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1HBbKs22vEM58RiC5bIZWWp81J8xclkIJAEN53N1Jieg/edit?usp=sharing&invite=CPLWujE&ts=56cecdc6
It's not an attachment -- it's stored online. To open this item, just click
the link above.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68128
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Potu?ník Václav (e-mailem) --- 25. 2. 2016
Re: Metodika kontroly zdraví zvířat (68120) (68121)
> Misto okresu jen obce.4 vcelari na katastru,po 1 roztoci, ...
Čtu zde příspěvky k vyhlášce z 3.11.2015 a jsem z toho smutný.
Je zde zmiňován velký spad VD v současné době. Jde o roztoče, kteří uhynuli po zásahu např. amitrazem v prázdných buňkách. Vždyť to je přirozený projev, včelstva čistí velké plochy plástů, které připravují k zakladení. Vždyť právě proto je odběr vzorků prováděn v lednu, tedy době, kdy tato příprava k zakladení ještě není prováděna.
Mnoho včelařů napadalo SVS, že jsou úhyny (2014/15) a SVS (potažmo stát) že nekoná. A teď se právě mnozí z nich diví tomu, že bylo přitvrzeno. Profesionální včelaři asi většinou nátěr plodu provádějí, protože se jim v minulosti osvědčil. Zájmoví včelaři se asi dělí na 3 skupiny - ty, kteří vyzkouší cokoli co je na trhu - ty, kteří chemii odmítají - a na ty, kteří se snaží použít svůj selský rozum. Za sebe můžu napsat, že jsem nátěr plodu zatím nedělal nikdy. A velký úhyn jsem měl. Při formidolu byl spad malý a dodnes jsem nepchopil proč. Při první fumigaci jsem věděl, že je zle a bylo, 2/3 úhyn (2012).
Jestli se mohu přimluvit, zamysleme se nad tím, jaký manévrovací prostor SVS má. A hlavně nad tím, jak jej mnohdy ještě sami zužujeme. VP
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68126
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JK (109.75.0.10) --- 25. 2. 2016
Re: Metodika kontroly zdraví zvířat (68120) (68121)
To je vždy podle toho jak se to tak nějak politicky podá. Bohužel se nedomyslí důsledky a MZe na to naletí.
Teď opravdu pokud jsou v obci 4 včelaři, tři mají nulu a ten čtvrtý při svých 50ti včelstev na jednom stanovišti má jednoho kleštíka co byl zabit podzimním léčením a spadl během zimy při krátkodobém rozvolnění a přesunu chumáče - a tedy ten včelař má "napadení" nenulové = 0,02 VD na včelstvo. Tak se ošetřují všechny včelstva v obci - třeba i 200 kvůli jednomu co nespadl až na dno při podzimním ošetření.
To je tak, když se někdo snaží ušetřit.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68125
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (194.228.32.123) --- 24. 2. 2016
Re: (68094) (68101) (68102) (68103) (68105) (68107) (68109) (68113) (68117)
A co veterinární zákon a jeho prováděcí vyhlášky ?
Petr.
-------------
Včele doporučuji si přečíst.
Pečlivě.
I mě třeba překvapilo že podzimní fumigace atd nejsou povinné.
O nějaké evidenci očetřování ani slovo, natož o nákupu VLP.
Ale je tam jedinná papírová povinnost - mít rok nazpátek vyýsledky vyšetření - a to jsem zvědavý jak budete výsledky vyšetření zimní měli při kontrole předkládat.:-) :-)
Tam není o CISu ani slovo.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68122
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JosPr (46.135.213.255) --- 24. 2. 2016
Re: Metodika kontroly zdraví zvířat (68120)
Misto okresu jen obce.4 vcelari na katastru,po 1 roztoci, natira cela obec.Genialni napad!!! :( Zmena je pry diky naduzivani leciv v lonskem roce,kdy natirala cela republika vyjma snad jen ol.kraje.Nevim jakou usporu tahle zmena prinese.4 vcelari v obci,po 1 roztoci kazdy a povine jarni leceni? Tusim,tusim Kamlerovinu...
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68121
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Stanislavpe (85.13.101.138) --- 24. 2. 2016
Metodika kontroly zdraví zvířat
VARROÁZA
–
O
(předjarní preventivní ošetření)
Na základě vyhodnocení extenzity varroázy v jednotlivých obcích podle procenta stanovišť bez nálezu
roztoče (nulová extenzita) se provede preventivní ošetření u všech včelstev na všech stanovištích,pokud byla zjištěna nulová extenzita u méně než 25 % stanovišť na území obce. Pokud byla zjištěna nulová extenzita u více než 25 % stanovišť na území obce, provede se ošetření pouze na stanovištích, kde byl zjištěn nález více než tři samičky Varroa destructor v průměru na jedno včelstvo ze směsných
vzorků zimní měli, odebraných do 15. 2. 2016. Ošetření se provede schváleným VLP v souladu s příbalovou informací nebo VLP schváleným pro klinické testování v souladu s podmínkami jeho použití pro klinické testování. Toto ošetření musí být provedeno do 15. 4. 2016. Vyhodnocení extenzity varroázy provede ÚVS SVS.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68120
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Stanislavpe (85.13.101.138) --- 24. 2. 2016
Re: (68094) (68101) (68102) (68103) (68105) (68108) (68111) (68118)
Ano, ty zbytečné papíry a hromadné seznamy vymýšlí v Křemencové a mystifikují nás, že je to nařízení SVS. mají tendenci nahrazovat státní orgány a to spolek nemůe a ani nesmí. Není na škodu si nařízení a metodiku přečíst několikrát a dodržet pouze to, co je na daném místě a v čase vhodné.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68119
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JosPr (46.135.130.1) --- 24. 2. 2016
Re: (68094) (68101) (68102) (68103) (68105) (68108) (68111)
Ne,ne Petre,s aerosolovanim nema hlaseni leceni mic spolecneho.Je na to hromadny formular od gabonu po 3 osetreni varidolem ci jinym lecivem,opatreny podpisy clenu ZO-odevzdava se SVS k 31.1.Pripadne jarni leceni opatrene podpisy dotycnych clenu se odevzdava SVS k 31.5. Ono zminene aerosolovani kvuli tahani 10.kc dotaci se dava okresu do 5.6.a nase ZO o tuhle naprosto smnesnou dotaci nezada,nevidime v ni smysl...Staci se mrknout do povinosti ZO ve vcelarskem kalendari 2016.Jak jsem se dozvedel,hlaseni leceni s podpisy vzeslo z CSV,zrejme si zas nejaka moudra hlava myslela,ze mame malo papirovani,zvlast,kdyz si zaznam o leceni vede i kazdy clen pro sebe sam.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68118
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 24. 2. 2016
Re: (68094) (68101) (68102) (68103) (68105) (68107) (68109) (68113)
A co veterinární zákon a jeho prováděcí vyhlášky ? Petr.
-----Původní zpráva----- From: e-mail/=/nezadan Sent: Wednesday, February 24, 2016 8:31 PM To: Včelařský mailing list Subject: Re:
Nestačí. Musí prokázat, že si obstaral léčiva. Prokázání jejich použití už je ale opravdu jen na jeho slovu. Petr. -----------------
Občanovi lze povinnost přikázat jen zákonem.
A takový zákon v ČR není.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68117
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Stanislavpe (85.13.101.138) --- 24. 2. 2016
Re: (68094) (68101) (68102) (68103) (68105) (68107) (68109) (68113)
Ano, povinost je možno přikázet pouze zákonem nebo nařízením státní správy a samosprávy. Proto mně irituje ta část stnov, kde se hovoří o území organizace, když nic takového nemá a muselo by to být vyhlášeno buďto zákonem nebo vyhlášením a nic takového není, co vy na to?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68116
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Martin H. (91.221.212.64) --- 24. 2. 2016
Máte pravdu, kromě nátěru plodu je možno použít formidol, ovšem podle předpisu SVS (do 25% s 0 roztorči) tak oficiálně má léčit i ten, který má ve vzorku jen 1 roztoče / včelstvo.
Po organizaci veterina žádá podepsaný seznam všech ošetření každého včelaře (hromadný formulář v CISu), slovní vyjádření jim nestačí. Tak se to prostě vypíše a podepíše a je to....
Ano, každý si bude dělat stejně podle sebe, jen se prostě divím, jaké nesmyslné nařízení svs vymýšlí.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68112
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 24. 2. 2016
Re: (68094) (68101) (68102) (68103) (68105) (68108)
Ano, ale to se týká aerosolování, a potvrzuje se to proto, že na to jsou dotace. A ty se, jak známo, pečlivě sledují. Petr.
-----Původní zpráva----- From: JosPr Sent: Wednesday, February 24, 2016 6:51 PM To: Včelařský mailing list Subject: Re:
ZO odesila hlaseni o lecbe varroazy s podpisy vcelaru,plati to i pro jarni leceni na zaklade jarniho MVO varroaza. Proto ta letosni el.zadani o vysetreni, kdy se maji vysledky obratem objevit zpet v ZO. A dle katastru se muze natirat,az se budou hory zelenat,jeste pred vydanim MVO varroaza.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68111
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 24. 2. 2016
Re: Antibiotika v medu (68028) (68052) (68054) (68055) (68056) (68057) (68058) (68064) (68067) (68069) (68070) (68080) (68081) (68083) (68086) (68087) (68088) (68093) (68096)
To si nejsem jist, i když je možné všechno. Spíš by bylo potřebné odhalit cestu, jak se ta ATB do té sklenice dostala. Pokud na ně někdo upozornil, jak o nich věděl? ... Petr.
-----Původní zpráva----- From: e-mail/=/nezadan Sent: Wednesday, February 24, 2016 3:01 PM To: Včelařský mailing list Subject: Re: Antibiotika v medu
... SZPI pracuje na objednávku nějaké konkurence, nebo laboratoř fixluje? To by chtělo řešit.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 68110
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Celkem je ve Včelařské konferenci již 78619 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 68110 do č. 68170)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference.
Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno,
které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší
jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely
(pro začátek kliknětě na
"nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější",
čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na
tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).
Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší
Klikněte sem pro nápovědu