78125

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 23. 10. 2014
Re: Varidol (64929)

"Co říkáte novému kapátku na skleničce Varidolu? Přeléčil jsem 1x 24 včelstev a byl jsem na dně. Ve skleničce zůstalo pár kapek v rohu. Byl to pro mě šok, jak rychle zmizel obsah skleničky. Dával jsem jako vždy 3 kapky na knot. Fleky, které na knotu vznikly, měli větší průměr, než jsem zvyklý. Znamená to, že kapky jsou větší, než dříve."
Kapky by měly být stejné. Jejich velikost závisí na povrchovém napětí rozhraní kapalina vzduch, potom na viskozitě a na měrné hmotnosti té kapaliny - léčiva.
Co jsem si kdysi všiml stran "mizení kapek" děje se to při častém přenášení. Lahvička se převrátí na bok nebo tak nějak a kapátkem pak unikne nezanedbatelná část léčiva. Takových čtvrt, půl mililitru uniklých do víčka se při otevření ani nemusí zjistit, přitom jeden mililitr by mělo být asi 30 kapek. Pokud se lahvičkou fumiguje mnoho stanovišť s malým množstvím včelstev, jsou ty ztráty významné. A zvláště kdyřž se dnes do lahvičky dává jen tuším 2.5 mililitru, poslední cca půl mililitru totiž zůstává v lahvičce .
Jediné, co ovlivňuje velikost kapek poměrně významně, je přes vizkozitu teplota. Léčivo ponechané přes noc venku ve včelíně nebo dokonce venku bude mít oproti léčivu umístěném někde ve vytápěném prostoru kapky větší.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 64936


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:stanislavpe -
Předchozí:Josef Ĺ amalĂ­k - Re: Varidol


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu