78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 24. 12. 2013
Re: stěhování ůlú z jednoho konce zahrady na druhý (63210)
"dobrý den chci se zeptat potřebuji přestěhovat pár ůlú z jednoho konce zahrady na druhý asi tak 50metrú a mám strach aby se mi při proletu po zimě nevrátily na púvodní stanoviště"
Počkej, až předpověď počasí na tvém stanovišti ohlásí skutečný nástup zimy na nejméně dalších 14 dnů , v noci mráz nebo aspoň mrazík, ve dne maximálně + 5 , ale lépe taky pár stupňů pod nulou. Pak je prostě opatrně ručně přestěhuj. Ideálně pokud je bezvětší, bez srážek, ale spíš zamračeno. Za větru a sněžení jsou moje zkušenosti takové, že obvykle včelky jsou méně klidné. A spíš časně ráno anebo k večeru než přes poledne.
Pokud to uděláš opatrně, neutrhneš propolisové můstky uvnitř úlu, takže se plásty nebudou hýbat a budeš mít trošku štěstí, včelky jen trochu zahučí a ani nevylezou ven.
A pokud pak bude následovat minimálně 14 denní období bez proletu, což je na začátku zimy pravděpodobné, včelky na původní stanoviště zapomenou. Pro klid duše můžeš původní stanoviště zplanýrovat,aby se změnil vzhled a aby vůně včelky nepřitahovala, ale přes zimu to není vůbec podstatné. Pokud nechováš Sibiřanky.
Nepříliš hromotlucké nástavkové úly v menším počtu můžeš při určité dávce síly a obratnosti opásat popruhy a za ně zdvihnout a převážet na stavebním kolečku nebo dvoukoláku klidně i sám. To je vyzkoušeno.
Jinak a případně nejsilnější včelstva s nejvíc nástavky ve 2 - 3 lidech. 1 veze nebo dva úl na tyči nesou a třetí úl přidržuje, aby se nehoupal nebo v nějaké nečekané díře nepřevrátil a jinak pomáhá.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63215
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu