78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- (e-mailem) --- 20. 9. 2013
Re: Radim spravne Ă??Ă??
2t medu = 2000 kg což se = přibližně rovná 2000 rámků v. 24= to je cca 200 nástavků. V 17 cm v. to bude cca 300 nástavků Na zpracování jedno nástavku jednou osobou od jeho sundání až po vrácení 1/ 4 hodiny to by ten PRCOVNÍ DEN musel mít alespoň 50 hodin? Nebo je vynikající ÚDERNÍK . :-P
PEPAN
---------- Původní zpráva ---------- Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan> Datum: 20. 9. 2013 Předmět: Re: Radim spravne Ä?Ä?
""Rady tohoto typu jsou těžké. Například tato níže uvedená informace postrádá např. celkový počet pracovníků. Pokud je jen o jedny ruce navíc, celý souhrn hodnocení mezi 24 a 17 je jinde. Pochybuji, žeby p. Volejník zvládl až 2t v terénu práci sám v jedné osobě. 2t za den bych viděl tak pro 3 lidi, což nějakou výhodu mezi 17 a 24 nevytváří. Vlastně vůbec bych ani souvislost mezi výškou rámku a denním výkonem při medobraní neviděl. To je otázkou spíše technologického postupu k té dané výšce ku počtu pracovníků. Něco jiného jsou počty v desítkách, něco jiného ve stovkách včelstev, neco jiného v tisících. 24 není špatná výška."
Přesně tak. Podstatná nebude výška, ale zvolená technologie obecně. Se stejnými rámky se při jedné technologii sotva zvládne pár stovek kilo a s jinou technologií možná i pár tun. V kočovném včelíně se zadováky jsme ve dvou za den, od rána do večera, zvládali tak 400 kilo medu. Klasickým starým způsobem, kdy se plásty vybraly, vedle v medárně odvíčovaly běžnou vidličkou a vytočily v šestirámkovém medometu a potom vracely do dalšího včelstva náhradou za plné plásty. Kdy pomocník odvíčkovával a točil furt a já jsem půl na půl vybíral a pomáhal odvíčkovávat a točit. Představuji si, že v nástavcích, například při využití výkluzů a při zmechanizování odvíčkování ( to zdržuje víc než vytáčení) by to mohlo být ve dvou klidně i pár tun . A klidně může být medomet na ruční točení, ne na motor, stejně by se to muselo zvládnout."
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 62406
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu