78288

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)R. Polášek (85.71.180.241) --- 7. 4. 2011
Re: Odloenec najjednoduchie (51568)

Základní recept na oddělek je, že se dostatečné množství plodu , včel a zásob dá do úlku nebo do nástavku, za cca den, dva dny se první včely zorientují a začnou do oddělku přinášet vodu a potravu, za cca 7 - 9 dní včelař zlikviduje nejstarší matečníky a za cca 20 - 30 dní po vytvoření oddělku tam oplozená matka začíná klást. A je hotovo.

Cca v polovině května se dává minimálně jeden plást s plodem, včelami a zásobami, třeba 39x24 , přitřepou včely z dalšího plástu a z každé strany obloží prázdným plástem. Na začátku června se dávají minimálně 2 - 3 plásty s plodem a včelami, na začátku července tak 6 plástů s plodem a včelami. Aby do doby krmení na zimu oddělek stihl zesílit do plnohodnotného včelstva a další rok tak už mít plnohodnotnou snůšku.
Dříve než v polovině května je potom často problém s nízkou noční teplotou, po polovině května občas, úlek musí být hodně uteplen, v normálním nástavku musí být kromě toho včelek třeba víc.
Nejstarší matečníky se likvidují, protože larvičky v nich byly až o tři dny déle krmeny dělničí potravou a tudíž matky z nich budou méně kvalitní, mladších matečníků by mělo v oddělku zbýt několik, aby si včely vybraly, ale když tam zbude jeden, jen bude o něco větší pravděpodobnost, že matka bude horší.
V červenci a hlavně v srpnu už oddělek musí mít tolik včel, aby mohl ovládat česno , aby tam do úlu nepronikly zlodějky a oddělek nezlikvidovaly, Zase to záleží hodně na ukončení snůšky na stanovišti. Oddělky, které z různých důvodů "haprují", jsou potom zničeny zlodějkami.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51571


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:R. Polášek - Re: Odloenec najjednoduchie
Předchozí:goro - Odloenec najjednoduchie


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu