78251

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



Radek Hubač (e-mailem) --- 2. 4. 2012
Re: Re: Pro pana Brennera (56574) (56575) (56581) (56636) (56644) (56645) (56646) (56647) (56648)

Ahoj Karle,
jak se dočtete v článku za měsíc, varoázu tvrdí, že mají pod kontrolou. Velký problém je Nosema ceranae, která asi způsobuje největší škody. Proto ji také hubí antibiotikem.
Viděl jsem samozřejmě pouze zlomek včelnic, takže následující berte jako současný pouze osobní názor na základě toho co jsem už viděl. Chovají slabá včelstva, k tomu nosematická. Mají velmi dlouhé období horkého počasí, kdy je snůška asi taky nic moc, stejně jako nadávám já, že koncem května u nás na vátině obvykle každý rok všechno uschne... a už včely nic moc nepřinesou stran nektaru či medovice. To horko jim možná trochu omezuje plodování v létě a tedy paradoxně by někdo možná řekl, že trochu pomáhá, ale moje zkušenost je, že v nížinách bylo vždy roztoče více, teď už nemám včely v 500m n.m., jako dříve, tak nevím, ale asi je to zatím podobné, i když i výšše roztočů asi přibývá.
Co tedy podle mě udržuje situaci pod kontrolou v Maďarsku při uvážení skoro dvojnásobné hustoty včelstev (nad 10 na km2)? Bohužel pomalu začínám věřit odpovědi šéfa madarské federace včelařů, že malé počty včelařů (celkem pouze 15000), kteří se o včely musí starat odpovídajícím způsobem!!! Omlouvám se všem malým včelařům (tedy i sobě...). Mimo to jejich 1000 prohlížitelů včelstev je sice špatně, ale placeno za to, že prohlédnou každý rok přidělená včelstva!!!!!!! Proto nemají ani mor. Stejným způsobem škodí i rádoby alternativní včelaři, kteří vymýšlí pořád nějaké "zaručeně lepší" postupy v jiný čas... V léčení není prostor na experimenty vzhledem k tomu, že včely létají ve volné přírodě. Tím samozřejmě mě ještě více začne odsuzovat třeba možná mnoho alternativců, ale je to moje zkušenost. Mimochodem jsem se přihlásil do iniciativy Šance pro včely, to není nic proti mým názorům, jen ohledně léčení je nutné koordinace se SVS, aby to nebylo divoké. Dám ještě jiný příklad, aby jste pochopili, jak to myslím. Než jsem byl vyslán do Maďarska, měl jsem i nějaké Francouzské modré berany -tedy králíky. Dost podobné se včelařinou, ale králíci nelítají po kraji a nešíří choroby, tedy každý chovatel ať si dělá co chce. Samozřejmě se po revoluci z tohoto důvodu objevilo spousta alternativců. Jáká je realita- každý si může léčit jak chce, ale ve finále, když chcete vystavovat, tak každý akceptoval, že musí králík být očkovaný, a že nesmí být nijak nemocný, jinak ho na výstavu nepřijmou. Proč, protože bylo hodně průserů a stále jsou např. s enteropatiemi a rýmou. Realita těch, které znám a vím, že neočkují a neléčí včas je, že tak co 2-4 roky přijdou skoro kompletně o svůj chov... a bez náhrady. Kdo má čistokrevné drahé králíky si to nedovolí a očkuje. Proto jsem tvrdě proti odškodňování. Sám jsem měl jednou problém s viry, samozřejmě jsem nic nedostal, nikdo ani nechtěl žádný vzorek odebrat.... Proč tedy s morem odškodňovat?
Jiný, včelařský, osobní příklad je můj táta, který chtěl mít včely na zahrádce v kolonii 300km ode mě. Samozřejmě jsem mu zdarma vše zařídil a on "včelařil" úspěšně asi 8 let, včely opravdu hodně vydrží!! Asi 2x za ty roky jsem přivezl matku a vyměnil. Jinak pořád jedno silné včelstvo, Gabony jsem dal já, párkrát je ani nebyl schopen vyjmout. Další léčení komise z místní ZO. Co jsem mu 3x neřekl - např. přidej nástavek, odeber měl a odevzdej ji, tak nikdy sám za ty roky neudělal. Včera jsem s ním mluvil, že prý nelítají, hned měl tisíc vysvětlení, že v televizi říkali, že se včely kvůli zimě trhli od zásob atd. Přesně jak každý druhý "majitel včel"!!! Jak kdybych slyšel fakt každého druhého z naší vesnice... Samozřejmě se táta do úlu ještě ani nepodíval, takže až pojedu asi za dva týdny domů, všechno naložím, odvezu a zahrádky mají smůlu, jiný včelař ani majitel včel tam není... Jenom doufám, že mě táta nedonutí v létě přivézt oddělek, to by znamenalo dalších x let stresů pro mě i včelky.

Radek

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: KaJi <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: Pro pana Brennera
> Datum: 02.4.2012 08:04:31
> ----------------------------------------
> To musíte dál, mnohem dál a hledat a dát si s tím práci. A zjistíte kolik
> peněz takové projekty stojí a s nulovým výsledkem nebo aspon s poznáním, že
> tudy cesta nevede. Ale u nás to není o cestě, tady to je hladání naivních
> lidí aby se ta malá skupinka rozrostla a snaze provokovat a kritizovat
> práci druhých. Tomu chce nechat čas na zánik a ten zánik se blíží s každou
> změnou názoru na postup.
> ------------
>
> Z toho jsem poněkud zmaten.
>
> Osobně spíše souhlasím a tím, že odolnost našich včelstev našemu roztoči
> kleasá. Tragickou zkušenost jsem udělal v 2007 a pár pozorování loni.
>
> Že k zániku včelstva stačí čím dál menší napadení je téměř nespochybňovaná
> skutečnost v té skupince podivínů co hledají odolnější včelstva. A pokud mě
> paměť neklame tak stejnou (a pro mě samozřejmou skutečnost, že sjme si jí
> ani nezapsal) zde přednášel i Dr.Kašpar z Dolu. Z toho usuzuji, že se
> nejedná o žádný sektářský názor malé skupiny lidí.
>
> Spíš popis skutečnosti. Kdyby naše včely vydržely několikatisícové napadení
> jako před pěti, deseti lety, nebyly by možná takové úhyny.
>
> Radek by nám určitě neopoměl referovat, kdybyb v Maďarsku slyšel o úhynech
> včelstev.
>
> Radku, ptal jsi se na to? Kolik tam asi tak odhadují roční ztráty? A na
> příčiny?
>
> Karel
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56650


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Josef.Mensik - Re: Pro pana Brennera
Předchozí:Aleš Molčík - Re: Pro pana Brennera


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu