78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- (88.101.45.181) --- 24. 4. 2014
Re: Mor (64208) (64211) (64213)
Představme si ale že to v zákoně nebude, tedy bude to naopak, že roj zůstává vlastníkovi i v cizím úlu.
I kdyby to tak bylo, to mu to prostě z úlu vyndám? Připravím si úl - leckdo je má na sezonu připravené - na roje , na oddělky, kdo z nás je zavírá? A mám tam cizí roj. Normálně to vezmu varidolem - je bez plodu a když chci být opatrný, udělám si v zimě udělat ze stanoviště rozbor měli - je to za jedny prachy pro roj i pro celé stanoviště. (To jen pro ty co tvrdí že roje se musí utrácet a představují riziko. Ať si ušetří klávesnici.) Pak se někdo dozví že s eu mě usadil roj a bude si naproto jistý že je to ten jeho. Po měsíci, po dvou? Kdy jeho právo bude končit?
Někomu uletí roj a přijde k sousedovi a začne se dožadovat jeho nově utvořeného oddělku, že je v něm jeho roj.
Pokud vidíme v televizi včelaře který ukazuje na podzim prázdné úly bez včel se zásobami a před redaktorem kroutí hlavou jak mu to někdo dokázal ukrást včely a plásty nechat ale ví že v sousedství je začínající včelař a je to divné kde že vzal ty včely, tak pak od takových včelařů je možné očekávat všechno.
Možná množí jen roji a a těžko jim vysvětlit že soused má náhle dvakrát víc včelstev jen díky oddělkům zatímco jemu létají roje z úlů a ne tím že mu krade roje.
Já si myslím, že pokud by toto v zákoně nebylo vznikla by poměrně velká právní nejistota. Na včely v úle by mohl snadno uplatnit nárok kterýkoli sousední včelař.
Není mi jasné co by se stalo kdyby to v zákoně nebylo - jak by vlastník roje vlastně měl uplatnit to právo na roj co zaletí do úlu? A to se často stává, leckdy o pár kilometrů dál.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 64217
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu