- P.Holub (178.248.56.32) --- 22. 11. 2011
Re: Re: Re: Re: varidol -kalamita v ?ech?ch (54964) (54965) (54966) (54967) (54968) (54975) (54976)
""""Zcela souhlasím, že vina včelaře to je vždy. Přeci jen je ale myslím možné rozlišovat roky, kdy si včelař za to může zcela sám, protože se na něco vykašlal, nechtělo se mu, byl v daném termínu zrovna na dovolené, chtěl ušetřit peníze za léčivo, anebo zvítězila prostá lenost - a roky, které poskytnou shodu podmínek, jež jdou roztoči vyloženě k duhu a "je v ofenzivě". Pak i přes všemožnou snahu mohou jít včely do zimy minimálně citelně oslabené. Myslím, že je to i případ tohoto roku, ale to ještě uvidíme.
To s tím Dolem naprosto podtrhuji. Nechci jim křivdit, ale i když má člověk právě onu snahu sebevzdělávání a rád by se připravil na nasazení pestřejší palety prostředků, tak na jejich stránkách je víceméně pusto prázdno, informace o inovativních postupech, testech účinných látek a jejich praktické aplikovatelnosti chybějí. A svaz letos taky zaspal, to je pravda. """"
Vina včelaře? spíše vina včelařů, určitě vina chybné metodiky!
Když padá domino a okolí není informováno, tak ten včelař, pokud neměl vnuknutí a ošetřil naslepo, nemá šanci. Spad se při imigraci nijak moc nezvedne, zato se zvedne za tři týdny rapidně, to už může být na zásah pozdě, to už je zaseto na další vývojový cyklus roztoče. Prakticky 1 měsíc plodování je v tahu. Na konci toho je loupež a emigrace s loupeží na další krok domina. Bez kvalitního varroamonitoringu (spad, plod) na noname stanicích se školeným personálem a na stanicích nadšenců ve VMS to nepůjde. Monitoring odhalí zvýšené spady a hlavně výskyt parazita na plodu (aktuální stav) tam, kde hrozí výskyt prvních kolapsů a těm je pak možné předejít. Stanice mohou sloužit i pro monitoring a prevenci ostatních nákaz. V tomto případě by musely peníze shora přesunout do nejnižších pater včelařství a v tom to bude vždycky drhnout.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 55002
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |