78210

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 10. 4. 2013
Re: Rozmnožovanie Včelstiev (61012)

"Zdravím ak sa smiem spýtať mohli by ste mi poradiť ako by som najrozumnejšie rozšíril vcelstva mám 7 produkčných rodín zakúpil som si aj Nicot umele materské misky držiaky a klietky na 20 matiek Vďaka"

Zhruba do začátku až první poloviny května , tak do začínajícího odkvětu ovocných stromů nebo řepky se o ty včely akorát starej.

Rozšiřuj je, aby měly dost prostoru a zbytečně nenasazovaly kvůli nedostatku prostoru k rojení. A na druhé straně je nerozšiřuj příliš moc a takovým způsobem, aby nemusely obsednout příliš velký prostor. Zvláště v chladných nocích by potom spotřebovaly příliš mnoho energie na udržování teploty 35 st C na plodu, což by jejich vývoj naopak podtrhlo.
I když některé metody k rychlému rozšíření úlu a tím k rychlému zesílení včelstva, vystavění množství mezistěn atd jsou lákavé, použité předčasně naopak včelstvo podtrhnou a výsledek je potom opačný. Toto je třeba se naučit ,je to důležitá dovednost dobrého včelaře, využít co nejvíc to, co bylo ve včelstvech zaděláno krmením a jinou přípravou na zimu v minulém roce.

Čas na rozmnožování včelstev je až potom v té zhruba polovině května.
A rozmnožování včelstev, respektive chov matek potřebuješ, i když nechceš rozšiřovat počet včelstev. Pokud se spolehneš jen na přirozenou výměnu matek, budeš mít výnosy jen zhruba z třetiny úlů. V další třetině budou včelstva oslabená nějakým komplikacemi při své vlastní výměně matky za novou nebo odrojením nebo prostě tím, že matka je přestárlá a málo výkonná. A takovou zhruba třetinu úlů budeš mít prázdnou, protože v nich se něco při tom nepovedlo.
Je tedy lepší odchovávat matky a měnit je sám aktivně dřív. Najít si a zavést nějaký svůj vlastní způsob.

Chov v umělých miskách atd se budeš několik let učit, takže máš lepší začít matky chovat jednodušším způsobem.
Pro začátek můžes použít dělení včelstev. Včelaři tomu říkají rozmnožování oddělky. Podstata je v tom, že se od matečného včelstva do nějakého nového úlku oddělí na dostatečném množství plástů dostatečné množství včel, zásob a plodu. Musí to všechno vydržet tak dlouho, než včely na mladém plodu založí mateří buňky, než se z nich vylíhne jedna vybraná matka, než se ta matka na oplozovacích výletech oplodní s trubci, než začne klást svůj vlastní plod a než se z toho plodu začnou líhnout vlastní včely té nové matky.
V tomto okamžiku musí být v tom oddělku ještě dostatečný počet původních včel a dalšího, aby mladá matka a její plod měla dost všeho, co potřebuje, pořádně se rozkladla a do zpracovávání zásob na zimu tak odělek pořádně zesílil. U raného oddělku z první poloviny května až na nové včelstvo.

Pro květnový oddělek stačí to, co je na 4 plástech na rámkové míře 39 x 24. Takže pro jednoduchý nenáročný chov matek začátečníka by byly úlečky na tyto 4 plásty plus k tomu opatřené nějakým krmítkem. Pokud by oddělky měly i zimovat jako nějaká záloha, tak pro začátek by ty úlky měly mít prostor pro tak 6 plástů, 4 jsou na zimování dost málo.
Taky je možné oddělky dělat přímo na sériovém dnu a sériovém nástavku. Buď přímo, potom je třeba přidávat trochu víc plástů a včel a dělat to trochu později, kdy je větší teplo, protože zbytek volného prostoru nástavku oddělek ochlazuje a zpomaluje. Nebo na speciálním dnu a vestavbě do nástavku, která nástavek rozdělí na až 4 úlky pro 4 oddělky.

Tolik by byly zhruby obrysy vlastního jednoduchého a nenáročného chovu matek přes oddělky. Detaily si najdeš na internetu, už to bylo mnohokrát popisováno, v minulosti i tady na konferenci a stejně tak je plno popisů té metody i v literatuře.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 61023


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:R. Polďż˝ek - Re:
Předchozí:Josef.Mensik - Re:


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu