78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- (e-mailem) --- 6. 12. 2013
Re: Dotaz na prodejce ĂşlĹŻ 39*24
to máš sice pravdu nástavkový systém tady byl dříve a to v polovině 17 století, ale cesta k používání rámků trvala dalších 100 let.O tom se tady bavíme.
pepan
---------- Původní zpráva ---------- Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan> Datum: 6. 12. 2013 Předmět: Re: Dotaz na prodejce úlů 39*24
"Když už diskuze došla tak daleko, je třeba uvést, že nástavkové úly nejsou ani trochu vynálezem Ameriky. Ta koncepce se prala s klasickými úly už stovky let předtím. Podle toho, jestli měl včelař lepší přístup k dutinám ve starých stromech, ze kterých šlo dělat kláty nebo jestli měl lepší přístup k rákosu, slámě , vrbovému proutí atd, ze kterých se mohly dělat úly z několika dílů. Používání rozběrného díla akorát přechodně zvýhodnilo celistvé úly, kláty a almárky se zadním přístupem, protože na výrobu takových úlů s dostatečnou přesností potřebnou pro používání rozběrného díla plus ještě potřebnou životností stačí mnohem jednodušší nástroje než pro výrobů nástavků pro rozběrné dílo. Ta hranice pro domácí výrobu úlů kutilským způsobem , kdy už jsou i kutilské nástroje dokonalé a je tak i doma lepší vyrábět nástavky než celistvé úly byla překročena poměrně nedávno, nějakou desítku let před rokem 89. Používání použitých bedniček od třeba mýdla na úly je nutno brát jako kuriozitu či nouzové řešení. Jinak by aspoň část včečlařů použité bedničky používala i dnes."
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 62985
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu