78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 30. 12. 2013
Re: zÄ?????soby (63263) (63266)
"Nemyslim Radku,ze takto "unosena"vcelstva by oplyvala mnozstvim zimnich vcel a skytala zaruku brzke jarni snusky.Zimovala by citelne slabsi a snuskove schopna by byla az nekdy v druhe puli kvetu repky."
"Upracování" včelstev před takovými 30 - 40 lety nebylo neobvyklé. Včelky tehdy ještě měly nějaké geny černé včely a tak preferovaly medovici před květy. Stačilo, když byly listy pod příslušnými stromy jen trošičku zastříkané a už včely létaly na medovici a vykašlaly se na sladinu i pyl z květů. Začínalo to na začátku června medovicí z osik a končilo v srpnu. Včelky při snůšce medovicového medu omezovaly až úplně zastavily plodování, takže pokud ta snůška byla dlouhá a intenzívní, byly na začátku srpna ve včelách prakticky jen staré upracované včely. Kočovníci proto na začátku srpna překočovali na například jetel na semeno, kde se jim včely pylem a nektarem z jetele spravily a udělaly silnou zimní generaci, na stabilních lesních stanovištích se kvůli tomu tehdy zimovaly znatelně slabší a horší včelstva.
U dnešních kraněk mně připadá, že by ty stromy musely být medovicí zlité jako kýblem, aby se ty dnešní včely uráčily z květů přejít na sběr medovice.
Ale jak je vidět, na vhodných lesních stanovištích medovici sbírají.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63270
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu