78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovějí jsou hned zde nahoře)
- Radim Poláek --- 1. 6. 2004
Re: Rojení (6058)
Myslím, že rojení je přirozená vlastnost včelstev. Jak je květen a červen, včely mají " plnou spíž " a ve včelstvu není letošní matka, tak se vyrojí ( obvykle ). Asi jako když se lidem ve věku 15 -18 let začnou " zapalovat lýtka ". V době zadováků se občas objevovaly linie, které to řešily tichou výměnou. Takové včely byly tehdy velice ceněny. Dnes, v době nadstavkových úlů, je asi jednodušší provést nějakou manipulaci s nadstavky, než spoléhat na tichou výměnu, ta nikdy nebyla stoprocentní a i tyto včely se občas rojily. Myslím, že potenciál protirojových opatření, hlavně preventivních, u nadstavkových úlů není ještě vyčerpán, ještě nebylo vyzkoušeno a popsáno úplně všechno.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Stonjek" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Monday, May 31, 2004 4:25 PM Subject: Rojení
> Osobně se domnívám a moje pokusy to s rozdělením včelstev na dvě poloviny > dokazují.Jedna polovina má pod plodištěm podstavený polonástavek, druhá ho > nemá. V první skupině problémy vůbec nejsou a nástavek je dosti zanesen > sladinou a ráno je prázdný. Nic nového. To pro nás dadantisty vykoumal př. > Řeháček. Druhá polovina včelstev má zanesena plodiště sladinou,otevřený > plod je silně omezen a přitom je venku krásně.Díky nedostatku plástů a > nástavků jsem si to mohl takto vyzkoušet. Dnes jsem sám pro sebe > přesvědčen, že nejvíc nám do rojení žene včelstva silná jarní snůška a > krásné počasí. Nekamenujte mě moc. Zdraví Ruda.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 6063
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Vechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu