78275

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 13. 2. 2013
Re: Krmivo pro včely (60465) (60472)

"Osobní nemám, ale již v době rudého temna, se nabízel Medokrm. Jeden můj známý z Popradu, který byl na tehdejší dobu velkým včelařem,se na to nechal nalákat."No ono není žádný problém vyrobit z něčeho invertované krmivo neboli krmivo rozštěpené až na základní cukry glukózu a fruktózu.
Problém je to vyrobit levně, aby to bylo ekonomičtější než klasický cukr. Když se krmivo vyrábí spíš malosériově snad jenom v tunových množstvích, zatímco běžné cukrovary jsou stavěné na velkosériovou produkci tisíců tun.
A potom je problém to vyrobit tak čistě, aby tam nebyl pro včely škodlivý HMF nebo jiné škodlivé příměsi.

Na Medokrm si pamatuji, ten se vyráběl myslím ještě invertováním obyčejné sacharózy za horka kyselinami. To se musí dělat velice opatrně, pokud tam nemá vznikat příliš moc HMF, který potom v zimě zahubí včely. Pamatuji si, že první rok byly s Medokrmem dobré zkušenosti, i druhý rok, včelaři , co ho použili, si ho chválili. A třetí rok naopak jim zazimovaná včelstva hromadně hynula. Tipuji, že někdo chtěl ušetřit, zvýšil teplotu nebo tam přidal víc kyseliny, aby urychlil výrobu či co a vyrobil tak Medokrm se spoustou HMF.....
Pak si pamatuji, že podobné umělé krmivo se začalo prodávat někdy v polovině 90 let , už dovážené ze západu. A dopadlo to úplně stejně, nejdřív si to včelaři chválili a po nějakém roce nastaly zimní úhyny.
Ty dnešní krmiva jsou vyráběny enzymatickým štěpením cukrů za nízké teploty. Takže HMF by tam nemělo být. Problém je v tom, že se kvůli nízké ceně obvykle vyrábí z cukerných náhražek , je tam potom buď nezvyklý poměr glukózy a fruktózy, který může dělat v zimě v úlu problém nebo tam je dost velký zbytek původní nerozštěpené suroviny , která nemusí být pro včely stravitelná a tudíž zatíží jejich výkalové váčky.
Já myslím, že bude velký rozdíl, jestli se na tom krmivu budou zimovat včelky někde u Hodonína nebo Mělníku, kde mají včely v zimě obvykle každý měsíc 1 - 2 prolety nebo někde za Jeseníkama u Bruntálu, kde mají poslední prolet v listopadu a potom až v předjaří ke konci března.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60476


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující: - Re: Krmivo pro včely
Předchozí:R. Polďż˝ek - Re:


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu