- (e-mailem) --- 15. 11. 2011
Re: varidol (54783) (54788) (54793) (54795) (54801) (54803) (54806) (54810) (54828) (54829) (54833) (54834) (54847) (54850)
Já to uvedu v příkladech: proti obaleči stříkáme v době květu, a ne až jsou jablka červivá. proti plísni bramborové za krásného počasí kdy je vzduch plný spor a ne až jsou brambory flekaté. ruce si umýváme pořád a ne až dostaneme sračku. Gabonem nebo KM zajišťujeme životaschopnou generaci zimních včel a fumigací nebo aerosolem ničíme přeživší Vd pro další včelařský rok a čím později to uděláme tím většího úspěch dosáhneme. Proto tvrdím "práce kvapná Málo platná". Plakat budou ti co na konci října a zač. listopadu hrdě oznamovali "mám hotovo" Varoamonitoring nám zase ukazuje jak moc jsme to dělali špatně.
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: varidol > Datum: 15.11.2011 10:03:22 > ---------------------------------------- > "a) při každém zjištění nákazy zareagovat a zakročit. V poměrně hodně > případech je již pozdě něco zachraňovat a je to hodně pracné a náročné na > finance. Vidíme sice poničení škůdce ale důsledky již nejdou napravit > b) Znát přesně vývojové cykly škůdce, využít jeho nejslabší článek vývoje a > tam zakročit preventivně. Je to mnohem účinnější a méně náročné jak na > peníze nebo práci. Nevidíme sice poničené škůdce avšak nevznikají ani > škody." > > Já to zatím vidím tak, že v roce roztočové kalamity část včelařů stihne > léčit včas, větší část rozhodne ne. Další rok, když už ty nejvíc přemnožená > ohniska jsou přes zimu vyhynulá nebo byla intenzívně léčena na jaře, takže > roztočů je málo, všichni potom plošně léčí Gabony a vícenásobnými > fumigacemi nebo aerosoly a právě často ty nejzdravější a na přemnožení > roztočů nejodolnější včelatva, oddělky s mladými letošními matkami > vytvořené jako náhrada uhynulých včelstev. Taky lidoví experimentátoři pod > tlakem úhynů přestávají experimentovat a vracejí se k léčení podle návodů. > další rok intenzívní léčení pokračuje, i když roztočů je díky tomu > intenzívnímu léčené ještě méně. > Potom je kalamita prohlášena za zdolanou, intenzita léčení se vrací na > původní úroveň, rok od roku se provádí nedbaleji, rok od roku lidoví > výzkumníci léčí svými metodami čím dál více včelstev , zatímco počet > roztočů zase rok od roku pravidelně roste. Dokud zase nedosáhne úrovně, kdy > začnou v podletí hynout včelstva, pak se zase celý cyklus opakuje. > > Včelař, který to sleduje, první rok, kdy hynou včelstva, léčí včelstva > pořádně. Druhý rok , pokud má malý spad, může včelstvům od léčení či sobě > od pracnosti víceméně ulevit. Třetí rok, kdy všichni kolem blbnou s > intenzívním léčením a případně čtvrtý rok potom taky uleví. A další roky > potom zvyšuje intenzitu léčení až na hranici, kterou mu dovoluje předpis > své krajské veteriny. Dokud zase nezačnou hynout včely, ovšem na 99 % ne > tomu včelaři, který léčí takhle. > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 54851
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |