78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- Josef Menšík --- 15. 3. 2002
Re: zacatecnici (513) (514)
Když jsme tak u těch úlů Když jsem před 35 roky ošetřoval s otcem družstevní včely setkal jsem se tam s úlem který jsem od té doby nikde neviděl a do dnes nevím co to bylo za typ. Byl to nástavkový úl na míru 24*39 1 rámků na studenou stavbu jen horem přístupný, v plodišti jen nízký podmet asi 2 cm. a vzadu okénko které bylo menší než uvedený rámek do kterého se vkládal stavební ráme a okénko. Víte někdo co to bylo za typ? Ve starší literatuře jsem to nenašel a já nemám rád pocit že neumím něco pojmenovat.
Pepan
----- Original Message ----- From: "Baudis Jan P." <baudis/=/or.cz> To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Thursday, March 14, 2002 11:47 AM Subject: Re: zacatecnici
> Přátelé, padají tady názvy různých úlů např.: budečák, tachovák, > langstoth, dadant, moravský univerzál apod. Osobně nemám vůbec > žádnou představu o čem je řeč. Můžete mě dát nějaké odkazy kde jsou > tyto úly popsané resp. zobrazené.
Budečák - starší český úl přístupný pouze zezadu (tj. "zadovák"). Budečák je skříň, která má vepředu česna a vzadu dvířka. Uvnitř jsou dvě patra na rámky (plodiště a medník). Výhoda tohoto úlu - je možno je stavět na sebe - až tři řady (tj. 3 patra) na sobě. Je předurčen pro postavení do včelína, nebo někam pod střechu. Nevýhoda: vnitřní prostor je pevně dán - a to dosti malý. Rámkové míry - domácí (39*24 apod.)
Pak je tu ještě český a moravský univerzál (přístupný zadem i shora). Jim se podobá jednotný čechoslovák (rámková míra 37*30 - zatím poslední pokus o sjednocení rámkových měr na našem území - resp. zavedení nové jednotné rámkové míry), třeboňský nástavkový úl (myslím, že nemá oddělitelné dno)... Všechny výše uvedené úly jsou tepelně izolované (problém je v tom, že tato izolace byla někdy tak provedená, že v zimně navlhala a úl pak spíše chladil...)
Tachovák český nástavkový úl - nástavky jsou v základním provedení tři, jsou středně tepelně izolované (2 cm polystyren a uvnitř i vně palubky). Nástavek je jen na 9 plástů - obdélníkového půdorysu. Dno a víko jsou oddělitelné (jako u většiny nástavkových úlů). Nevýhoda: starší provedení tachováku má dosti velkou mezeru mezi patry (tj. mezi vrškem rámku u spodního nástavku a dolním krajem rámku u vyššího nástavku) a nízký podmet (krmítko ve dnu). Nástavky nemají očka. Později nahrazen novými českými nástavkovými úly (na 10-11 rámků v čtvercovém nástavku) a se dnem s vysokým podmetem. Nástavek na rámkovou míru 39*24 plný medu je dosti těžký.
Langstroth - tenkostěnný nástavkový úl (stěna je 2,5 cm silná dřevěná deska - nebo někdy ještě o půl cm tenčí), 10 rámků v nástavku. Obdélníkový půdorys. Konstrukce nástavku je velice jednoduchá. Nástavky mají očka. Pochází z Ameriky. Po světě značně rozšířen. Dnes se rozšířila do používají nízkonástavková varianta (nebo smíšená: vysoké nástavky pro plod, nízké pro med). Rámková míra Langstroth u nás zatím příliš nerozšířena. Popis úlu je na adrese: http://www.n-vcelari.cz/
Optimal - český tenkostěnný nízkonástavkový úl, čtvercový půdorys. Rámová míra u nás už za 20 let existence zavedená (42*17).
Nízkonástavkový úl má větší množství součástí (tj. více nástavků a více rámků). Nízký nástavek plný medu však není tak těžký a lze včelstvo ošetřovat přehazováním nástavků - bez práce s jednotlivými plásty.
Nástavkové úly mohou stát volně pod širým nebem.
O tom, jestli je lepší, aby nástavky byly utepleny nebo nebyly, se tady vedou dlouhé spory.
Myslím, že tento základní přehled další besedníci ještě nějak doplní...
J. P. Baudiš
--- Odchozí zpráva neobsahuje viry. Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz). Verze: 6.0.333 / Virová báze: 187 - datum vydání: 8.3.2002
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 539
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu