78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- R. Polášek (85.71.180.241) --- 4. 1. 2011
Re: Palubkový úl (49556)
"Proč se dávají palubky na úlech vertikálně a ne horizontálně jak je tomu na srubech a jiných dřevostavbách? Vždyť tato skladba palubek umožňuje vtékat vodě do perodrážky. Chystám se letos postavit si několik úlů, ale nad tímhle už chvilku dumám a to jak se úly dělají mi přijde nesmyslné."
Ono na srubech, stodolách a jiných stavbách se palubky neboli desky dávaly odjakživa vertikálně. Protože voda po nich sklouzne až dolů. U horizontálních se voda zastaví na každé vodorovné spáře a štěrbině, kde se musí odpařit a odkud potom ty desky jedna jak druhá vyhnívají. To teprve v poslední době to kutilové zapomněli a profesionální architekti využívají naplno vzhled vodorovných palubek a moderní účinné prostředky na ochranu dřeva. Ale téměř všechny staré stavby mají desky horizontálně. Já ještě pamatuji dobu, kdy u nás na vesnici byla prakticky u každé chalupy nějaká stodola, nebo aspoň dřevník a prakticky všechny měly desky přibité vertikálně.
Horizontálně mívají palubky potom všelijaké severské chaty, kde je ale mnohem chladnější podnebí a dřevo tak při nižší teplotě hnije mokré pomaleji.
U ulu to je víceméně jedno, protože u palubek vertikálně se vlhkost hromadí na vodorovných štěrbinách, u svislých palubek zatéká shora do vláke dřeva palubek.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 49569
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu