- gupa (93.92.52.23) --- 6. 9. 2013
Re: Fumigace + varidol (62284) (62285) (62286) (62288)
Ten hlavní problém není vidět, není pouhým okem hmatatelný a člověk bez vybavení a aktivního výzkumu je vháji. A i když vybavení má čas někdy mmůže ukázat, že hypotéza a celá práce s bádámín a výkumeme jde vniveč. To já nato.
Navíc jsem dospěl k názoru, že genetika u včel je něco tak rychlého, že člověk- běžný včelař s cyklem své průměrné délky života nemůže ani pochopit co vlastně se děje v hnízdě i přesto, že má v rukou možnosti pro detekce a monitoring a široké spektrum akaricidních látek. Nemůže hodně věcí pochopit když nemá základní informace, kdy neví, co má pozorovat a hodnotit, co má vlastně hledat a jakou udělat protiakci aby prostě roztoč úly nevyžral. Bohužel, nejde jen o momentální počty shozených roztočů. To tím chci sdělit.
Takže problém s varoázou je opravdu komplex událostí na časové ose která nemá pravidelný řád, na které jednoduše napsáno nemá šanci vypozorovat pouhým okem co opravdu.
Takový je problém a tak se věci mají.
VÚ je jen s.r.o. které chce přežit a výzkum co vím, nedělá. Dělá exkurze, prodává všechno možné, produkují se z toho místa od zástupců a pracovníků a i externích lidí spojených nějak s touto společností mnoho informací, ale opravdu hodnotného co by alespoň posunulo problém s roztočem dále "do přesnějšího středu terče", jsem nezaregistroval.
_gp_
............
Jiří:
(46.33.101.196) --- 6. 9. 2013
Fumigace + varidol (62284) (62285) (62286)
Vážení přátelé, vím, že na této diskusi je i mnoho zvídavých včelařů, pan. Ing. Veselý byl opravdu český odborník na akaricidy ve včelařství, čest jeho památce, ale musíme si říci, že věda a výzkum se nikdy nezastavili a nezastaví, hledí se dál, všichni chtějí jít dál, někam růst, něco provozovat. Varroáza byla problém kdysi, a dnes možná stejně vážná jako při jejím začátku. Roztoči si vysobyli určitou rezistenci a spolu s dalšími onemocněními nebo stresy jsou schopni položit včelstvo na lopatky, zkrátka na podzim je hin.
Léčiva jsou problém a akutní dnes, ale někteří osvícení již v 70. letech říkali, že musí přijít do doby šlechtění a genetika, která posilní přirozenou odolnost proti varroáze, a v tom je ten problém, v USA už to pochopili a nějakou dobu na dom intenzivně pracují a proto i u nás, v tak individuální včelařině by se měl udelat určitá metodika, detekce varroatolerance a varroarezistence, která nás posune dál z těchto léčiv, která se jen usazují v tucích a neprospívají lidskému zdraví, byť že člověk hned nezareaguje, ale při dlouhodobém vystavování si myslím, že tyto látky jsou karcinogenní nebo mutagenní...
Takže hlavu vzhůru a do výběru, je nás tu jak much 50 tisích včelařů, kteří mají individuelní přehled o všem....
Co vy ma to?
Prosadíme se ve včelařském šlechtitelství...?
Jiří
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 62293
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |