78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- (e-mailem) --- 11. 12. 2014
Re: LĂŠÄ?enĂ proti varaĂłze. (65363)
To je právě to nejhloupější myšlení. Populační křivka roztoče od jara stoupá ať se to komukoli nezdá. Právě v podletí dosahuje svého vrcholu a nemá to vůbec žádnou závislost na výsledcích zimní měli, či úhynech včelstev v uplynulé zimě. A právě v tu dobu je ten zásah nejúčinnější. Je úplně jedno, jaký to bude přípravek, důležitá je ta doba, kdy jednotně v tomto období je třeba zasáhnout .Tím není dán den, ale celé to podletní období.
Pepan
---------- Původní zpráva ---------- Od: R. Poláek <e-mail/=/nezadan> Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz> Datum: 11. 12. 2014 11:14:51 Předmět: Léčení proti varaóze.
"Akorát že zvyšovat intenzitu léčení proti varaóze gabony nebo jinak v roce 2015 je zbytečné, případně dokonce kontraproduktivní. Vyplývá to z dynamiky šíření nákaz.
Včelstva nejvíc citlivá na varaózu či na virové nákazy spojené s varaózou doteď do zimy uhynula, stejně tak jako většina hodně agresívních roztočů. Zůstaly jen ty odolná včelstva a s méně agresívními roztoči Včelstev je málo, včelaři pod vlivem úhynů si dají pozor a budou zbylá včelstva většinou ošetřovat tak, aby se roztoči množili málo. Spousta včelstev a matek budou vychovány z oddělků v roce 2015, tudíž jakožto mladá včelstva s mladými matkami budou navíc ještě podstatně odolnější a roztočů v nich bude podstatně méně. S největší pravděpodobností i bez léčení Gabony, jen s klasickým léčením fumigací a aerosolem nebudou v roce 2015 žádné úhyny. Nebo budou jen minimální u včelařů lajdáků, kteří měli letos v roce 2014 navíc štěstí a včely jim neuhynuly. Z těchto důvodů je léčení Gabony v roce 2015 úplně nadbytečné, nic neřeší, pouze zbytečně vnáší do včelstev účinné látky a zbytečně zvyšuje odolnost přežívajících roztočů. Význam by mělo plošné a pečlivé léčení Gabony v letech tak asi 2013 a 2014, kterým by se mohlo podařit oddálit o nějaký rok ona plošná hynutí. Když už ale ty citlivá včelstva uhynula, bude teď několik let nákazový tlak varaózy menší a bude proto možné v léčení povolit. Zintenzívnit léčení pomocí Gabonů pak bude vhodné až za několik let, až zase začne narůstat množství agresívních roztočů a počet citlivých včelstev, navíc se staršími , méně životaschopnými matkami."
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 65364
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu