78289

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)R. Polášek (85.71.180.241) --- 16. 4. 2011
Re: dopis funcionářůOO ČSV,o.s.Uherské Hradiště (51655)

"Myslím,že diskuze na toto téma by byla užitečnější a pro nás členy ČSV o.s.důležitější než nějaké plané plkáni o svazence,kterou stejně nikdo tolik nezaseje aby to bylo ekonomicky přínosné a vůbec v době kdy příroda poskytne včelám atraktivnější snůšku.Uvědomte si,svazenka je sice zemědělská plodina ale už vůbec né pro včely tak atraktivní jako řepka z jara"

Když se mluví o svazence zjara, ještě to neznamená, že se automaticky musí taky sít zjara. Svazenka a potom taky hořčice se sejí poměrně jednoduše a jejich doba od nasetí a zavlažení osiva po plný květ je poměrně stálá a spolehlivá. Na stanovištích, kde jsou pravidelné výpadky ve snůšce, je tedy možné jejich květ poměrně spolehlivě načasovat na dobu toho výpadku. Na medovou snůšku je sice potřebné osít na každé včelstvo pár stovek až tisícovku metrů čtverečních, ale na nějakou podpůrnou mednou nebo hlavně pylovou snůšku v době, kdy na stanovišti nic není, se už kladně projeví osetých pár metrů čtverečních na včelstvo. A to se dá zvládnout ručním setím a hrabičkami, kterými se semeno zapracuje do půdy. Dá se tak docela dobře vylepšit mizerné stanoviště třeba v červenci, srpnu a září.
Na snůšku z těchto plodin je přirozeně třeba víc, nějaký hektar pozemku a mechanizace, to se ale taky nevylučuje. Mám takový pocit, že svazenka coby kvetoucí meziplodina v srpnu by se mohla u nás v teplejších oblastech vejít do agrotechnických lhůt mezi třeba ječmen, který se z obilovin sklízí jako první a řepku, která se seje v září.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51657


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:1.757702986.1302887985.1302898288.1302934813.3; __utmz - Re: dopis funcionářůOO ČSV,o.s.Uherské Hradiště
Předchozí:Jan Cervenka - Re: dopis funcionĂĄĹ?ĹŻOO Ä?SV, o.s.UherskĂŠ HraditÄ?


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu