78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- (e-mailem) --- 30. 3. 2014
Re: Bodavost vÄ???el
Já to tak dělal za posledních 20 let jednou a ten můj recept na tozdělení mám taky od již nežijících včelařů. proto jej taky uvádím. Jelikož je potřeba velmi vyjímečně, tak snad to někdo zase upotřebí a předá to dál.
pepan
---------- Původní zpráva ---------- Od: R. Poláek <e-mail/=/nezadan> Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz> Datum: 30. 3. 2014 17:45:53 Předmět: Re: Bodavost vĂ??el
"Já jsem párkrát zažil, že rozdivočelé včely útočily na silně kouřící kuřlák, lezly dovnitř proti unikajícímu kouři a přirozeně v kouři uvnitř hynuly. Taky jsem zažil, že na rozdíl od nedivokého včelstva, občas odmítly na přidaném plodu z jiného včelstva vychovat si pro sebe novou matku nebo rovnou cizí plod zlikvidovaly. Jinak s tím ale moc zkušeností nemám, protože jsem kvůli divokosti včel měnil matku jen párkrát kdysi v prvních letech včelaření, potom už nebyla potřeba.
Divoké včelstvo, pokud je hodně silné, někdy uklidní masívní oslabení o třetinu až polovinu, vytvoření jednoho nebo i klidně dvou silných oddělků. Výměna matky se pak provádí mnohem snadněji. V oddělcích potom taky nebývá problém , když matky z tohoto plodu nejsou vhodné. Matečníky zamáčknout tehdy, když včelstvo už zaručeně nemůže na vlastním plodu vytvořit nové. Až potom za půl hodiny nebo tak nějak včely v matečníku začnou brečet osiřelostí , ochotně přijmou jakýkoliv vhodně starý plod z dobrého chovného včelstva."
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 64004
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu