78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- R. Polášek (85.71.180.241) --- 12. 3. 2012
Re: vysetreni moru (56341) (56344) (56349) (56352) (56353) (56354) (56355) (56357) (56359)
Řešit v praxi bych to skutečně nechtěl.
Na druhé straně by to chtělo u těch včelařů, co se jim mor plodu potlačir nepovedlo, podrobný rozbor jejich postupu. Tuším jen ČR a ještě jedna země v Evropě řeší mor plodu kompletní likvidací i jen podezřelých včelstev na stanovišti, pouze vystavených infekčnímu tlaku spor. Všude jinde včely léčí buď samotný včelař dle svého uvážení nebo přes nějaký státní orgán, maximálně se likvidují příliš nakažená včelstva. A přesto všude jinde je mor plodu trvale okrajová věc, která počet včelstev ani produkci včelích produktů nijak nelimituje. Takže prostě to jde nelikvidovat bezhlavě včelstva.
Navíc je rozdíl, jestli je včelař masařem nebo běžným včelařem.
Masař jednou za dva roky koupí matku a nabouchá její dcery do všech včelstev. Ten vybitím všech svých včelstev nepřichází kromě peněz za produkty vůbec o nic. Protože včely nahradí prvním nákupem oddělků a likvidované třeba starší úly si ještě navíc za náhradu levně obnoví za nové.
Zatímco běžný včelař, který včely desetiletí rozchovává a jen trochu přidává do chovu nové geny občasným nákupem nové matky, o ty roky výběru kompletní likvidací všech včelstev prostě přijde. Zatímco při postupném ozdravování je nadejě, že o ty včely nepřijde. Naopak, výběrem na přežití trochu svým včelstvům přidá na odolnosti k moru.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 56360
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu