78207

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



Martin H. (90.177.148.94) --- 11. 10. 2014

Varroáza už mi vzala větší polovinu oddělků, jak už jsem psal několikrát, zůstane hrstka včel, matka a plod... pak nastane rabování. Kmenová včelstva mají všechny spady v ticících po ošetření, zatím ale drží.

Teplý podzim, zima a deštivé léto bez tropických teplot letos velmi přálo roztočům.

Nechci tady malovat čerty na zeď, ale u nás včely nosí pyl, je 23 ve stínu, jistě budou plodovat. Opakuje se teplý podzim, jako loni.
-----------------------------------------------
K ošetření: Loni v podletí jen 2x Formidol, spady do stovky, (dlouhodobá KM nenasazena), dále povinné ošetření Varidolem - 2x vodní aerosol a 1x zimní acetonový.

Výsledky z laboratoře kolem 2 roztočů na včelstvo. Na jaře koncem dubna jsem diagnostikoval trubčinu, až 30% napadených buňek roztočem, někde i 2 na jednom trubci. Tedy již v dubnu byly roztoči v úlech ve stovkách.

Co z toho plyne ? Totální neúčinnost ošetření Varidolem. Není totiž možné, aby se roztoč tak rychle z jara namnožil z několika přeživších jedinců. Teď zkoumám, kde je problém. Varidol byl nový, neprošel mrazem, kompresor-vyvíječ seřízený. Tedy zbývají 2 varianty, silná rezistence roztočů nebo špatné šíření aerosolu ve vícenástavkovém úlu. Foukáno spodním česnem do 8cm podmetu. 3 nástavky 39x24, spodní včelami neobsazen.

Opavsko 235m.








Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 64819


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Martin H. -
Předchozí: - Re: fumigace






Klikněte sem pro nápovědu