78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- (e-mailem) --- 7. 11. 2013
Re: Blog V.Svamberka
>>> Já bych to prostě přiznal. Byly jsme tu první s kraňkou a proto je to naše. Jakmile se připustí nějaké vědecké argumenty, pak se to může vždycky otočit. Historická fakta jsou jasná - první kraňka, má to zde zabrané. Proč o tom pořád debatovat.<<< 1) Ta kraňka tu byla dřív než my, pokud ovšem nepocházíš z České kotliny. Ovšem, že záleží na tom odkud pocházíš protože v čecké kotlině a dále na západ v příhraničních horách, žila Včela černá. 2) Rozchov kraňky byl zvolen ještě v době C.K. Rakouska a tehdy kraňka obývala převážnou část území celého mocnářství až na území právě České kotliny (včela černá) a v okolí terstu (to byla včela vlašská). 3) rozdíl je v různém způsobu v jarním rozvoji včelstev 3a) V. vlaška ploduje celou zimu a má pomalejší jarní rozvoj 3b) V. černá má větší sklon k rojivosti a bodavosti lépe využívá pozdní medovicové snůšky. Má i pomalejší jarní rozvoj. 3c) V. karpatská má bouřlivý jarní rozvo,j v září ukončuje plodování, má nejnišší spotřebu zásob v zimě a velmi dobře využívá nejrannější snůšky. 3d) V. přímořská je zase lépe přizpůsobena právě přímořskému prostředí a kraňka zase kontinentálnímu. Území kraňky je ohraničeno; Karpatským obloukem, Českomoravskou vysočinou a Alpami.
pepan
---------- Původní zpráva ---------- Od: e-mail/=/nezadan Datum: 6. 11. 2013 Předmět: Re: Blog V.Svamberka
"Tyto snahy o chov i jiných plemen tu byly již před cca150 lety. výsledek ovšem byl velmi tristní. Na začátku 20 století byl rozhodnuto o návratu původního plemene Včely karpatské a to i pro území Čech kde původně žila Včela černá.
Zároveň se přistoupilo i na šlechtění snížení bodavosti. Původně tato včela vůbec mírná nebyla.
-------------------------
Aha, takže kdyby se šlechtila takto ta původní, tak by taky mohla mít sníženou bodavost?
A jaký by byl rozdíl, mezi importem kraňky z Jugoslávie a Rakouska před 50 lety a dovozem a plošným rozšířením něčeho jiného po 50 letech? V každém případě by se jednalo o převálcování toho původního.
Mně ta argumentace přijde prázdná a je to jen stokrát opakované tvrzení autorů myšlenky importu, pokaždé se jedná o likvidaci toho původního. Jak si můžeš být jistý, že import jiných včel bv dopadl špatně?
Já bych to prostě přiznal. Byly jsme tu první s kraňkou a proto je to naše. Jakmile se připustí nějaké vědecké argumenty, pak se to může vždycky otočit. Historická fakta jsou jasná - první kraňka, má to zde zabrané. Proč o tom pořád debatovat.
Nakonec pak bude někdo zkoumat jestli ti hybridi budou bodaví a zjistí že ne a že by to šlo jako třeba ve Švédsku, kde mají kkraňku, černou a bukfast. A toho se snad dožít nechcete!
Karel"
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 62746
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu