78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- JosPr (217.77.165.33) --- 4. 1. 2014
Re: (63291) (63294) (63296) (63297)
Podle platnych zakonu minima,se taky priklanim k uplne jinym pricinam ztrat vcelstev,nez nedostatek pylu.Postihlo li to vetsinu vcelstev,nabizi se poskozeni zimni generace vcel varroazou,tim padem ne moc dlouhoveke vcely,jejich velky prirozeny ubytek,nejspis i nosema.Navic pokud je zacal pan inzenyr veren tradici jeste podnecovat,nezahubil je nedostatek pylu,ale pan inzenyr je zlikvidoval nejspis sam svym osetrovanim(nechtene samozrejme).Doslo ke zhrouceni vcelstev...JosPr.Ps:kdo budete znat vysledky dnesnich voleb predsedy CSV,hodte je sem.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63298
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 4. 1. 2014
Re: (63291) (63294)
úly s tím nemají co dělat. Je jedno, jestli to byly dvouprostorové úly nebo nástavkové. Pokud už včelař nemá síly pro udržování včelstev, pravidelné zásahy do nich a náhradu starých matek odchovem nových mladých, tak ty včelstva takhle skončí v každém úlu.
Problém je asi to, že včelstva zdánlivě přežívají bez včelaře a úplně samy. Jenže síly srovnatelné se včelstvem pečlivého včelaře, který v červenci a srpnu narve do včel dostatek cukru pro výchovu zimní generace a zpracování zásob na zimu dosáhnou takové neošetřované včely pouze v místech s extrémně dobrou červencovou a srpnovou snůškou. A takových stanovišť je dneska strašně málo. Všude jinde jdou takové neošetřované včely do zimy podstatně slabší a v podstatně horším stavu než včelstva ošetřovaného včelaře. Když to trvá už pár let, jsou nakonec včelstva chronicky ve špatném stavu a potom stačí trochu víc nepřiznivé počasí v třeba v předjaří a taková včelstva hromadně hynou. Zatímco včelstva ošetřovaná včelařem to přežijí bez problémů.
Leckdy stačí, když v blízkosti takových neošetřovaných včelstev má silná ošetřovaná včelstva jiný včelař. Slabá neošetřovaná včelstva potom dojedou na loupež během nadprůměrně teplých podzimních dní. Někdy i během nadprůměrně teplých dnů v předjaří, kdy vysoká teplota zvýší dolet včelstev na stovky metrů od stanoviště.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63296
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 3. 1. 2014
Re: (63293)
ALE JDE TO!!! TO SE NAKOUPÍ JEDNODUŠE matky inseminované z inseminačních stanic. JEJICH POTOMSTVO je pak podle druhu použitých otců, F1 NEBO USTÁLENÁ LINIE. Ty pak lze prodávat jako přirozeně pářené nebo neoplozené.
Vidíš a jsme u toho, je to hodně složitá věda, které rozumí z běžných chovatelů málokdo. Není se také čemu divit, a nelze za to také nikoho odsuzovat. ZVLÁŠTĚ když vezme v úvahu, jakým složitým způsobem s touto problematikou jsou seznamováni čtenáři ve VČELAŘSTVÍ. Kdyby nás to
pepan
---------- Původní zpráva ---------- Od: emilkamilka <e-mail/=/nezadan> Datum: 3. 1. 2014 Předmět:
"pan J.P. je nástupcem mnohých v minulosti na této konferenci,buďme rádi,že se takovíto včelaři najdou,kteří jsou ochotni svoje náhledy a zkušenosti sdělovat i když někdy s našimi výhradami. A co jich tu v minulosti bylo a kde jsou? Včetně přátel ze Slovenska? Ještě trochu k Pepanovi . "K předražené matce jej vede asi cenové rozpětí od 80 do 1600 Kč za kus. Pán jisto jistě nedokáže vnímat rozdíly mezi novošlechtěním, matkami F1, dcerami F1 z rozmnožovacích chovů, ověřenými matkami a matkami z liniových chovů,atd.",konec citátu. I když je to pán kolem 80 let včetně mne,nemohu také pochopit jak mohou inzerovat chovatelé matek registrovaní, prodej matek ve Včelařství,na př. matky linie Troisek,Singer,Sklenár,Vigor,Vučko a mnohé jiné linie. I ten starý pán zajisté chápe,že na jedné chovatelské stanici o 40 včelstvech nelze šlechtit a prodávat 3 - 4 linie matek F1.Jenže náš svaz k tomu nečinně přihlíží a nechává tomu volný průběh a inzercí v našem časopisu přispívá k tomu,že naši včelaři jsou podváděni,myslím tím ty mladé včelaře ,ti starší na to již neskočí... Přeji všem včelařum dobrý rok 2014 a hlavně hodně zdraví."
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63295
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- emilkamilka (109.238.42.100) --- 3. 1. 2014
pan J.P. je nástupcem mnohých v minulosti na této konferenci,buďme rádi,že se takovíto včelaři najdou,kteří jsou ochotni svoje náhledy a zkušenosti sdělovat i když někdy s našimi výhradami. A co jich tu v minulosti bylo a kde jsou? Včetně přátel ze Slovenska?
Ještě trochu k Pepanovi .
"K předražené matce jej vede asi cenové rozpětí od 80 do 1600 Kč za kus. Pán jisto jistě nedokáže vnímat rozdíly mezi novošlechtěním, matkami F1, dcerami
F1 z rozmnožovacích chovů, ověřenými matkami a matkami z liniových chovů,atd.",konec citátu.
I když je to pán kolem 80 let včetně mne,nemohu také pochopit jak mohou inzerovat chovatelé matek registrovaní, prodej matek ve Včelařství,na př. matky linie
Troisek,Singer,Sklenár,Vigor,Vučko a mnohé jiné linie.
I ten starý pán zajisté chápe,že na jedné chovatelské stanici o 40 včelstvech nelze šlechtit a prodávat 3 - 4 linie matek F1.Jenže náš svaz k tomu nečinně přihlíží a nechává tomu volný průběh a inzercí v našem časopisu přispívá k tomu,že naši včelaři jsou podváděni,myslím tím ty mladé včelaře ,ti starší na to již neskočí...
Přeji všem včelařum dobrý rok 2014 a hlavně hodně zdraví.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63293
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JosPr (217.77.165.49) --- 3. 1. 2014
Re: Fumigace (47689) (47691) (47693) (47694) (47699) (47714) (63287)
Ac mam pane inzenyre uctu k Vasemu veku,nedovedu si predstavit,ze bych poslal do zimy vcelstvo bez pylovych desek prekrytych cukrem nebo svetlym medem,spousty pylu obsahuje i spodni nastavek..Bohuzel Vas nazor je mezi nejstarsi generaci dost prevladajici,ale jakekoliv zachranovani vcelstev na jare je pouze nakladnym snazenim o to,co melo byt provedeno u priprav na zazimovani.Vcelstva s dostatkem pylu,zasob a prostoru se rozjizdeji i kdyby se venku certi zenili..JosPr
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63292
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 3. 1. 2014
Re:
Je to jednoduché. Pokud jste si mohli všimnout psal to 80letý děda. Zřejmě tedy včelařil jen v dvoprostorových úlech. tam se zimovalo na 7 - 9 rámcích. Zásoby se podávaly v1 litrových krmítkách a včely je konzumovali při výchově zimní generace. Koncem srpna se pak vyjmuly pylové desky a včelstvo dokrmilo cukrem. Na jaře pokud bylo špatné počasí se včelám doplňovly zásoby soja- pylem, medocukrovým těstem s přídavkem sušeného mléka, kvasnic a t.p.. Tyto metody jsou však nejméně 30 let opuštěny nástupem rozšíření nástavkových úlů. Dnes se ve včelstvu o velikosti 2 nástavků, ponechají veškeré pylové zásoby a zakrmí 15 - 20 kg cukru. K předražené matce jej vede asi cenové rozpětí od 80 do 1600 Kč za kus. Pán jisto jistě nedokáže vnímat rozdíly mezi novošlechtěním, matkami F1, dcerami F1 z rozmnožovacích chovů, ověřenými matkami a matkami z liniových chovů.
pepan
---------- Původní zpráva ---------- Od: e-mail/=/nezadan Datum: 3. 1. 2014 Předmět: Re:
"Ing.Doušsa: Vloni na jaře jsem přišel o většinu včelstev protože včely nemohly díky špatnému počasí sbírat pyl pro nový plodVloni na jaře jsem přišel o většinu včelstev protože včely nemohly díky špatnému počasí sbírat pyl pro nový plod
---------- To si nedovedu skoro představit, jak včelstvo uhyne kvůli nedostatku pylu. Bohl by ste nám pro poučení dodat nějaké podrobnosti.
Děkuji. A co je to předražená matka? Tedy kolik Kč?
Karel"
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63291
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- BlaĹžena DvoĹ?ĂĄkovĂĄ (e-mailem) --- 3. 1. 2014
Re: (63288)
příteli to není jen pyl. . Jsem o 15 let mladší jak ty. Dovolil jsem si napsat jak nám tady zabíjí včelky postřiky na řepce v pravé poledne.Veterina policije a nikdo se nás nezastane. Měli jsme ve vsi 270 - 350 včelstev . Dnes to nemá celá organizace o 11 obcích. Jsme staří i když si to nechcem připustit. Na muj příspěvek v tomto blogu mi jeden jako přítel odepsal že by takoví včelaři jako já měli skončit z včelařením. Takoví si myslí asi že nesestárne. Letos nám ten rok začal a podle božíhodové předpovědi nám má pršet jen v červenci. Vypadá to že všechno zmrzne a v létě uschne. Nechám se překvapit , a ono to bude zas dobrý.
---------- Původní zpráva ----------
Od: Ing. Jiří Doua <dousa.st/=/seznam.cz>
Datum: 2. 1. 2014
Předmět:
"Vloni na jaře jsem přišel o většinu včelstev protože včely nemohly díky
špatnému počasí sbírat pyl pro nový plod.Letošní vývoj bude ještě horší,
tzn. že budu končit po 47 letech se včelařením. Mám přes 80 let a peníze na
předražené matky nemám. Rozebírat co to znamená pro zemědělskou výrobu
nebudu. Před 30 lety býval sojapyl, který za podmínek jaké jsou nyní včelám
pomohl. Je známo, že pokud nemají pyl sbírají i prach, mour atp., který nic
nezachrání. Ve včelřské prodejně na dotaz po tomto produktu obsluhující nic
nevědí.
Prosím vás dělejte něco !!! Považuji to za důležité. Jestli se vládní
představitelé rohodli zničit zemědělství, tak zde jde o všechno.
Ing. Jiří Douša."
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63290
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (194.12.35.199) --- 3. 1. 2014
Re: (63288)
Ing.Doušsa:
Vloni na jaře jsem přišel o většinu včelstev protože včely nemohly díky špatnému počasí sbírat pyl pro nový plodVloni na jaře jsem přišel o většinu včelstev protože včely nemohly díky špatnému počasí sbírat pyl pro nový plod
----------
To si nedovedu skoro představit, jak včelstvo uhyne kvůli nedostatku pylu.
Bohl by ste nám pro poučení dodat nějaké podrobnosti.
Děkuji.
A co je to předražená matka? Tedy kolik Kč?
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63289
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Ing. Jiří Douša (217.30.71.178) --- 2. 1. 2014
Vloni na jaře jsem přišel o většinu včelstev protože včely nemohly díky špatnému počasí sbírat pyl pro nový plod.Letošní vývoj bude ještě horší, tzn. že budu končit po 47 letech se včelařením. Mám přes 80 let a peníze na předražené matky nemám. Rozebírat co to znamená pro zemědělskou výrobu nebudu. Před 30 lety býval sojapyl, který za podmínek jaké jsou nyní včelám pomohl. Je známo, že pokud nemají pyl sbírají i prach, mour atp., který nic nezachrání. Ve včelřské prodejně na dotaz po tomto produktu obsluhující nic nevědí.
Prosím vás dělejte něco !!! Považuji to za důležité. Jestli se vládní představitelé rohodli zničit zemědělství, tak zde jde o všechno.
Ing. Jiří Douša.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63288
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Jiří Douša Ing. (217.30.71.178) --- 2. 1. 2014
Re: Fumigace (47689) (47691) (47693) (47694) (47699) (47714)
Vloni na jaře jsem přišel o většinu včelstev protože včely nemohly díky špatnému počasí sbírat pyl pro nový plod.Letošní vývoj bude ještě horší, tzn. že budu končit po 47 letech se včelařením. Mám přes 80 let a peníze na předražené matky nemám. Rozebírat co to znamená pro zemědělskou výrobu nebudu. Před 30 lety býval sojapyl, který za podmínek jaké jsou nyní včelám pomohl. Je známo, že pokud nemají pyl sbírají i prach, mour atp., který nic nezachrání. Ve včelřské prodejně na dotaz po tomto produktu obsluhující nic nevědí.
Prosím vás dělejte něco !!! Považuji to za důležité. Jestli se vládní představitelé rohodli zničit zemědělství, tak zde jde o všechno.
Ing. Jiří Douša.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63287
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- CSV - Lnenicka (e-mailem) --- 2. 1. 2014
Re: prosím o pomoc (12797) (12832) (12845) (12846) (63278)
Dobrý den,
kontaktujte prosím: ZO ČSV Louny Přítelkyně Ladislava BĚLOHLAVÁ Kosmonautů 2291 440 01 Louny 1 e-mail: ladislava.belohlava/=/seznam.cz
S přátelským pozdravem
Český svaz včelařů, o.s. Sekretariát republikového výboru Vladimír Lněnička Křemencova 8 115 24 Praha 1 tel.: 224 934 082 e-mail: lnenicka/=/vcelarstvi.cz
Dne 31.12.2013 16:44, petr jiránek napsal(a): > Přistěhoval jsem se do LOUN,sháním kontakt na místní ZO ČSV. Ptřebuji se > přeregistrovat,na jaře si chci převést včelstva. >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63285
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Radek HubaÄ? (e-mailem) --- 1. 1. 2014
Re: PF 2014 (63283)
Ahoj Ivo, nečetl, jistě se nerojily, vysvětkení by asi nebylo těžké, ale chtělo by to vidět.
Přeji hodně zdraví
Radek
---------- Původní zpráva ----------
Od: Ivo Dragoun MUDr <IDragounMUDr/=/seznam.cz>
Datum: 1. 1. 2014
Předmět: PF 2014
"Šťastný a zdravý rok vám všem i vašim včelstvům. A jen tak mmch.- četli jste
již na internetu, že o silvestrovské noci v Praze byli povoláni hasiči k
vyrojenému včelstvu? Co je k tomu asi vedlo? (ne ty hasiče, ty včely)"
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63284
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JosPr (217.77.165.49) --- 1. 1. 2014
Re: zásoby-využití snůšky (63267)
No nejsem si Radku jisty,jak dalece bude vyuziti snusky pro vcelare zajimave,tedy mimo kocovniku,kteri za pastvou cestuji.I kdyz spousta navodu pro kocovniky(posilovani brigadou,dodavani plodu nebo mladusek) se da vyuzit na pevnem stanovisti.Navic se na pevnem stanovisti da celkem uspesne vyuzivat postupne odstavovani vcelstev,kvuli zvyseni poctu letavek(coz jsem mel pouzit v loni zacatkem srpna,moje velka chyba) nebo odebirani nezavickovanych medniku a premisteni nad oddelky k zavickovani.Mam moznost pozorovat dost pevnych stanovist,ale nejaka rotace ulu moc videt neni.JosPr
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63281
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Standa (217.197.33.122) --- 30. 12. 2013
Kočování
Chci se zeptat, jestli nevíte, zda je někde upraven pojem kočování v rámci povinnosti provádět vyšetření na mor v MS kraji. Chtěl bych 1 x za rok na jaře převést včelstva v okolí 5 km v jednom katastrálním území k řepce na kraj lesa a nechat je tam do příštího roku a poté je zase přemístit. Jde v daném případě o kočování nebo o přesun včelstev bez nutnosti cokoliv úředně dokládat.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63272
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 30. 12. 2013
Re: zÄ?????soby (63263) (63266)
"Nemyslim Radku,ze takto "unosena"vcelstva by oplyvala mnozstvim zimnich vcel a skytala zaruku brzke jarni snusky.Zimovala by citelne slabsi a snuskove schopna by byla az nekdy v druhe puli kvetu repky."
"Upracování" včelstev před takovými 30 - 40 lety nebylo neobvyklé. Včelky tehdy ještě měly nějaké geny černé včely a tak preferovaly medovici před květy. Stačilo, když byly listy pod příslušnými stromy jen trošičku zastříkané a už včely létaly na medovici a vykašlaly se na sladinu i pyl z květů. Začínalo to na začátku června medovicí z osik a končilo v srpnu. Včelky při snůšce medovicového medu omezovaly až úplně zastavily plodování, takže pokud ta snůška byla dlouhá a intenzívní, byly na začátku srpna ve včelách prakticky jen staré upracované včely. Kočovníci proto na začátku srpna překočovali na například jetel na semeno, kde se jim včely pylem a nektarem z jetele spravily a udělaly silnou zimní generaci, na stabilních lesních stanovištích se kvůli tomu tehdy zimovaly znatelně slabší a horší včelstva.
U dnešních kraněk mně připadá, že by ty stromy musely být medovicí zlité jako kýblem, aby se ty dnešní včely uráčily z květů přejít na sběr medovice.
Ale jak je vidět, na vhodných lesních stanovištích medovici sbírají.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63270
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 30. 12. 2013
Re: zÄ?????soby
>>>>(nez dozni bodavost delnic taky chvilku trva)<<<< Moje zkušenost s nápravou bodavého včelstva je úplně jiná. Mizí v řádu několika dní.
pepan
---------- Původní zpráva ---------- Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan> Datum: 30. 12. 2013 Předmět: Re: zĂ????soby
""Radime,ona "nadprodukce" oddelku taky neni nic revolucniho.Na kazde vcelnici se najde par vcelstev,ktera zacnou "zlobit".A je zase otazkou,jestli v takovych vcelstvech hledat matky a menit je s vysledkem nejistym(nez dozni bodavost delnic taky chvilku trva),nebo odkoulet "zlobive" vcelstvo a pouzit ho jako mnozstvi materialu pro oddelky...Oddelek je chapan jako pousteni zilou vcelstvu,jako protirojove opatreni.Ale ma cenu oslabovat vcelstvo,ktere jde do sily a muze podat vynikajici vynos,oddelkem?Neni lepsi obycejny jednoduchy preletak a znovuspojeni?Proc delat veci slozite,kdyz je nastavkove technologie umoznuji delat proste a jednoduse?Jak mam naplno vyuzit snusku,kdyz nebudu mit po ruce mlada vcelstva a cerstve matky???JosPr"
Jasně, musí se to sladit dohromady."
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63269
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 30. 12. 2013
Re: zĂ????soby (63260) (63261) (63264)
"Radime,ona "nadprodukce" oddelku taky neni nic revolucniho.Na kazde vcelnici se najde par vcelstev,ktera zacnou "zlobit".A je zase otazkou,jestli v takovych vcelstvech hledat matky a menit je s vysledkem nejistym(nez dozni bodavost delnic taky chvilku trva),nebo odkoulet "zlobive" vcelstvo a pouzit ho jako mnozstvi materialu pro oddelky...Oddelek je chapan jako pousteni zilou vcelstvu,jako protirojove opatreni.Ale ma cenu oslabovat vcelstvo,ktere jde do sily a muze podat vynikajici vynos,oddelkem?Neni lepsi obycejny jednoduchy preletak a znovuspojeni?Proc delat veci slozite,kdyz je nastavkove technologie umoznuji delat proste a jednoduse?Jak mam naplno vyuzit snusku,kdyz nebudu mit po ruce mlada vcelstva a cerstve matky???JosPr"
Jasně, musí se to sladit dohromady.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63268
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Radek HubaÄ? (e-mailem) --- 30. 12. 2013
Re: zĂ??????soby
To jsi otevřel hodně zajímavé téma, ke kterému bych si rád přečetl názory více včelařů. Tím myslím na kritéria pro výběr a postup při letních nebo možná někdo i časně jarních spojováních. Sám jsem se na jednom stanovišti potýkal letos s ceranou a možná i proto jsem zazimoval více oddělkůs tím, že uvidím, co s tím provedu na jaře. Jde mně i o zkoušení více různých materiálů (matek). Jak se rozhodujete při případném spojování na jaře, mimo případ, kdy něco zeslábne? Myslím např. zmíněnou situaci, že nechcete zvyšovat stavy včelstev, ale nechali jste si třeba 20% oddělků pro případ, že to přes zimu nedopadne ideálně a ono dopadne, tak jak vyberete, co necháte a co ne.
Radek
---------- Původní zpráva ----------
Od: JosPr <JozaProchazka/=/seznam.cz>
Datum: 30. 12. 2013
Předmět: Re: zÄ?????soby
"Nemyslim Radku,ze takto "unosena"vcelstva by oplyvala mnozstvim zimnich
vcel a skytala zaruku brzke jarni snusky.Zimovala by citelne slabsi a
snuskove schopna by byla az nekdy v druhe puli kvetu repky..Co nechat a co
zrusit je vzdycky dilema,ale nemit nastavena kriteria pro vyber,casem bych
mel stovky vcelstev,coz naprosto neni mym cilem,chci se vcelarenim
predevsim bavit v tom malo volnem case,co mam.A neni lepsi relax,nez si
sednout pred cesna,vypustit vsechny starosti z hlavy a sledovat cvrkot na
cesnech..Vse nej kolegove do pristiho roku...JosPr"
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63267
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JosPr (217.77.165.49) --- 30. 12. 2013
Re: zÄ?????soby (63263)
Nemyslim Radku,ze takto "unosena"vcelstva by oplyvala mnozstvim zimnich vcel a skytala zaruku brzke jarni snusky.Zimovala by citelne slabsi a snuskove schopna by byla az nekdy v druhe puli kvetu repky..Co nechat a co zrusit je vzdycky dilema,ale nemit nastavena kriteria pro vyber,casem bych mel stovky vcelstev,coz naprosto neni mym cilem,chci se vcelarenim predevsim bavit v tom malo volnem case,co mam.A neni lepsi relax,nez si sednout pred cesna,vypustit vsechny starosti z hlavy a sledovat cvrkot na cesnech..Vse nej kolegove do pristiho roku...JosPr
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63266
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 30. 12. 2013
Re: zÄ?????soby
to ale nesmíš zaměňovat pojmy. Upracovaného zedníka poznám podle mozolů. Na včelách nic takového nevidím. Ovšem u včel to probíhá poněkud jinak jak u lidí. V období cca mezi 15. VII. a 15. VIII. matka omezuje kladení a připravuje se na kladení zimní generace. Je to právě to období kdy včelstvo je za svým vrcholem a varoáza před ním. tehdy také všichni zaznamenáváte velký spad V. D. a přikládáte to invazi z venčí. Zrovna tak si mnozí myslí že úbytek ve včelstvech je způsoben právě tím upracováním. Což je ovšem omyl. Je to způsobeno přípravou včelstva na zimu. Z této přípravy na zimu a zmenšení včelstev vyšli výzkumníci a konstruktéři úlů o 9 rámcích. typů Langstroth, Čechoslovák, Lesan a Tachovák. Proto se také v budečácích stahovala včelstva na 7- 9 rámků.
---------- Původní zpráva ---------- Od: JosPr <JozaProchazka/=/seznam.cz> Datum: 30. 12. 2013 Předmět: Re: zĂ????soby
"Pepane,na "upracovana " vcelstva byl letosek ukazkovy.15.srpna jsem diky silne lesni snusce zacinal tocit,vcelstva byla snuskou dost zrizena,plodu na tuto dobu,kdy mivam z poloviny nakrmeno,malo.Co je lepsi,krmit takova vcelstva nebo na jejich misto posadit silny pokrmeny oddelek a primest produkcni vcelstvo?JosPr"
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63265
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JosPr (217.77.165.49) --- 30. 12. 2013
Re: zĂ????soby (63260) (63261)
Radime,ona "nadprodukce" oddelku taky neni nic revolucniho.Na kazde vcelnici se najde par vcelstev,ktera zacnou "zlobit".A je zase otazkou,jestli v takovych vcelstvech hledat matky a menit je s vysledkem nejistym(nez dozni bodavost delnic taky chvilku trva),nebo odkoulet "zlobive" vcelstvo a pouzit ho jako mnozstvi materialu pro oddelky...Oddelek je chapan jako pousteni zilou vcelstvu,jako protirojove opatreni.Ale ma cenu oslabovat vcelstvo,ktere jde do sily a muze podat vynikajici vynos,oddelkem?Neni lepsi obycejny jednoduchy preletak a znovuspojeni?Proc delat veci slozite,kdyz je nastavkove technologie umoznuji delat proste a jednoduse?Jak mam naplno vyuzit snusku,kdyz nebudu mit po ruce mlada vcelstva a cerstve matky???JosPr
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63264
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Radek HubaÄ? (e-mailem) --- 30. 12. 2013
Re: zÄ?????soby
Asi bych raději pokrmoval po staru v menších dávkách a koncem srpna bych musel posoudit, co nechat a co zrušit. To, co bych chtěl spojovat bych asi dále nekrmil a spojil připojením oddělku až např. v říjnu po likvidaci matky. Nic bych nesmetal. Rozhodování by se muselo udělat i podle množství pylu, u mě bylo hodně pylu z Hořčice a svazenky ještě koncem října...
Radek
---------- Původní zpráva ----------
Od: JosPr <JozaProchazka/=/seznam.cz>
Datum: 30. 12. 2013
Předmět: Re: zĂ????soby
"Pepane,na "upracovana " vcelstva byl letosek ukazkovy.15.srpna jsem diky
silne lesni snusce zacinal tocit,vcelstva byla snuskou dost zrizena,plodu
na tuto dobu,kdy mivam z poloviny nakrmeno,malo.Co je lepsi,krmit takova
vcelstva nebo na jejich misto posadit silny pokrmeny oddelek a primest
produkcni vcelstvo?JosPr"
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63263
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JosPr (217.77.165.49) --- 30. 12. 2013
Re: zĂ????soby (63260)
Pepane,na "upracovana " vcelstva byl letosek ukazkovy.15.srpna jsem diky silne lesni snusce zacinal tocit,vcelstva byla snuskou dost zrizena,plodu na tuto dobu,kdy mivam z poloviny nakrmeno,malo.Co je lepsi,krmit takova vcelstva nebo na jejich misto posadit silny pokrmeny oddelek a primest produkcni vcelstvo?JosPr
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63262
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 30. 12. 2013
Re: zĂ????soby (63260)
No, nějaké takové větší brakování zavést plánuji, ale zatím jsem k tomu neměl podmínky - nedostal jsem se k odchování patřičného "nadmnožství" oddělků.
Co se týká vlastní metodiky brakování, podle mně mají mít včelstva na stanovišti určitou přiměřenou odolnost, takovou, aby nebyl problém brakované včelstvo vytřepat před česna a nechat včely se vžebrat do ostatních úlů a aby nebyl problém použitý úl oškrábat od propolisu a usadit do něho nové včelstvo. Pokud to nebude vypadat na nějakou nákazovou kalamitu nebo pokud se úl nebude rozpadat.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63261
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 30. 12. 2013
Re: zĂ????soby
Co je to za výraz "upracovaná včelstva" vždyť ve včelstvu jsou v sezóně včely všech věkových stádií. TO BY MUSELO JÍT O VČELSTVA SILNĚ ZANEDBANÁ.
PEPAN
---------- Původní zpráva ---------- Od: JosPr <JozaProchazka/=/seznam.cz> Datum: 29. 12. 2013 Předmět: Re: zÄ???soby
"Samozrejme,ze matky menim pridanim celeho oddelku nebo vymetam upracovana produkcni vcelstva k silnemu sousedovi nebo kvalitnimu vyzkousenemu oddelku..Vymenu matky klickou pouzivam jen velmi vyjimecne.JosPr.Ps:s benzinem jsem to jednou uz zazil,uz nikdy vic..."
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63260
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (88.101.45.181) --- 30. 12. 2013
Re: zÄ???soby (63256) (63257) (63258)
Radim s tím asi souhlasit nebude, ale normální způsob včelaření.
Jsou jiní borci co likvidují neduživce i s dílem a úlem.
Těžko mít názor, to ukáže čas. Možná na tom něco bude, je někdy rychlejší udělat nové včelstvo i s úlem než starý desinfikovat a dílo likvidovat.
Ale nesmím včelařit v lese, tam se blbě pálí. Tedz hajní josu z toho nervozní, a je leší to hlásit hasičům předem, výjezdy jsou dražší.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63259
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JosPr (217.77.165.45) --- 29. 12. 2013
Re: zĂ??soby (63251) (63252)
Radime,ono "drakonicke " brakovani provadim kazdy rok,padne mu za "obet" cirka 50 % letniho stavu a nevidim v tom zadna negativa.Zazimovavam jenom to nejlepsi,co mam,zbytek musi nekompromisne pryc.Za poslednich 10 let,jsem neztratil za zimu vcelstvo a zimuju kazdorocne kolem 30 vcelstev a 5,6 rezervnich oddelku.Diky temto "drakonickym" postupum muzu tocit prvni medy ze tresni ptacich,do hlavni snusky jit az z dvojnasobnym stavem snuskovych vcelstev a protoze "drakonicky" brakuju byt i pouhy naznak bodavosti,lezu do vcel vetsinou az po 7 hodine vecerni,kdyz prijedu z prace a bez skafandru,vcely musi byt klidne.A diky nemilosrdnemu vyberu klidne jsou.Bez jakehokoliv machrovani,vcelareni je radost,pokud mam z ceho vybirat a nebojim se vybirat...JosPr
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63253
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 29. 12. 2013
Re: zĂ??soby (63251)
Já to vidím jako kombinaci statistiky a ekonomiky provozu.
Chov včel je přírodní proces a z tohoto principu se vždy určité procento chovaných včelstev v něčem odliší od ostatního průměru. A určité procento včelstev udělá takové odlišnosti, že prostě tu zimu nepřežije. (nebo včelař chybu, třeba zamáčknutí matky při prohlídce)
U hóódně špatného včelaře je to třeba každé druhé. U dobrého včelaře třeba jedno z 50 nebo 100.
Ekonomika je do toho zamíchána tak, že včelař může opticky tu pravděpodobnost, neboli ukazatel, jak umí včelařit, vylepšit drakonickým brakováním. Neboli v podletí likvidací každého jen trochu z nějakého důvodu slabšího včelstva. Potom procento úhynův zimě výrazně poklesne, i když nikdy nebude nulové.
Rozumné brakování ekonomiku vylepšuje. Likvidují se včelstva, která se velkou prací a náklady vypiplají , ale ty náklady výnosem v žádném případě nesplatí.
Drakonické brakování pak znamená , že se likvidují i včelstva, která by se mohla napravit relativně malou prací a náklady a následně by svými výnosy ty náklady včetně nákladů na vytvoření včelstva víc než splatila.
Včelař si tím zhoršuje ekonomiku svého provozu, ale v zimě má procentuálně mnohem menší úhyny.
A může machrovat mezi přáteli včelaři, že on umí velice dobře včelařit, když má tak malé zimní úhyny.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63252
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 29. 12. 2013
Re: zĂ??soby
to je ale pojetí jako ode zdi ke zdi Zachránit každé včelstvo je také chyba včelstvo když se neumí ubránit ani v létě je nutné zrušit , to které si neubrání zásoby na podzim také. Je mnohem více příčin pro které není dobré každé včelstvo zachraňovat.
Úhyny jsou formou přirozeného výběru v přírodě, chovatel to však musí provádět sám. Má pro to defakto tři možnosti
1) USMRTIT
2) SPOJIT S LEPŠÍM
3) VYMĚNIT MATKU Je to pak úplně jiné včelstvo
pepan
--------- Původní zpráva ----------
Od: Petr <e-mail/=/nezadan> Datum: 29. 12. 2013 Předmět: Re: zÄ?soby
"S tou mojí modlitbou za ukončení včelaření se Standovi omlouvám a mrzí mě,že jsem ho hodil do jednoho pytle také s nějakýma "včelařama" zde v okolí(kteří si tak alespoň říkají) a že jsem to vůbec vyslovil a napsal.Nevím,proč to tihle lidé dělají,ale sám jsem byl svědkem,kdy v plné letní sezoně má soused včelstvo ve dvou nástavcích a ve spodním v souších vykousaný otvor s hnízdem myší.Včel v úle by se dalo bez problémů spočítat během krátké doby.A to nebylo jen v jednom úle.O zavíječích ani nemluvím,takových by se našlo myslím i více.Člověk,který postrádá nějakou tu empatii k přírodě,nedokáže vnímat tu nádheru spojenou s bzučením včel,tu vůní medu ,propolisu v letních dnech která se kolem stanoviště šíří, by měl raději sbírat známky nebo pěstovat slepice.Ale přiznám se,že i u zodpovědných včelařů mě trochu udivuje to,že se zimním úhynem počítají a berou to jako naprostou samozřejmost,co bylo vždy dřív za našich dědů a dál bude. .Proč?Myslím si,že to jde dělat bez jediného uhynutí a nezáleží na tom,jestli má někdo dvě,dvacet nebo sto včelstev.Jde jen o zodpovědnost každého z nás a vědět,na kolik spolehlivě stačím.Mě když přestane žrát koza, nebo pes a vidím,že se to nelepší,tak volám veta a snažím se zvířata co nejdřív dát do pořádku.Udělám všechno proto,aby neuhynuly a dál přinášely užitek a radost.Je to u těch včel jinší?Jasně že veterináře nevoláme,když včelstvo začne v únoru silně hučet,ale je to jen naše chyba,kdy jsme v podletí něco udělali špatně.Máme 20% ztrát povolených,tak ať to padne!Na jaře nahradíme! Vše nejlepší!! Petr"
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63251
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Petr (78.102.197.133) --- 29. 12. 2013
Re: zÄ?soby (63249)
S tou mojí modlitbou za ukončení včelaření se Standovi omlouvám a mrzí mě,že jsem ho hodil do jednoho pytle také s nějakýma "včelařama" zde v okolí(kteří si tak alespoň říkají) a že jsem to vůbec vyslovil a napsal.Nevím,proč to tihle lidé dělají,ale sám jsem byl svědkem,kdy v plné letní sezoně má soused včelstvo ve dvou nástavcích a ve spodním v souších vykousaný otvor s hnízdem myší.Včel v úle by se dalo bez problémů spočítat během krátké doby.A to nebylo jen v jednom úle.O zavíječích ani nemluvím,takových by se našlo myslím i více.Člověk,který postrádá nějakou tu empatii k přírodě,nedokáže vnímat tu nádheru spojenou s bzučením včel,tu vůní medu ,propolisu v letních dnech která se kolem stanoviště šíří, by měl raději sbírat známky nebo pěstovat slepice.Ale přiznám se,že i u zodpovědných včelařů mě trochu udivuje to,že se zimním úhynem počítají a berou to jako naprostou samozřejmost,co bylo vždy dřív za našich dědů a dál bude.
.Proč?Myslím si,že to jde dělat bez jediného uhynutí a nezáleží na tom,jestli má někdo dvě,dvacet nebo sto včelstev.Jde jen o zodpovědnost každého z nás a vědět,na kolik spolehlivě stačím.Mě když přestane žrát koza, nebo pes a vidím,že se to nelepší,tak volám veta a snažím se zvířata co nejdřív dát do pořádku.Udělám všechno proto,aby neuhynuly a dál přinášely užitek a radost.Je to u těch včel jinší?Jasně že veterináře nevoláme,když včelstvo začne v únoru silně hučet,ale je to jen naše chyba,kdy jsme v podletí něco udělali špatně.Máme 20% ztrát povolených,tak ať to padne!Na jaře nahradíme!
Vše nejlepší!!
Petr
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63250
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 28. 12. 2013
Re: zÄ?soby
Obvykle padá z nebe. alespoň u nás.
---------- Původní zpráva ---------- Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan> Datum: 28. 12. 2013 Předmět: Re: zĂsoby
""Ovšem, aby to nebylo tak, že z něj vyrábějí pro jaro záchranné kruhy neb čekají vysoký stv vodních toků a ne medných. Tob y pak byl průšvih pepan" Nojo, ale odkud by se ta voda na jaře vzala? U nás je holá půda a na zimu docela sucho. Méožná tak na jižní Moravě že by nějaká voda přitekla Moravou a Dyjí z Dunaje, až to bude tát v Alpách?"
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63249
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Standa (217.197.33.122) --- 28. 12. 2013
Re: zĂĽsoby (63236) (63237) (63240)
Pánové, na konferenci se mi líbí, že tady opravdu člověk může svobodně vyjádřit svůj názor a nikdo ho neomezuje ani neodsuzuje. Na druhou stranu snad není třeba jitřit vášně mudrců, za chvíli je Nový rok a bude lépe. Petře, já vnímám včelstvo jako živého tvora. Na podzim jsem se s ním pomazlil a uložil ke spánku. V záři jsem však u některých pro jistotu obrátil jednu láhev s cukrem a poté 3 x fouknul varidol a půjdu do nich až v dubnu podle počasí. Ve včelách jsem byl v zimě jen 2 x a to když mi na ně spadla větev a dále když jsem zjistil, že je tam myš. Styrodurové úly mám pouze u oddělků, kde zimuji tři nástavky po šesti rámcích 39x24. Na jaře pofrčí do normálních nástavkových úlů. Ale podle jednoho zkušeného včelaře je údajně nejlépe zimovat oddělky v komíně než na šířku v jednom nástavku. Má být lepší rozjezd včelstva na jaře. Jinak dnes Novojičínsko přes oběd 16,5 C na sluníčku, včelky létaly jak o život a některé nosily i žlutý pyl. "Že by byly nadopovány styrodurem, který je při letu nadlehčuje a pomáhá k lepším výnosům. Proto ho hodně včelařů zkouší." To vykusování polystyrenu pod folii bude asi proto, že jsem na dotykové plochy nástavku nedal desku jak to popisuje Mira P. na http://pupek73.blog.cz/.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63248
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 28. 12. 2013
Re: zĂźsoby (63245)
"Ovšem, aby to nebylo tak, že z něj vyrábějí pro jaro záchranné kruhy neb
čekají vysoký stv vodních toků a ne medných. Tob y pak byl průšvih
pepan"
Nojo, ale odkud by se ta voda na jaře vzala? U nás je holá půda a na zimu docela sucho.
Méožná tak na jižní Moravě že by nějaká voda přitekla Moravou a Dyjí z Dunaje, až to bude tát v Alpách?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63246
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 28. 12. 2013
Re: zĂźsoby
Ovšem, aby to nebylo tak, že z něj vyrábějí pro jaro záchranné kruhy neb čekají vysoký stv vodních toků a ne medných. Tob y pak byl průšvih pepan
---------- Původní zpráva ---------- Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan> Datum: 28. 12. 2013 Předmět: Re: züsoby
"Když mudrc tak mudrc. Podle mně ten polystyren včelky žerou proto, aby se udělaly lehčí. A lehčí se chtějí udělat zřejmě proto, aby se jim na jaře lépe létalo a aby na jaře lépe zvládly tu nabídku sladiny v přírodě. Z toho usuzuji, že po této zimě bude teplé jaro, že slunce bude víc svítit a pršet bude méně a nabídka sladiny pro včely v přírodě bude vysoce nadprůměrná. A že i jarní medná snůška bude vysoce nadprůměrná. Včelky jsou spjaty s přírodou, takže to už teď v prosinci vědí a aby to zvládly, zvolily takovouhle netradiční zimní přípravu. :D"
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63245
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 28. 12. 2013
Re: zĂĽsoby (63236) (63237) (63240)
Když mudrc tak mudrc.
Podle mně ten polystyren včelky žerou proto, aby se udělaly lehčí. A lehčí se chtějí udělat zřejmě proto, aby se jim na jaře lépe létalo a aby na jaře lépe zvládly tu nabídku sladiny v přírodě. Z toho usuzuji, že po této zimě bude teplé jaro, že slunce bude víc svítit a pršet bude méně a nabídka sladiny pro včely v přírodě bude vysoce nadprůměrná. A že i jarní medná snůška bude vysoce nadprůměrná. Včelky jsou spjaty s přírodou, takže to už teď v prosinci vědí a aby to zvládly, zvolily takovouhle netradiční zimní přípravu. :D
.
A vážně. Asi se jedná o "běžné" vykusování nevhodného materiálu. Vykousaly to buď v létě a bylo to přehlídnuto nebo byla v podletí nějak poškozena ochrana polystyrenu, příslušný nátěr nebo povlak propolisu či co a ta poškozená plocha se při podzimním plodování dostala příliš blízko toho plodu, kde i pozdě na podzim byly včelky aktivní a tak to vykousaly.
Když je nyní tak teplo, tak to možná vykousávají dále, ale s nástupem skutečně zimních teplot by mělo vykousávání přestat. Ostatně musí to být vidět v měli na podložce, pokud to vítr nevyfouká.
Vykousávání pak nejspíš začne znova na jaře, až se ta stěna ocitne v aktivním dosahu rozvíjejícího se včelstva.
.
Doporučuji měl s rozkousaným polystyrenm odstranit a nedávat do vzorku, jinak nejspíš přijde z laboratoře negativní poznámka - nečistoty v měli znemožňující spočítat roztoče.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63244
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 28. 12. 2013
Re: zĂźsoby
Na tu nepřesnost s používáním váhy jsem upozornil hned s počátku tohoto vlákna. Dokonce spolu s váhou se používá i zapisovač vlhkosti a až spolu se to objektivněji vyhodnocuje. Sám jsem váhu taky měl, ale již jsem ji dal s pod úlu pryč. nic to neříkalo o stavu celé včelnice. Výhodná je jen na prodej medu v celých sudech.
pepan
---------- Původní zpráva ---------- Od: Potužník Václav <vpkt/=/centrum.cz> Datum: 28. 12. 2013 Předmět: Re: züsoby
">>Existují včelstva která kladou jako o závod a jsou slabší jako jiná která
>>mají plodu méně a přesto jsou silnější. Toho je třeba si všímat a využívat
>>v chovu matek.
Pane Menšík, podle mne je toto základem (úspěšného?) včelaření v oblastech, kde není řepka, hlavně ve vyšších oblastech, zhruba nad 500 mnm. Ještě bych to malinko poupravil. Ta včelstva nemusejí být ani silnější. Množství včel odhadnuté podle hustoty obsednutí a počtu rámků bude značně nižší, provoz na česně srovnatelný a denní přínos násobně vyšší. Není to nic
nového, stačí vzít např. knihu Moje včelí matička od Q. Sklenara. Já v podhůří Šumavy nemohu včelařit ani podle technologie ani s genetickým materiálem například ze Sicílie. Ještě k zásobám a spotřebě. Třicet let vážím všechna včelstva pomocí pojízné váhy. Pravda, zabere to nějaký čas, ale nahradí to mnohé otevírání včelstev. Někdy, například v říjnu a listopadu, je vážení velmi nepřesné, protože absorbce vlhkosti do uteplívek a nezavíčkovaných zásob je vyšší než spotřeba včelstva. Jak píšu výše, mám včelstva podle dnešních měřítek slabá, některá zimují v jednom nástavku 39x24. Letošní rok byl na mém stanovišti zcela mimořádný. Velmi teplé předjaří, velmi studené jaro, krátké období květu malin a asi stoletá medovicová snůška z jedle do poloviny srpna. Doplnění zásob začátek září. Spotřeba za 4 měsíce je 9 až 6 (až 3,5 některé květnové oddělky) kg, rozdíl je způsoben hlavně množstvím odchovaného plodu v tomto období. Takže pokud dotazovaných 10 kg je za období od zakrmení někdy v polovině srpna, jedná se normální, spíše nižší hodnotu. PF 2014, hlavně pevné zdraví včelám i včelařkám a včelařům přeje Vašek"
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63243
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- PotuĹžnĂk VĂĄclav (e-mailem) --- 28. 12. 2013
Re: zĂźsoby
>>Existují včelstva která kladou jako o závod a jsou slabší jako jiná která >>mají plodu méně a přesto jsou silnější. Toho je třeba si všímat a využívat >>v chovu matek.
Pane Menšík, podle mne je toto základem (úspěšného?) včelaření v oblastech, kde není řepka, hlavně ve vyšších oblastech, zhruba nad 500 mnm. Ještě bych to malinko poupravil. Ta včelstva nemusejí být ani silnější. Množství včel odhadnuté podle hustoty obsednutí a počtu rámků bude značně nižší, provoz na česně srovnatelný a denní přínos násobně vyšší. Není to nic nového, stačí vzít např. knihu Moje včelí matička od Q. Sklenara. Já v podhůří Šumavy nemohu včelařit ani podle technologie ani s genetickým materiálem například ze Sicílie. Ještě k zásobám a spotřebě. Třicet let vážím všechna včelstva pomocí pojízné váhy. Pravda, zabere to nějaký čas, ale nahradí to mnohé otevírání včelstev. Někdy, například v říjnu a listopadu, je vážení velmi nepřesné, protože absorbce vlhkosti do uteplívek a nezavíčkovaných zásob je vyšší než spotřeba včelstva. Jak píšu výše, mám včelstva podle dnešních měřítek slabá, některá zimují v jednom nástavku 39x24. Letošní rok byl na mém stanovišti zcela mimořádný. Velmi teplé předjaří, velmi studené jaro, krátké období květu malin a asi stoletá medovicová snůška z jedle do poloviny srpna. Doplnění zásob začátek září. Spotřeba za 4 měsíce je 9 až 6 (až 3,5 některé květnové oddělky) kg, rozdíl je způsoben hlavně množstvím odchovaného plodu v tomto období. Takže pokud dotazovaných 10 kg je za období od zakrmení někdy v polovině srpna, jedná se normální, spíše nižší hodnotu. PF 2014, hlavně pevné zdraví včelám i včelařkám a včelařům přeje Vašek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63242
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 28. 12. 2013
Re: zĂźsoby
Některé druhy těchto materiálů včely vykusují běžně. je nutné je rozlišovat ne všechny jsou vhodné na výrobu úlů bez jeho ochrany i zevnitř. TAKŽE NEJSPÍŠ SE JEDNÁ O NEVHODNÝ MATERIÁL.
PEPAN
---------- Původní zpráva ---------- Od: Petr <e-mail/=/nezadan> Datum: 28. 12. 2013 Předmět: Re: züsoby
"Stando,tímto já poprosím zde o odpověď těch,co všechno ví a s takovým jasným přehledm a jasnořivostí zde píšou. Co to tedy znamená,co je to za projev,jestliže včely na přelomu nejstudenějších měsíců v roce vykusují vnitřek ůlu? Ty jsi uvedl,že se ti včelstvo může nudit,mít nějaký rozmar či svoji libovůli.Ujištuji tě,že tento případ můžeš téměř 100% vyloučit.Dále mě tak ještě napadá,že by mohlo jít o nějakou zajímavou zimní populační explozi. Včelstvo roste,mohutní,sílí, čímž si vytváří okusováním větší prostor.Je těžké si jen představit,do jakých rozměrů může narůst,(když už teď v tuto dobu tak řádí)jakmile pokvetou lípy a akáty,což považuji za vrcholnou včelařskou sezonu.Mět nachystanou značnou zásobu nástavků a taky bude za potřebí mít hodně vysoký žebřík.Ty hliníkové jsou nejideálnější.(lehké a dobře manipulovatelné)Takto vykousané uly jsem už viděl,ale byly to jen malé dvouprostorové(říká se jim budečáky) a jsem si také téměř na stopro jistý,že k tomuto případu dochází jen v období rojové sezony nebo časného léta.Takže to nemůže být nic jiného,než ten hlad.A to je to,na co jsem tě prioritně upozornil. Takže jsem tě jen poučoval,byl jsem mudrc a neřekl jsem,jak se takové hladové včelstvo pozná,jelikož jsi asi začátečník.Bez antagonismu a projevu ironie ti to řeknu ještě jednou. Je to právě tím vykusováním a silnějším hučením. Podpis: jeden s těch mudrců této konference,ale nejmenuji se polášek,pepan ,kaji a jiní... ahoj Petr"
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63241
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Petr (78.102.197.133) --- 28. 12. 2013
Re: zĂĽsoby (63236) (63237)
Stando,tímto já poprosím zde o odpověď těch,co všechno ví a s takovým jasným přehledm a jasnořivostí zde píšou.
Co to tedy znamená,co je to za projev,jestliže včely na přelomu nejstudenějších měsíců v roce vykusují vnitřek ůlu?
Ty jsi uvedl,že se ti včelstvo může nudit,mít nějaký rozmar či svoji libovůli.Ujištuji tě,že tento případ můžeš téměř 100% vyloučit.Dále mě tak ještě napadá,že by mohlo jít o nějakou zajímavou zimní populační explozi. Včelstvo roste,mohutní,sílí, čímž si vytváří okusováním větší prostor.Je těžké si jen představit,do jakých rozměrů může narůst,(když už teď v tuto dobu tak řádí)jakmile pokvetou lípy a akáty,což považuji za vrcholnou včelařskou sezonu.Mět nachystanou značnou zásobu nástavků a taky bude za potřebí mít hodně vysoký žebřík.Ty hliníkové jsou nejideálnější.(lehké a dobře manipulovatelné)Takto vykousané uly jsem už viděl,ale byly to jen malé dvouprostorové(říká se jim budečáky) a jsem si také téměř na stopro jistý,že k tomuto případu dochází jen v období rojové sezony nebo časného léta.Takže to nemůže být nic jiného,než ten hlad.A to je to,na co jsem tě prioritně upozornil.
Takže jsem tě jen poučoval,byl jsem mudrc a neřekl jsem,jak se takové hladové včelstvo pozná,jelikož jsi asi začátečník.Bez antagonismu a projevu ironie ti to řeknu ještě jednou. Je to právě tím vykusováním a silnějším hučením.
Podpis: jeden s těch mudrců této konference,ale nejmenuji se polášek,pepan ,kaji a jiní...
ahoj Petr
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63240
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 28. 12. 2013
Re: zĂźsoby (63238)
Opotřebení je v podstatě minimální, pokud se porovnává zpracovávání zásob třeba v červenci, srpnu a třeba září říjnu. Pokud je množství dodávaných zásob v rozumných mezích Ale v zimě je to jiné, tam jsou extrémní podmínky, nízká teplota, omezený nebo žádný výlet, nedostatek vody.....
Aspoň mně to zhruba tak vycházelo, když jsem všelicos zkoušel.
.
Možná nějaké speciální postupy by vycházely jinak, třeba krmítko, kde je dávkování roztoku ovládané elektronicky a s invertovaným kvalitním krmivem atd, ale prosté přidávání medocukrového těsta ne. Možná, kdyby včelař těsto přidával tak každý druhý den a po kubických centimetrech, aby nevznikal přebytek, který by včelky ukládaly zpracovaný do buněk.....
Pro jakékoliv krmení rozhodně platí staré včelařské přísloví " Na podzim (říjen - listopad) zahoď klíč od včel a najdi ho až na jaře "
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63239
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Celkem je ve Včelařské konferenci již 78692 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 63239 do č. 63299)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference.
Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno,
které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší
jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely
(pro začátek kliknětě na
"nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější",
čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na
tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).
Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší
Klikněte sem pro nápovědu