78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 28. 12. 2012
Re: Re: Re: Re: kulaty stul (59864) (59915) (59922) (59929)
"Pro někoho je udivující proč se musí dělat když se předtím měly třemi aplikacemi zlikvidovat snad všichni VD. A pokud se to nepovedlo třemi, proč je taková víra ve čtvrtou již v období s plodem a maximální kontaminací díla oproti fumigaci."
A kdo říká, že třemi aplikacemi zlikvidují snad všichni roztoči? Ty léčiva mají nějakou uváděnou účinnost a prostým výpočtem se ukáže, že poměrně spolehlivě jsou zlikvidováni všichni roztoči jen tehdy, pokud jich je jen 200 - 300 nebo tak nějak. Pokud jich je k tisíci a víc, prostý výpočet ukážem že na spolehlivou likvidaci je třeba 4 ošetření. A to dokonce jen tehdy, když všechna přeléčení jsou prováděna pořádně, ve včelstvech při žádném léčení není plod, nástavky těsní.....
A kdy se roztoči školí nejintenzívněji na odolnost na léčivo? Právě tehdy, když z celé populace zbudou v úlu 1 - 2 - 3 nejodolnější roztoči a ti méně odolní jsou vyhubeni a svými geny při dalším množení tu získanou odolnost "neředí".
A po jakém léčení nelze zaznamenat žádný nárůst odolnosti roztočů na léčivo? Jenom tehdy, když léčení nepřežijí žádní roztoči.
Z toho plyne, že současný systém tří léčení a potom sledování vzorků a neléčení na jaře tehdy, když v měli je do tří spadlých roztočů na včelstvo, což se rovná do 3 - 6 přeživších roztočů ve včelstvu, je navržen prakticky přesně na co nejrychlejší vývin roztočů odolných k léčivu. Poněkud to vylepšuje střídání amitrázu a zbylých pyrethroidů , ale když jsou k dispozici léčiva jenom dvou typů, tak to nemůže zachránit.
Co se týká kontaminace, prostým přepočtem dávkování se zjistí, že jeden nátěr plodu zatíží včelstvo podobně jako zhruba 1 - 4 fumigace. Zatímco jedno vložení Gabonů na jeden měsíc zatíží včelstvo ekvivalentem minimálně 60 - 120 fumigací a možná i víc. Co je tedy lepší? Natírat na jaře plod (a v nepřítomnosti invaze zalétáváním z jiných stanovišť) dosáhnout toho, že nikdy nepotřebuji Gabon nebo nenatírat plod na jaře, šolíchat to kyselinou a jednou za 2 - 4 roky muset do včelstva strkat Gabony?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 59930
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu