78165

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 21. 1. 2015
Re: Uhyny vcelstev (65739) (65742) (65743) (65751)

"Kdyby tohle Radime melo platit,pak musim byt bez vcel,zvlast,kdyz jsem tretinu vcelstev primetl k tem zazimovanym "
"Nevím jestli množení roztoče v souvislosti s nadmořskou výškou bylo podrobeno výzkumu. Moje vaha je čistě teoretická, je tam pozdější plodování a ukončení plodování také dříve než v nížinách. Z toho usuzuji méně generací za celou plodovou sezonu. Problém s je zvláštní. Píše se zde, že používali kyselinu dvakrát i třikrát za sezonu a přesto včelstva padla. Je to pravděpodobně kombinace několika vlivů, na které i při rozsáhlých znalostech nebude odpověď, budou to pouze domněnky."
Já souhlasím s tou kombinací několika vlivů. To nějakým způsobem dělá, že včelstva jsou nějak málo odolná až nakonec nedokáží vychovat kvalitní zimní generaci a na podzim se z úlu vytratí. Ty vlivy musí být napříč celým spektrem včelařů, protože postihují některé podle současných kritérií velice dobře včelařící včelaře podle nejnovějších poznatků a v velkým výnosem stejně tak jako včelaře včelařící beze změny desítky let. Anebo druhé vysvětlení je to, že současné oficiální metodiky chovu včel směřující k co největšímu výnosu, k co největší racionalizaci a úspoře času při ošetřování včel nějakým způsobem vytvářejí včelstva náchylné k podzimním úhynům.
Ovšem zjistit to přesně je ale na solidní statistický průzkum nejméně se stovkami včelstev a včelařů.
Ovšem když má teď ČSV v ZO svůj jednotný počítačový informační systém, klidně by ten výzkum mohli dělat dobrovolní funkcionáři v rámci nějaké evidnece včelařů , pokud by se spolehlo na jejich přesnost. Jenom stanovit ta správná kritéria v dotazníku pro hodnocení chovů tak, aby mezi metodikou včelařů, co nemají s úhyny problémy a těmi, co mají nebo co jim vyhynula komplexně všechna včelstva, se objevily jasné a statisticky doložitelné rozdíly.
Jinak kdybych já dal na oficiální metodiky a tvrzení šířené mezi včelaři, tak já bych včely, se svým pozdním krmením do listopadu, neměl už takových 15 let. Ale stále je mám. Z toho usuzuji, že současné oficiální metodiky chovu, podporované i výzkumným ústavem v Dolu a skutečné reálné chovy zdravých včelstev, ( nemluvím o výnosech), mohou být dvě docela rozdílné věci. Já akorát poslední dva roky zaznamenávám vyšší tlak na schopnost včelstev přežít zimu. Dle mého odhadu o polovinu, o třetinu. Včelstva, která by dle mého odhadu dříve fungovala na doraz, tak tak zvládla zpracovat dostatečné množství cukru a tak tak přežila zimu, dneska padají a včelstva, která by dříve vydržela do ledna, února,padly v listopadu. Ty, které by to zpracování zásob a přezimování zvládlo s dostatečnou rezervou, dnes vypadají, že těch rezerv mají méně, ale že přežijí. Aspoň doufám. Asi budu muset s tím pozdním krmením trochu ubrat.
Jinak třeba u nás v ZO komplexně padly včely už v listopadu dlouholetému nákazovému referentu. Co se 30 let staral o léčení včelstev celé ZO a docela určitě se držel oficiálních postupů, přes léto léčil kyselinou mravenčí, kupoval kvalitní matky a odchovával z nich dcery.....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 65753


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:R. Polďż˝ek - Re: Uhyny vcelstev
Předchozí:BlaĹžena DvoĹ?ĂĄkovĂĄ - Re: Uhyny vcelstev


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu