78207

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 17. 3. 2013
Re: nástavkové úly (60811)

Já třebas žádné plánky ani nepotřebuji, protože úl mně jednak připadá jednoduchý, jednak nástavky pokaždé dělám z jiných zbytků a tak bych musel mít pokaždé nové plánky.

Podstatný je normalizovaný rozměr rámků, aby bylo možné kombinovat nástavky různých výrobců. Rozměr najdeš třeba na
http://www.vcely.or.cz/files/ramiky.jpg
s výhradou, že rámek 39x24 je tam v provedení pro zadováky. Tam vyhovovala krátká horní loučka délky 414 mm. Jednak nebylo třeba frézovat do stěny zadováky tak hluboké drážky a šlo potom dělat úlové baterie nebo dvojáky zadováků z levných coulových prken , kde ty drážky mohly být u vnitřních stěn i proti sobě a coulovou stěnu příliš nezeslabily. Jednak v zadováku jakožto v kompaktním úlu nemohly stěny tolik pracovat a tudíž na spolehlivé zavěšení stačily menší drážky. Nástavky pracují víc a proto je v rámcích do nich vhodné horní loučku rámku prodloužit.
Já jsem ji prodloužil na 420 mm + 0 - 0.2 mm
Vnitřní rozměry nástavku potom budou následující : od boční loučky ke stěně nástavku bude včelí mezera 7 - 8 mm, takže při délce rámku 39 budou vnitřní stěny nástavku ve směru plástů mít rozměr 40.4 - 40.6 cm. Śířka jednoho plástu se počítá 38 (minimálně 35 ) mm, takže má li být nástavek na 10 plástů , musí být jeho vnitřní šířka 38 cm. Pro čtvercový průřez ale není tento rozměr tolik podstatný. Mezi spodními a horními plásty by taky měla být včelí mezera 7 - 8 mm, protože ale včely tu mezery často snižují můstky, vyplatí se rovnou udělat 1 cm. Takže výška nástavku pro rámek 39x24 bude 25 cm.
Pak se musíš rozhodnout pro konkrétní provedení nástavků. Konkrétně jestli budou mít dvoustěnné nástavky běžnou izolaci cca 1 - 3 cm silné polystyrenu nebo maximální izolaci 5 - 8 a víc polystyrenu. A jestli budou mít rovné dosedací plochy nebo tak bude falc. V současné době se preferují rovné dosedací plochy.

Já jsem se kdysi inspiroval úlem K39, vyráběl jsem tak čtvercové úly s falci a izolací silnou kolem 1.5 centimetru.
Principem bylo vyrobit přesný horní a spodní rám, který tvořil jádro, na které se přibíjely vnitřní i vnější stěny a které tvořily dosedací plochu falcování.
Vnitřní rozměr rámu byl odvozený z délky rámku 39 cm. K tomu bylo třeba přičíst 1.4-1.6 cm včelí mezery a potom sílu vnitřních latiček stěny plástů ve směru rámků, kterou jsem stanovil na 1 cm. A jejichž hrana dělala drážku na zavěšení rámků. Takže vychází 39 + (1.4 až 1.6) + (2x1) = 43.4 až43.6 Průměr 43.5.
Základem nástavku tedy byly čtvercové rámy s vnitřním rozměrem 43.5 cm. Latičky na rámy jsem použil síly 1.5 cm a výšky jak vyšlo, 2.2 cm až 3.5 cm. Aby falcy do sebe zapadaly. je třeba , aby vnitřek, horní část byl o nějaký milimetr menší než vnějšek, spodní část. To jsem vyřešil v rámci výrobní tolerance 1.5 cm latěk. na horní rám jsem používal latičky s tloušťkou 1.5 -až 0.2 cm, na spodní 1.5 až + 0.2 cm.
Oba dva rámy tak měly vnitřní rozměry 43.5 x 43.5 , vnější rozměr horního rámu byl (46.5 až -0.4) x (46.5 až -0.4) , vnější rozměr spodního rámu (46.5 až +0.4) x (46.5 až +0.4)
Na to se zvenku svisle natloukly laťky či desky, co bylo k dispozici, posunuté o 1 cm dolů, aby se vytvořil falc.
Zevnitř ve směru plástů neboli na příčné stěny se použily latičky síly 1 cm a délky 24 cm, ty se natloukly na úroveň spodního rámu, takže nahoře vytvořily drážku 1cm x 1cm na zavěšení plástů. Na podélné stěny se natloukly laťky délky 25 cm. Zvenku nástavků, na příčné stěny dopředu a dozadu se přibily úchopové laťky.
Prostor uvnitř se při tom stloukání vyplňuje izolací.
Do posledních provedení jsem jako boční stěny zevnitř i zvenku použil sololit. Vnitřní rozměr nástavku napříč rámky pak vyjde na asi 42.8 cm, tudíž se tam vejde spolehlivě 11 plástů 39x24 a vnější rozměr vyjde pod 48 cm, o pár centimetrů méně než kdyby tam byly běžné třeba coulky a tudíž úly jde srazit víc k sobě.

Asi takhle.

Spodek je potom pouze ufíknutý nástavek o výšce od 3 do asi 15 cm podle potřebné hloubky dna, který je zespodu uzavřen laťkami s včelím sítem , přístup dovnitř je zezadu pro vkládání podložky a zepředu česno pro včely a taky aerosol, tudíž výška česna tak aspoň 2 cm a šířka tak aspoň 15 cm. a případně zespodu latičky z nějakého hmilobě odolného tvrdého dřeva, na kterých úl stojí, po kterých se úl šoupe při přesunování a které zespodu pod sítem vytvářejí odskok třeba pro varoamonitoring.

Podobně strůpek, ufíknutý nádstavek o výšce do těch cca 15 cm , ve kterém je to, co se dává nad rámky. latičky , izolace anebo jiný strůpkový materiál, případně krmítko.

Jinak novější nástavky už nemám čtvercové, jsou to obdélnikové jednostěnné nástavky s rovnou dosedací plochou pro 10 plástů 39x24 používané na studenou stavbu, takže s vnitřní šířkou 38 cm, a vpředu a vzadu úprava pro snadný úchop dle knihy Liebiga "Včelaříme jednoduše"
Venkovní půdorys je cca 42.5 x 50 cm.
Pro manipulaci jsou mnohem vhodnější než ty čtvercové.
Zase na ty staré čtvercové šlo použít doslova skoro každé odpadní desky zachráněné před spálením a když byly udělány rámy a byly centimetrové destičky, na ostatní práce stačila obyčejná ruční pila, kladívko a hřebíky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60812


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:JosPr - Re: nástavkové úly
Předchozí:jiří - nástavkové úly


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu