78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- (e-mailem) --- 20. 6. 2014
Re: ole na rĂĄmky
hlavní využití olší je na modely pro slévárny dobře se soustruží Pro výrobu rámků se jako vhodné uvádí - lípa, olše, smrk a dub.
pepan .
---------- Původní zpráva ---------- Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan> Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz> Datum: 20. 6. 2014 11:47:32 Předmět: Re: ole na rámky
""Dobrý den, mám nabídku na olšové fošny výměnou za běžné smrkové. Má někdo zkušenost s využitím olše na rámky? Jak si stojí k obvyklé lípě nebo i třeba k tomu smrku? Předem díky za vaše zkušenosti."
Já mám zkušenosti s olšovým dřevem použitým jako podložky ve skladu. Olše je ještě znatelně víc měkší dřevo než lípa. Je méně pevnější a méně vydrží. Taky rychleji hnije. Zpracovává se ale lépe kvůli své měkkosti a potom olšové dřevo je stejnoměrné, nemá léta, takže se snadno sbíjí a neštípe se. Na velké rámky je podle mně olšové dřevo problematické kvůli nízké pevnosti, laťky by musely být hodně silné a tvořily by mezi nástavky velkou překážku. A vyvařování v horké vodě nebo páře by olšové rámky přežily snad jen jednou nebo i vůbec. Hodí se tedy podle mně jen na malé nízké rámky, ze kterých se voští bude vyřezávat. Anebo na nějaké méně pevné drobnosti. Možná na oplodňáčky, na klícky pro matky, stropní destičky, mezerníky atd. Obecně díky tomu, že nemá léta, hodí se na obráběné dřevěné díly. Ale nejlepší bude, když prodejce dodá špalík, na kterém to všechno vyzkouší. Dřevo je poměrně dost variabilní materiál podle toho, v jakých podmínkách rostlo."
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 64483
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu