78692

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 7. 6. 2014
Re: Očka (64397) (64400) (64403)

Taky si myslím, že si pisatel převedením nástavkových úlů z rámkové míry 39x28 na Optimál moc nepomohl.
Jedině snad v tom, že se 17 cm vysokým optimálovým rámkem je podstatně lepší manipulace než s rámkem 39x28, zvláště pokud je ten rámek plný.
To už ale potom směřuje k manipulaci výhradně jenom s plásty a v takovém případě je práce v nástavkovém úlu neobratná a méně výhodná.
Pokud už člověk kvůli zdravotnímu stavu nemůže vůbec manipulovat s plnými nástavky, může manipulovat pouze s plásty, z tohoto pohledu je potom nejlepší řešení chovat včely v zadováku. Stejně v takovém případě větší zásahy i v onom moderním nástavkovém úlu nejdou udělat rychleji než za hodinu nebo hodinu a půl, to už je pak stejné jako v zadováku. A zatímco při práci ve vhodně umístěném zadováku je možné po celou dobu práce ve včelách sedět na nějaké židličce, při práci v nástavkovém úlu se musí stát anebo ze židličky aspoň poměrně často vstávat.
Problém vidím akorát v tom, že člověk zvyklý na práci v nástavkových úlech se bude muset minimálně z poloviny učit znova včelařit, protože v zadovácích jsou ty postupy i včelařské myšlení hodně jiné. Opačně, ze zadováků na nástavky lze přejít poměrně snadno, akorát se vypustí a zapomene polovina až tři čtvrtiny včelařských znalostí a dovedností, udělat to opačně, logicky je s tím problém.
Co se týká zdravotních problémů se zvedáním plných nástavků, třeba kvůli těm zádům, vidím tady tři stupně.
první je úplně zdravý člověk, který může pracovat s nástavkovými úly bez omezení.
Druhý stupeň je omezené zvedání plných nástavků a jiných těžkých břemen, ale jinak žádné omezení. Tady vidím jako nejlepší variantu pracovat stále ve stených nástavkových úlech, ale na zvedání nástavků využít nějakou mechanizaci . Zvedací jeřáb, vozík atd, které to usnadní.
No a třetí stupeň je stav, kdy člověk k těm včelám tak tak dojde a v rukou je schopen dlouhobě manipulovat s břemeny maximálně tak 2 - 4 kila těžkými, víc ne. Tam vidím jako nejlepší variantu včelaření v zadovácích. Ovšem v takovém případě včelař víc než několik včelstev nemá šanci zvládnout.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 64404


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:R. Polďż˝ek - Re: Očka
Předchozí:gupa - Re: Očka


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu