76971

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 19. 11. 2015
Re: sklo v medu (67533)

Kolik toho medu je?
Já bych navrhoval:
první verze: Sebraný med ve sklenici ohřát ve vodní lázni tak, že se úplně rozpustí, to znamená, že je úplně světlý nezakalený. To by mělo být při teplotě medu 45 - 50 st C a ohřívání by se mělo dělat ve vodní lázni, kde by teplota vody měla být tak 60 až 70 st C, víc ne.
Případné střípky skla by pak měly zůstat na dně sklenice, případně by se mohly držet na hladině medu v pěně.
Takže z medu sebrat pěnu a pak ze sklenice opatrně odlít do další čisté sklenice tak 2/3 - 3/4 toho medu. Odlitý med dát rychle zchladit, jeho kvalita by se tak zhoršila jen málo.
Ke zbytku medu na dně původní sklenice přidat onu sebranou pěnu a med při teplotě takových 30 - 40 st C naředit čistou vlažnou vodou a rozmíchat, aby byl tak tekutý, aby šel zfiltrovat přes plátno nebo rovnou přes kávový filtr. Přefiltrovanou medovou tekutinu rozdělit do malých skleniček a skladovat při teplotě blízké k nule. Nebo uložit do nádoby z potravinářského plastu a do mrazničky. Nejsem si jistý, jestli by to sklo v mrazničce neroztrhalo. A postupně spotřebovávat jako "medový" sirup do čaje, kafe atd.
Alternativa je medovou tekutinu konzervovat zavařením třeba do sklenicek se zavařovacím víčkem, třeba od kečupu.
a.
nebo druhá verze, pokud je medu víc než cca kilo. nakoupit koření, bylinky a zpracovat ho do medoviny. Myslím, že část medu, až polovinu, lze pro první pokus nadstavit i rafinovaným cukrem, bez větší újmě na kvalitě. Návodů na medovinu je na internetu hodně, pro med, který se vylil, se bude hodit ten způsob výroby medoviny, kdy se med převařuje.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 67534


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:KaJi - antibiotika
Předchozí:JB - sklo v medu


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu