78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- Potu?ník Václav (e-mailem) --- 14. 3. 2015
Re: (66320) (66322) (66323) (66332) (66333) (66346) (66348) (66351)
> držitele včelstev bych přiřadil k populaci divoce žijících rojů a nechal > bych je postupně odumřít i s rizikem, že to krátkodobě zhorší situaci. > Broněk Gruna
Zdravím, ano, je to jedno z možných řešení a funguje i v praxi. Včelstvo uhyne a VD uhyne s ním, tedy ten zbytek, který neprošel reinvazí do loupících včelstev.
Nastává fáze číslo dvě. Tento "také včelař" ví, že dobrý, časný roj dá slušný výnos medu. Proto nekoná dle veterinárního zákona, který ukládá znepřístupnit neobsazené dílo. O způsobu, jak zajistit, aby staré souše nepoškodila motýlice v otevřeném úlu, sem návod psát nebudu. Občas se poštěstí a nějaký cizí roj se mu usadí sám. Vytočí nějaký med, nakrmí cukrem, zafumiguje pokud má zbytek léčiva, nebo si jej sežene.
ALE pokud nastane fáze číslo tři a objeví se mor je to pro okolí peklo. Pokud navíc je(jsou) úl(y) mimo dohled a časté úhyny jsou běžný stav, není šance toto ohnisko identifikovat a nějak odstranit. A když už k tomu dojde, nastává něco, co nazýváme "LEPŠÍ". Lepší včelstva se odvezou k příbunému, lepší úly se dají do stodoly. V hospodě se probírají zlý veterináři a zaručení autoři udání. A kolotoč se točí dál.
Vím o čem píšu, kolegové asi 2 km ode mne pozitivní na spóry, příští měsíc se bude hledat klinika.
Chtěl bych zde poděkovat za rady a pomoc při hledání potencionálního ohniska a jeho odstranění. Bylo nalezeno, ale stav neumožnil odebrat použitelné vzorky. I tak to považuji za velký úspěch. VP
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 66366
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu