78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 9. 11. 2013
Re: Cerna,modra nebo zelena (62776) (62777) (62778) (62779) (62780)
Podle mně se tady diskutuje stran nekontrolovaných dovozů o marginálii - divokosti včel.
A nikdo nebere v úvahu zásadní vlastnost , která zajištuje vysoké dlouhodobé výnosy a rentabilitu a sice stejnorodost včelstev.
Ta se dnes bere jako samozdřejmá a přitom to vůbec není. Je to stav dosažený tím, že na celém území ČR funguje jen pár všelijak vzájemně výchozími šlechtitelskými chovy prošlechtěných linií , které jsou vzájemně podobné a včelaři jsou tak na jejich chov navyklí a neznají nic jiného. Komerčním včelařům stačí jednoduchý výběr a brakování ve fázi zhruba prvního vylíhnutého plodu odchovaných matek a všechny zásahy ve včelstvech tak mohou provádět prakticky ve stejnou dobu. Stejně jako všechna včelstva se na jaře rozvinou prakticky stejně a každou snůšku využijí taky prakticky stejně. ( na nemoc či parazita ale zareagují taky stejně )
.
Pokud se ale nekontrolované dovozy rozšíří , může se ta stejnorodost úplně rozbít. Vrátí se tak stav, který tady byl ve včelách před 40 nebo ještě více lety. Například kdy v zimě, kdy se kolem 15 ledna oteplilo a bylo to na rozplodování třeba do 15 února a potom tvrdá zima, třetina včelstev na stanovišti prosperovala a dala vysokou první jarní snůšku, třetina včelstve byla průměrná a poslední třetina byla v kritické fázi, sotva přežila a vzpamatovala se třeba až v polovině května. Druhý rok, když třeba mrzlo od vánoc až do března většina včelstev z první třetiny třeba tak tak přežila, nějaká včelstva byla průměrná a většina včelstev z poslední třetiny třeba potom na jaře prudce prosperovala a dala vysokou jarní snůšku.
Totéž bylo se snůškama, jedny včelstva na stanovišti nějakou snůšku využily hodně, jiná skoro vůbec a potom za měsíc při další snůšce se to třeba přehodilo. Typicky to byl rozdíl mezi medovicovou a květovou snůškou, ale taky byly podobné rozdíly mezi více květovými snůškami nebo více medovicovými snůškami.
Neboli tehdy měl včelař vždy významnou část včelstev na stanovišti pouze do počtu a na rozdíl od dneška nebylo možné jednoduchým brakováním toto nějak rychle spravit. Mohlo se to vylepšit jedině složitým výběrem , který trval desítky let a kdy se každé včelstvo muselo hodnotit podle výsledků mnoha let dozadu s jednou až dvěma předchozími generacemi matek.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 62782
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu