76605

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)R. Polášek (85.71.180.241) --- 18. 3. 2011
Re: Re: v?el? mor a Vyso?ina (51219) (51220) (51223) (51229)

Jen by mě zajímalo, co se stane, až se třeba na té Vysočině po plošném vyšetření objeví spousty infekčních tlaků neboli nalezené spory moru bez kliniky moru a co se stane, pokud se to vyšetření bude opakovat každý rok.
První rok, dva roky pod tlakem výsledků včelaři určitě zvýší čistotu, výměnu plástů atd, takže se infekční tlak moru sniží. Jenže co když se sníží jen v zanedbatelné míře, co když i po pravidelném každoročním mnohaletém vyšetřování bude ve včelstvech stále velký plošný tlak spor moru plodu a přitom propuknutá klinika nebude nalézána. Co se stane potom, včelaři vyrazí do okolních lesů hledat tu kliniku v dutinách stromů v ulétlých rojích? V lesích, kde soukromí majitelé už dávno vyřezali na palivové dřevo všechny plevelné a nestandartní stromy včetně těch tlustých s dutinami. Nebo se veterina chytí za nos, protože se takovými výsledky prokáže, že včelstva dlouhodobě zvládají i poměrně vysoký infekční tlak moru plodu bez propuknutí kliniky a tudíž mor plodu je stejně jako jiné nákazy pouze nemoc nějakým způsobem oslabených včelstev? A že tudíž metodika plošné likvidace všech včelstev v ohnisku je chybná.

Co se týká ohnisek, nejsem u Bruntálu, ale loni pár kilometrů od nás ve vedlejší ZO jakýsi příliš aktivní včelař si na podzim dal vyšetřit včelstva na mor plodu a oni mu ho tam prý našli. Tak teď čekán napjatě, až teď na jaře tam provedou prohlídky, jestli najdou něco nebo ne....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51230


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Josef.Mensik - Re: Vosk
Předchozí:Radek Hubač - Re: Re: v?el? mor a Vyso?ina


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu