78161

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



R. Polášek (85.71.180.241) --- 14. 11. 2011
Re: Spad po třetí fumigaci (54809)

"Prosím o názor, jaký je ještě přijatelný spad po třetí fumigaci. Včelařím krátce. Loni jsem měl po třetí fumigaci spad v jednotkách, průměrně asi 3 (v zimní měli pak byla 0). Letos byl spad po třetí fumigaci v průměru asi 15 a mám obavy, že v zimní měli bude nad 3 roztoče. Celkově mi letos po fumigaci napadalo asi 3x víc roztočů než loni."

Buď budeš mít v zimní měli zjištěný spad 3 a více roztočů na včelstvo, potom by podle metodiky ti měla ZO udělat nátěr plodu plus fumigaci na jaře. Anebo v laboratoři ty roztoče nezjistí, potom, aspoň podle naší severomoravské metodiky můžeš požádat ZO o nátěr plodu sám a oni by to měli udělat.
Hlídej si jen, aby to udělali včas,kdy jsou rozlohy zavíčkovaného plodu ještě malé. Na jaře bývají velké rozdíly a pokud to období určuje funkcionář podle svých včelstev, která mohou být slabá, budou v silných včeltvech místo pár decimetrů zavíčkovaného plodu pár desítek decimetrů zavíčkovaného plodu. A to už je při nátěru plodu dost problém.
Pokud se nejedná o roztoče usmrcené předchozí fumigací, kteří až teď spadali z plástů....

Jinak teď v zimě to nech tak, jedině že by jsi v prosinci se dostal k aerosolu a včelstva by byly od teďka málo uteplené a počasí bylo chladné jako nyní, takže by stoprocentně ukončily plodování a v době aerosolu byly bez plodu. Pak by bylo vhodné jim tam ještě jednou fouknout aerosol, aby se zmenšil počet roztočů , kteří budou likvidováni na jaře nátěrem plodu a tím zmenšila pravděpodobnost,že víc roztočů nátěr přežije.

A přemýšlej, co bylo letos špatně, protože tak velký spad po třetí fumigaci je opravdu příliš velký. Buď velké plochy zavíčkovaného plodu při fumigaci nebo sousedovo či divoké neléčené a vylupované včelstvo nebo nástup odolnosti, což by byl ale průšvih.
Další rok doporučuji udělat trošku větší množství oddělků nad plán a ve stávajících včelstvech vyměnit matky za mladé. A na podzim při fumigaci klíckovat matky, aby fumigace byla zaručeně stoprocentní.
Mladé matky a oddělky jsou totiž jednak životaschopnější při přemnožení roztočů, jednak taky mladé matky snášejí klíckování lépe než staré, jsou při tom menší ztráty.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54818


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:R. Polášek - Re: varidol
Předchozí:vsusicky - Re: varidol


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu