- Radim Polásek --- 17. 3. 2004
Re: Fermez (5405)
Fermez na napoustení obsahuje prídavek redidla, aby nebyla prílis hustá a dále obsahuje malé mnozství sikativ, coz jsou hlavne kobaltnaté a zinecnaté soli. Ty zpusobují, ze fermez behem cca 24 hodin reaguje se vzdusným kyslíkem a zaschne, jinak zasychá az mesíce. Tím, ze fermez zasychá a reaguje s kyslíkem, zahrívá se. Pokud to je na drevu, nebo v rozprostreném hadru, nic se nedeje. Pokud to je v nejaké hromade hadru, teplota uvnitr hadru se zvysuje, fermez reaguje s kyslíkem stále rychleji, teplota se dále zvysuje ......!! Totéz platí pro barvy syntetické, fermezové a olejové a mozná i dalsí.
Ta druhá fermez urcite nebyla na redení fermezových barev, ty se redí syntetickým redidlem. Mohla být urcena pro výrobu fermezových barev. Pokud obsahuje sikativa, je to dobrá koupe, protoze prídavkem cca tretiny redidla vznikne fermez napoustecí. Pokud neobsahuje, je to uz horsí. Samotné sikativum se dá obcas koupit v potrebách pro malíre, pouzívá se do olejových barev.
R.Polásek
----- Original Message ----- From: "Jan Cervenka" <witko-comp/=/volny.cz> To: "Včelařská konference" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Tuesday, March 16, 2004 10:47 AM Subject: Fermez
> Dobry den, > > chtel jsem si vcera koupit fermez na natreni sololitu, ktery hodlam pouzit na > dno ulu. V obchode vsak mely fermeze 2 : > > fermez lnena : nedoporucena pro primy styk s potravinami, ale jinak neskodna > urcena na redeni fermezovych barev. > > fermez na napousteni dreva: vyslovene napsano, ze je nevhodna pro primy styk s > potravinami. > > Vyrobce byl stejny, cena skoro taky.Netusite ktera z techto fermezi by byla > vhodnejsi ? Nebo neco jineho na sololit? V navodu se pise, ze neni vhodna na > papir - moznost samovzniceni - nehrozi to i u sololitu ? Dna jsem udelal > celkem primitivne - ze stresni late 3x4 cm jsem udelal pismeno U a sololitem > jsem to podbil. Vyjma jednoho, kde jsem pouzil malo hrebiku (ted se to jiz > nestane, poridil jsem si sponkovacku - za 500 vyborny pomocnik) se zadny > nepokroutil - ma to tedy cenu natirat?Rozmer dna je langstroth. > > Honza
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 5423
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |