78273

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 3. 5. 2013
Re: lanstroh (61246) (61247)

"Nástavec / nástavek / se dává aby se rozšířilo včelstvo,ne posílilo,kam jej
dáte,je téměř jedno,včely si s tím poradí."
Jedno to není. Nahoru můžeš dávat nástavek , nyní a zhruba tak až do poloviny května, kdy je ještě hlavně v noci dost zima, jenom tehdy, když jsou včely dostatečně silné a přidaný nástavek dokáží obsadit. Pokud jej nedokáží obsadit, bude je prázdný nádstavek nad plodovým hnízdem ochlazoval a naopak zpomalovat ve vývoji. Pokud nadstavíš pozdě, včely budou ve stávajících nástavcích příliš nahloučené a zadělají na rojovou náladu. Kterou už obvykle neodvrátíš ani přidáním nádstavku a potom máš v druhé polovině května místo medu roje.
Pokud budou včely dostatečně silné a pokud počasí a podmínky na následující týden ukazují snůšku, využijí včely přidaný nástavek na ukládání medu a tudíž v takovém případě je vhodné dávat nástavek nahoru.

Přidávat nástavek pod včelstvo je naopak možné téměř vždy. I když jsou včely slabé, protože jak se budou rozvíjet, postupně se do toho nástavku dostanou. Nebo i když jsou plásty dlouho skladované , takzvaně "odvoněné" a včelky si je budou muset navonit svou vůní a hodně pospravovat. nebo i když je zima nebo se čeká dlouhodobé mizerné počasí.
Jinak podstavení kopíruje přirozený vývoj včelstva v dutině, kdy po zimě včelky doputovaly a spotřebovaly zásoby až ke stropu dutiny a nyní postupně odzhora zase dutinu plní medem a posouvají se s plodem dolů. Zase se tím hůř zachytí okamžitá silná snůška, protože včely potřebují nějaký čas než se nahoře plod vylíhne a buňky jsou tak volné.
Taky se může stát, že si včelky podstaveného nástavku s plásty jakoby nevšimnou, jsou jen v původních nástavcích a časem , jak je jim tam těsno, taky nasadí na rojení.
To je ovšem problém obecně vždy, pokud se přidávají celé nástavky a šetří se časem, takže se nemanipuluje s jednotlivými plásty.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 61248


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Kapoun - Seminář o MVP
Předchozí:vitaxvita - Re: lanstroh


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu