78159

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



R. Polášek (85.71.180.241) --- 1. 6. 2012
Re: matka (57399) (57408) (57414) (57415)

"Máte jistě zkušenosti , Já Také připouštím že to není vždy pravda ale obvykle to tak je.
Rojové bývají naspod plástu a matka přestává klást aby mohla letět.
Pro tichou výměnu na boku a matka klade. jsou i dokumentovány případy kdy po krátkou dobu kladou i obě.
Nouzové bývají uprostřed plástu a tvoří obvykle kruh protože jsou založeny na nejpříhodnějších larvičkách.
Já se podle toho řídím, a celkem až namalé výjimky, co potvrzují pravidlo, úspěšně.
Popisuje se to tak i v literatuře. Ať již ve staré nebo i v té nové."

No, s rojovými a s Tv moc zkušeností nemám, ale s nouzovými dost, když přes ně už nejméně 20 let udržuji včelstva. V kruhu jsem nouzové matečníky prakticky nikdy neviděl. Ve skutečnsti klasický "teoretický" plást, ve kterém je ve středu nejstarší zavíčkovaný plod a na krajích mladý plod a vajíčka, se vyskytuje hlavně v období maximálního rozvoje v předjaří a na jaře. V pozdním jaře v květnu a v létě už je většina plástů s plodem jiná , mají už za sebou nejméně 2 - 3 líhnutí plodu a matka kolikrát přijde klást už tehdy, když kousky plástu jsou ještě zabrány líhnoucím se plodem nebo sladinou nebo pylem. Matka se tak na plásty vrací co pár dnů a klade vajíčka tam, kde se právě uvolnilo a včelky to vyčistily. Takže většina plástů je mišmaš ploch od zavíčkovaného líhnoucího se plodu přes larvičky před líhnutím až po právě nakladená vajíčka. Takže nouzové matečníky jsou na takovém plástu úplně všelijak a úplně náhodně. Navíc není pravda, že nouzových matečníků je vždy hodně. Klidně můžou být jen 2 - 3 v celém včelstvu , po jednom na plástu, na úplně náhodných místech, to potom těžko mohou být v kruhu.

Co se týká matečníků pro TV, podle mých pozorování není pravda, že jsou vždy na kraji plástu. Včely totiž plást neuznávají, uznávají jen plodové těleso jako celek. Takže při TV jsou matečníky na kraji plodového tělesa. Může to být i kraj plástu, ale stejně tak i střed plástu, pokud se jedná o krajní plást s plodem. Matečníky pro rojení jsou potom ve středu plodového tělesa. Obojí dvojí matečníky, protože jsou předem připravované a včely vyberou místo, postaví misku a teprve potom tam nechají matku naklást vajíčko, jsou většinou tam, kde je pro ten matečník rostoucí svisle dolů místo. Pokud není plást dostavěný k spodní loučce, tak tam, nebo na místech anomálií v plástech.
Na rozdíl od nouzových matečníků, které jsou prakticky vždy jakoby vyhnuty z souvislé plochy plástu ven a teprve potom dolů.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 57425


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:R. Polášek - Re: medovicova snuska
Předchozí:Martin Černý - Re: Re: medovicova snuska


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu