78141

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



M. Václavek (147.32.116.170) --- 3. 4. 2011
Re: Povinne vysetreni na MVP (51490)

Josef Prochazka:
Ales Molcik mne predbehl s napadem na povinne vysetreni na MVP.Odevzdavame vzorky na varoazu,ktera je oproti MVP jenom "malym nachlazenim".
...

Varroáza a nachlazení? :-)

Varroáza je naprosto bezkonkurenčně nejzávaznější včelí onemocnění ze všech! Neznám jinou nemoc, která by způsobila takové hospodářské škody, jako varroáza. Nejde jen o uhynulá včelstva, jde i o enormní částky a úsilí každoročně investované do jejího tlumení.

Právě mor včelího plodu by se dal označit jako "nachlazení". Nikdy nebyly a nikdy nebudou zaznamenány hromadné úhyny včelstev na tuto nemoc. Proč asi? Vlivem obměny díla (a pravděpodobně někdy i vlivem vyvinuté obranyschopnosti včelstev) jsou příznaky mnohdy natolik utlumeny, že skoro bez povšimnutí mor řádí ve včelstev řadu let, pochopitelně bez jediného úhynu včelstva bezprostředně na tuto nemoc. Navíc mor se nešíří lavinovitě a jeho rozvoj je relativně dost pomalý (v porovnání s varroázou). Včelstva u pořádných včelařů nehynou na mor následkem přemnožení původce, ale následkem až toho, že je v nich nalezen původce a tato včelstva jsou bez bezhlavě poslána na hranici. Jak ubohé!

Prostě se vytvořil mýtus, že mor je strašná pohroma, protože nikdo na něj nevymyslel účinný a efektivní lék. Slova jako intenzivní obměna díla či přemetání na mezistěny byly a stále jsou prakticky všude po světě sprostými slovy, proto se to začalo řešit jako ve středověku: ohněm. A tak vzniknul mýtus „ včelího moru“ (předtím nazývaný americkou hnilobou včelího plodu).

Nejsem proti plošnému vyšetřovaní měli na mor, jsem proti bezhlavému pálení zdravých včelstev (tedy i těch, ve kterých třeba spory přítomny jsou, ale včelstvo není ve větší míře zasaženo klinickými projevy). Z podzimních plošných vyšetření měli by do začátku sezóny se vytipovaly rizikové oblasti. Na stanovištích s nálezem by se mělo nařídit přemetání na mezistěny v průběhu dubna a května. Pokud by to někdo odmítl – oheň. Pokud by se v červenci opět našly spóry – oheň.
Je vyzkoušeno, že při nízkém zamoření (do cca druhého řádu) lze se moru přemetáním na mezistěny zcela zbavit (samozřejmě, že se přitom zlikviduje veškeré dosavadní dílo a včelstva se umístí do vydesinfikovaných nebo nových úlů). Neznám přesná čísla, ale troufám si tvrdit, že se toto může týkat valné většiny případů. Proto by se mělo umožnit očista a pálení nechat až na případ, kdy očista nestačí. Při dnešních cenách oddělků a jejich velmi komplikované dostupnosti se to rozhodně vyplatí.

MV

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51496


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Josef.Mensik - Re: N?stavky 39/30 a 39/24 v 1 ?lu
Předchozí:R. Polášek - Re: Nástavky 39/30 a 39/24 v 1 úlu


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu