78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- R. Polášek (85.71.180.241) --- 5. 12. 2010
Re: sjezd (48678) (48680) (48682) (48685) (48686) (48689) (48690)
Na předsedovi zas tak moc nezáleží. Změny jsou vždy záležitostí mnoha lidí, ne jednoho. U toho jednoho to jen může začít nebo nezačít. Ale skutečné změny pro nás tady dole budou přicházet postupně, od předsedy přes vedení Svazu, přes kraje, okresy. Tam všude se to bude muset změnit a teprve potom ty změny přijdou k nám..... Pokud na nějaké úrovni ta změna zamrzne, nezmění se nic..... Je dostatek času.....
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 48691
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gp (93.92.52.23) --- 5. 12. 2010
Re: Izolované úly od fy. Lyson / Vast Oil/ (48674)
To co převádíš je zákon o množstevní převaze. Prostě kvantita ve výrobě je silnější v profitu a zisku než kusovka.
Jak jsi mohl dělat pokus s 9cm, když stěna byla izolovaná 9cm nespecificky - nebyl popis jak přesně, dno jednoduché a víko 4cm?
viz.http://www.vcely.or.cz/konference.pl?thread=19490
Podle mých výsledků má kompletně silnostěnný polystyrenový úl osazený včelstvy v podletí, dost dobré výsledky příští rok. Rozhodně lze říct, že představených 5 cm izolace, jak Karl píše, polystyren x polyuretan, je málo pro porovnávání se dřevem. Také mi není jasné jak může mít polyuretan 3x větší tepelný odpor? Jaký polystyrén, jaký polyuretan? Jednou ze špatných vlastností polyuretanu je nasáklivost, proto jsou plné sběrné dvory zánovních mražáků a lednic. Když se do nich rýpne, vypadne mokrý polyuretan a shořený motor od toho, jak se to zařízení snažil uchladit. V lepším případě fungoval, ale nepřetržitě a tak jako spotřebič běžel naplno.
_gp_
.......
KaJi:Moje kalkulace je jiná - pokud mám možnost mít víc včelstev, tak se stejnou investicí osadím 2xvíc úlů a zateplené nemají podle mě dvojnásobný výnos.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 48683
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Marcel (217.197.149.36) --- 5. 12. 2010
Re: Moje skušenost včelaření v nástavkových úlech s polyuretanovou vložkou která je potažena hliníkovou folií. (48668) (48672)
Takovéto zkušenosti jsou jistě cenné.
Já mám v tenkostěnných úlech trochu jiné poznatky. Spotřeba zásop od zakrmení do poloviny dubna bylo loni 5 kg. Nadmořská víška 230m.n.m. U tchána 550m, se zimní zásoby pravidelně ještště na jaře vyndávají. Zakrmujeme stejně,18 kg. Výnosy jsou srovnatelné. Nejspíš si,ale zateplený úl pořídím, abych měl konečně jasno.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 48677
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (85.71.180.241) --- 5. 12. 2010
Re: Chuť medu. (48667) (48669)
"Tipnul bych, že jde o lipový med, tento med každý rok má jinou chuť a vůni. A minulý rok se mi vracely reference od zákazníků, že v lipovém medu cítí citron. Tak podle toho usuzuji."
Na lípách v době květu zároveň medují mšice. Jaký je med, potom záleží na kombinaci obojího, jak co meduje. Med se zvláštní vůní a chutí, citrónovou nebo až mátovou, velice světlý, případně jasně žlutý je když bouřky a silné deště na začátku rozkvětu lip vymlátí na lípách mšice a následně je sice jasno, ale s chladnými nocemi, kdy květy medují méně a "přidávají" do toho asi ty příchutě. Jasně žlutý med se silnou lípovou vůní je, když bouřky a deště na začátku květu líp taky vymlátí mšice, ale po nich potom nastanou vedra, dusna a hodně teplé noci, tehdy květy líp medují nejvíc.
Tmavý, hnědý až hnědočerný med jen se slabou lipovou vůní je, pokud aspoň takový měsíc před rozkvětem lip nebyly prudké deště, větry a bouřky a pokud počasí už od jara či od loňského roku směřovalo k přemnožení mšic. Které vyšlo zrovna na dobu medování "lipových" mšic a dobu květu lípy, zatímco přemnožení predátorů mšic bývá o cca 14 dní později... A když lípy měly zrovna, co se týká množství květů, slabý rok.
Lipový med každý rok je potom vždy určitou kombinací těchto medů.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 48676
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (85.71.180.241) --- 5. 12. 2010
Re: Izolované úly od fy. Lyson / Vast Oil/ (48674)
"Moje kalkulace je jiná - pokud mám možnost mít víc včelstev, tak se stejnou investicí osadím 2xvíc úlů a zateplené nemají podle mě dvojnásobný výnos."
No, já do té kalkulace zahrnuji i včelí kapacitu stanoviště. Dvakrát větší počet včelstev znamená 2x větší odebírání zdrojů sladiny z okolní přírody, případně pokud se jedná o chov velkých včelstev s nepřerušeným plodováním, tak proti starším chovům možná i třikrát větší odběr sladiny. Je dost velký rozdíl včely přes sezónu jen kontrolovat, jestli mají med k vybrání nebo ne a zakrmit v pohodě v srpnu případně i později nebo kolem včel v červnu a červenci běhat, podněcovat a v červenci už zakrmovat na zimu, jen aby proboha nebyly bez zásob, nepřestaly plodovat a potom další jaro nebyly slabé.
Takže někdy méně vychází více.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 48675
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- KaJi (85.70.20.53) --- 5. 12. 2010
Izolované úly od fy. Lyson / Vast Oil/
Kdysi jsem po serii článků od Ing. SMutného porovnával silně izolované úly, až9cm Brennery ale pokus rozbila snůška melecitozy. Co zůstalo mě moc nepřesvědčilo. Měl jsme cca 10 úlů 4,5cm a deset 9cm.
Na základě toho jsme bez nějakých starostí přešel na Langy a mám i míň jak 20mm dřeva.
Moje kalkulace je jiná - pokud mám možnost mít víc včelstev, tak se stejnou investicí osadím 2xvíc úlů a zateplené nemají podle mě dvojnásobný výnos.
V podtstatě je to o technologii a čase na jedno včelstvo.
To je hlavní ukazatel produktivity, snůška je pokaždé jiná.
Teď mě láká možnost nakoupit izolované Langstrothy - třeba tyto, ale viděl jsem i jiné od jiných firem.
Lysoň má kompletní systém, tak by mi to srovnání přišlo objektivnější.
Ale nerad bych nakoupil nějaké DODO.
Takže uvítám zkušenosti. S úly i sfirmou.
Díky za ně.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 48674
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Pavel S. (94.74.254.152) --- 5. 12. 2010
Moje skušenost včelaření v nástavkových úlech s polyuretanovou vložkou která je potažena hliníkovou folií.
Konečně máme otázku nemocí vyřešenou - koupíme Váš úl a jsme bez varroózy, nosemy a dokonce bez moru. Jsem laik a snesu hodně, ale tohle bych prosil odvolat nebo seriózně dokázat. Zrovna tak podložit měření teploty v úle s popisem rozložení čidel digitálních teploměrů. Tím nechci říci, že v PS bude v zimě "tepleji", ale takovéto obecné teze s údajem +- 2stC bez měření pro mne nemají informační hodnotu. O nemocech ani nemluvím.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 48673
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- M. Václavek (147.32.116.170) --- 5. 12. 2010
Re: Moje skušenost včelaření v nástavkových úlech s polyuretanovou vložkou která je potažena hliníkovou folií. (48668)
Zajímavé, jak se názory a zkušenosti jednotlivých včelařů mohou lišit.
Seznam otázek bych ještě rozšířil o tyto:
Na jaké rámkové míře včelaříte?
V kolika nástavcích zimujete?
Jakým způsobem krmíte (jednorázové zakrmení, podněcovací krmení, krmení na dvě etapy - srpen + dokrmení v září)?
Jinak dávat mor do souvislosti s tenkostěnnými úly je dost odvážné tvrzení.
MV
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 48672
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- KaJi (85.70.20.53) --- 5. 12. 2010
Re: Moje skušenost včelaření v nástavkových úlech s polyuretanovou vložkou která je potažena hliníkovou folií. (48668)
Šla by troch víc popsat konstrukce? Materiál. To vyrábíte, nakupujete? Kde?
A jak psal Aleš, stanoviště, výnosy obou skupin.
Docela mě to zajímá.
---------------------
A i zkušenosti s úly od LYSONĚ, pokud je někdo další má. Životnost atd.
Díky
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 48671
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- karl (94.125.216.7) --- 5. 12. 2010
Moje skušenost včelaření v nástavkových úlech s polyuretanovou vložkou která je potažena hliníkovou folií.
Úlohou dobrého nástavkového úlu z hlediska chovu včel a hlavně samozřejmě výnosu medu je kvalitní úlová sestava a podle mého názoru je na prvním místě volba materiálu, ze kterého je vyrobena.
Nástavkový úl by měl být především snadno rozebíratelný a rozšiřitelný o prostor jak v plodišti tak i v medníku.Podle mých zkušeností tyto požadavky splňuje
nástavek který je velmi lehký to nejvíce ocení senioři,ale největší význam kladu na vysoce tepelně - izolační materiál skládá se:
Polystyrenový skelet o síle stěny 4cm. kde je dovnitř tohoto nástavku vlepena 1cm. silná polyuretanová vložka,která je po celé ploše nástavku uvnitř potažena hliníkovou potravinářskou folií.
Stále se diskutuje a s cela logicky o problematice tepelné izolace a síle úlové stěny.Tak zvané tenkostěnné dřevěné nástavky o síle stěny 25 mm. jsem sám měl vyzkoušel několik let a jednoznačně zavrhl.A důvody které mne k takovému činu vedly byli zřejmé neboť než jsem tyto nástavky vyřadil úplně s chovu
tak jsem je 5 let vyhodnocoval byly na stejném stanovišti a vždy na střídačku jeden dřevěný a druhý s polyuretanovou vložkou (dna a střechy byli na obou typech úlů stejná)a všechno jsem si každý rok pečlivě dokumentoval.A důvody:
1.) V zimě příliš velká nepřiměřená spotřeba zásob až 25kg.(úhyny na vyhladovění) z toho vyplývá že včely v úle o síle stěny 25 mm.(tenkostěnném) musí tyto zásoby přepracovat a uložit( dobrému včelaři to udělají ještě letní včely musí včas začít s krmením) z důvodů snadného prochlazení a promrzání nástavku mají včely velkou spotřebu zásob na udržení tepla v chumáči což je pro ně velká zátěž na vytvoření této energie na teplo a vysilují se tímto.Je to ještě trochu složitější včely začínají později plodovat a negativně reagují na náhlé venkovní tepelné změny.
2.) V létě je situace opačná dochází k nadměrnému přehřívání úlu a to zaměstnává včely tzv. větráním úlu aby se jim plod nepřehřál a nepřišli o něj proto se nemohou tyto včely věnovat snůšce.V ne poslední řadě je tu zvýšený výskyt varroázy moru včelího plodu a nosemy.
Skušenost s mé dokumentace je že i na jaře slabší včelstvo o hmotnosti 0,75 kg. mi poskytla v mém velmi dobře utepleném úle až o 60% vyšší výnosy medu než včelstva i větší hmotnosti v úlu tenkostěnném.Proto upřednostňuji a považuji za smysluplné řešení chov včel jen ve kvalitně utepleném úle.
Největší přednosti jsou paradoxně v létě (v zimě u tenkostěnných úlů nejen že zaplatíte více za cukr,ale hlavně včely se dvakrát více napracují na udržení teploty) a to proto,že dobře zateplený úl (nástavek) je totiž po celý rok stejná teplota ať je venku -30 nebo +30 stupňů C rozdíly jsou + - 2 stupně a toho vyplývá včely nespotřebovávají tolik energie na zahřívání třením v zimním chumáči ale hlavně v létě nemusí úl ochlazovat větráním kvůli přehřátí plodu,čímž ušetří svoji energii a mohou se plně věnovat snůšce.Nástavek je vyroben ze speciální zdravotně nezávadné biologicky neškodné termoizolační polyuretanové hmoty.
Je nehořlavá tzv. s uzavřenými molekulami což zaručuje nízkou tepelnou vodivost a prakticky vylučuje jakýkoli únik tepla a kondenzování vody vně i uvnitř nástavku.Další velkou předností nástavku je nízká hmotnost 0,80kg. to ocení zejména starší včelaři.Polyuretanová hmota má vynikající tepelně-izolační vlastnosti v porovnání s polystyrenem v poměru 1:3 (tzn.že 1 cm. polyuretanu se rovná 3cm. polystyrenu) Za dobu asi 5 let co používám tuto hmotu,nedošlo ani jednou k poškození nástavku včelami avšak ani mravenci hlodavci nebo ptactvem.Za nejdůležitější považuji skutečnost že má včelstva netrpí nemocemi jako škůdci varroáza(samozřejmě preventivně léčím),mor či nosema.Je to tím že včely mají mikroklima vůbec nepřijdou do styku ani s polystyrenem ani s polyuretanem celé vnitřní stěny jsou potaženy hliníkovou folií a dosedací plochy jsou polepeny hliníkovou samolepící páskou nevím proč,ale včely téměř vůbec netmelí stěny nástavku asi jim nevoní (škůdci se nemohou do hliníku zavrtat odpadá i tzv. vypalování nástavků desinfekce a nátěry) Spotřeba zásob na zimu v mých úlech je 8 -10kg krmím 12kg. na včelstvo.
Odůvodnění:
Za1.Spotřeba zimních zásob cukru je 10kg dřevěné 25kg za zimu
2.Výtěžnost tedy snůška medu průměrně je až 80kg ve dřevěných 40kg.
3.Omezení nemocí všech druhů je minimální paraziti se nemají kde skrýt do dřeva se zavrtají(nutně musíte dřevěné nástavky vypalovat a desinfikovat natírat atd.)
4.Životnost mých úlů je při správné manipulací a údržbě neomezená.
5.Včely v mých úlech díky 100% tepelně izolační vrstvě mají v zimě i létě stálou teplotu kolísá + - 2 stupně dřevěné i zateplené + - až 15 stupňů a tím je dána zimní rozdílná spotřeba cukerných zásob a o 100% vyšší snůška medu.
Návratnost ceny úlů je již v prvním roce dvojnásobná tzn. cena úlu asi 3000kč. Cena za prodaný med cca 80kg. krát 100kč.za 1kg. je 8000kč. Karl
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 48668
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- KaJi (85.70.20.53) --- 4. 12. 2010
Re: prkna a dřevo (48658) (48660) (48661)
pokud byly palety ošetřeny nějakým insekticidem. Neošetřují se tak všechny palety, ale jen část (zejména pro mezinárodní transport). Jde o opatření proti zavlečení cizokrajného hmyzu nebo dřevokazných hub."
---------------
Co jsem se dozvěděl - ale je to jen z doslechu - tak na paletách co prošly hranicí je vypálená značka - připomíná klas. A znamená to, že prošly tepelným zpracováním - teplota v dřevě měla překročit 50stC.
Ale jestli k tomu existuje alternativa chemického ošetření mi ten člověk neřekl. Možná bych se rozmýšlel je použít. ALe byla o ně rvačka, protože na rozdíl od jiných beze znaku velmi dobře hořely. :-) Takže doufám, že dělaly jen tepelné ošetření.
A mě bylo lepších prken líto pálit, takže z nich mám boky nástavků. :-)
A dokonce se některé palety dělají z vejmutovky. Japonský topol taky není špatný matroš.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 48665
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (85.71.180.241) --- 4. 12. 2010
Re: prkna a dřevo (48658) (48660)
"Chtěl bych včelaře upozornit na případnou nevhodnost paletových prken na výrobu nástavků nebo rámků, pokud byly palety ošetřeny nějakým insekticidem. Neošetřují se tak všechny palety, ale jen část (zejména pro mezinárodní transport). Jde o opatření proti zavlečení cizokrajného hmyzu nebo dřevokazných hub."
Já bych chtěl upozornit na to, že použité palety a podobné dřevo mívá v sobě zasekaný písek, špony a podobný materiál z toho, jak se palety všelijak šoupají po zemi. Je třeba s tím počítat, vybírat dřeva, případně používat nástroje už otupenější, které stejně se mají naostřit. Jinak se takové levné dřevo může skrz otupení nástrojů pěkně prodražit. Hlavně pokud se hobluje. Nezanedbatelná může být i bezpečnostní věc, jiskření takových nečistot při kontaktu s nástrojem, hlavně v nějaké truhlárně s intenzívním odsáváním dřevěného prachu, kde se ty jiskry nasají do potrubí.
Jinak dřevo impregnované nějakým trvalejším jedem proti houbám a hmyzu je u nás nebezpečný odpad, tuším ho snad firma nesmí soukromníkovi vůbec ani prodat.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 48661
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Lukáš Matela (89.24.189.86) --- 4. 12. 2010
Re: prkna a dřevo (48658)
> Jedná se o paletová prkna a trámky
Chtěl bych včelaře upozornit na případnou nevhodnost paletových prken na výrobu nástavků nebo rámků, pokud byly palety ošetřeny nějakým insekticidem. Neošetřují se tak všechny palety, ale jen část (zejména pro mezinárodní transport). Jde o opatření proti zavlečení cizokrajného hmyzu nebo dřevokazných hub.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 48660
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Jan Bűrgel (82.113.48.14) --- 4. 12. 2010
Re: folie (48642) (48650)
nemůžete o folii jutadach napsat něco více, například jak je moc propustna kde ji je možno koupit, a podobně.
Dlouhodobě používám celoročně nepropostnou folii, igelit nebo PVC, poly vinyl chlorid.
Nechávám folii na horních rámkach i v zimě a v 3NN optimal nemám nadmerné vlhko.
Podle máho názoru v úle není vlhko proto že folie zcela netěsní a česny a netěsnostmi uniká dost vzduchu a tím i vlhkosti.
V obdobi předjaří při plodování je pak vlhko ve všech včelstvech, voda se sráží na studených stěnách a vytéká nebo mrzne po dně úlu.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 48655
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Ales Molcik (195.189.142.121) --- 4. 12. 2010
Re: Pavel - 2 matky... (48645) (48647) (48648) (48653)
V Moravské včele je taková, plnička medu do rámků znázorněna. Je to dvouplášťová nádoba, postaví se na sporák , uvnitř pláště se ohřívá voda a ve vnitřní nádobě med. Rámek se ponoří do nahřátého medu a při sklonu buněk by se ty bublinky měly vyplatit. Nádoba je velikostně, asi tak na čtyři rámky. Vnější plášť má napouštěcí hrdlo nahoře a vnitřní na med má výpust dole přes oba pláště.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 48654
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (85.71.180.241) --- 4. 12. 2010
Re: Pavel - 2 matky... (48645) (48647) (48648)
"Riziko jsou teď zásoby. Nejlepší doplnění je rámek s medem. Pokud není zásobní rámek na skladě, tak položit souš rozehřát med ve sklenici a do buněk med nalít. Jestli ale včelstvo vyzimuje je ve hvězdách."
Nalití je problém, protože v buňkách dole zůstanou bubliny a dost medu zůstane zvenku buňěk a bude po vložení vlhnout a téct, včelky tak zřejmě budou muset většinu těch nalitých zásob přemisťovat, což je v zimě zatíží.
Já jsem kdysi zvažoval plnění jednotlivých buňěk injekční stříkačkou. Trošičku rozředěný med s obsahem vody kolem 20 % a na vyhřátém místě, aby med ze stříkačky šel a za nějakou hodinku by byl plást naplněný. Pokud nejsou jiné už zpracované zásoby a pro záchranu cenného včelstva a matky by se taková piplačka bezesporu vyplatila. Ovšem nevyzkoušel jsem to, zatím nebyl důvod.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 48653
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Ales Molcik (195.189.142.121) --- 3. 12. 2010
Re: Pavel - 2 matky... (48645) (48647)
Tichá výměna se děje z pravidla v podletí, ale není to podmínka. Jde o odstranění matky, která přestává ovládat, pro své stáří nebo vykladenost včelstvo feromony. V tomto případě kdy včelstvo zimuje dvě matky s největší pravděpodobností došlo k tomu, že na jedné straně je matka stará a pro včelstvo nevhodná a na druhé straně je matka mladá pozdě v podletí vylíhnutá a nestačila se například pro špatné počasí oplodnit a nebo rozklást, takže ani mladá matka neovládá včelstvo dostatečně, tak aby včely starou matku odstranily. Kolem vánoc, by se mělo oteplit, a do té doby bych si připravil tenkou přepážku uvnitř s mateří mřížkou a při oteplení, bych celý nástavek posadil na nízké dno a přepážku s mřížkou bych vložil mezi ty dvě včelstva a zkusil je dozimovat jako dvoumatečné. Včelstvo si na jaře bude moci vybrat, která matka má pro ně větší cenu na kterou stranu se přidá. Riziko jsou teď zásoby. Nejlepší doplnění je rámek s medem. Pokud není zásobní rámek na skladě, tak položit souš rozehřát med ve sklenici a do buněk med nalít. Jestli ale včelstvo vyzimuje je ve hvězdách.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 48648
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (85.71.180.241) --- 3. 12. 2010
Re: Pavel - 2 matky... (48645)
"Budete rád,když alespoň 1 matka přežije zimu a pokud brzy na jaře s tím nic neuděláte,nebudete mít ani jednu z nich.
Myslet je houby vědět,konat se musí..."
Nojo, ale co konkrétně má konat? To se takhle dobře radí, když se nic konkrétního neporadí.
Po pravdě mě ale taky nic konkrétního nenapadá.
Snad jedině modlení, aby obě části nebo aspoň ta s inseminovanou matkou byly dostatečně velké a každá z nich měla dost zásob, aby tak přežily mrazy a v oblevě bylo možné do nich jít a spravit to.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 48647
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Jiránek a spol... (83.208.80.247) --- 3. 12. 2010
Pavel - 2 matky...
Včera jsem byl na včelnici a ve vozech a jedno včelstvo kde mám 3 roky starou inseminovanou vynikající matku má včelstvo pod folii na každé straně nástavku dva zimní chumače včel.Tak si myslím že tam bude stára inseminovaná matky a ještě mladá matka s tiché výměny.
****************************************************
Budete rád,když alespoň 1 matka přežije zimu a pokud brzy na jaře s tím nic neuděláte,nebudete mít ani jednu z nich.
Myslet je houby vědět,konat se musí...
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 48645
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (85.71.180.241) --- 3. 12. 2010
Re: sponkovačka (48640) (48641)
"Já používám čalounické, tam je hlavička ještě většinou v pořádku. Jinak s Vámi souhlasím. Zhoršující se kvalita materiálů stavebních hřebíků se plně projevuje zejména u delších. Když jsem vloni přelaťovával střechu na baráku, tak se přibližně každý třetí ohnul... Přitom jsem měl k dispozici ještě zbytek starších, které se při zabíjení ohnuly jen zcela výjimečně."
Z hřebíků je komodita, všechny podobné jsou za zhruba stejnou cenu a výrobci mezi sebou soutěží, kdo hřebíky vyrobí nejlevněji.
Případně, když u běžných hřebíků na rozdíl od sponek není specifikována tvrdost materiálu, používá se ta nejměkší ocel.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 48643
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- NitraM (213.220.236.213) --- 3. 12. 2010
Re: sponkovačka (48640)
Já používám čalounické, tam je hlavička ještě většinou v pořádku. Jinak s Vámi souhlasím. Zhoršující se kvalita materiálů stavebních hřebíků se plně projevuje zejména u delších. Když jsem vloni přelaťovával střechu na baráku, tak se přibližně každý třetí ohnul... Přitom jsem měl k dispozici ještě zbytek starších, které se při zabíjení ohnuly jen zcela výjimečně. Vždy záleží na konkrétním výrobci, ale s pravidelností narážím v této oblasti na naprosté šunty. Tak je to i s těmi hlavičkami.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 48641
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- kozlík (90.176.70.3) --- 2. 12. 2010
sponkovačka
Taky jsem viděl sponkovačku v akci na jedné výstavě .
Bohužel používám odpadní dřevo a to má někdy dost hustá léta a taky divně kroucená. To by se všechno rozštípalo .
Takže sbíjím v samo domo přípravku . Poslední dobou narážím na problémy s hřebíčky . Ty co se prodávají na rámky mají hlavičky , které se již dost zmenšily a jsou krátké. V nouzi je ale možné je použít . V nouzi . Prodávané stavební hřebíčky již se dají zaměnit s kolářskými . Jo to je to šetření . Již kupuji silnější než je třeba , ale i tam je to s každou další várkou horší a horší .
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 48640
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- a.turčáni (94.229.32.130) --- 2. 12. 2010
Re: nadstavky (48543) (48573) (48580) (48582) (48585) (48599) (48600) (48603) (48607) (48608) (48616) (48618) (48628) (48634) (48636)
Já tovidím jinak Při příliš vydatné snůšce to včely nestačí vysoušet zvláště když v případě řepky bývá poměrně vysoká vlhkost vzduchu venku, ten proudící vzduch ji prostě nemůže pojmout. pepan
Na prvý pohľad je to logické, ale za vyše 50 rokov, sa mi ešte nestalo, aby som vytočil med s obsahom vody nad 18% a skvasil mi v nádobách. Ale už sa mi to stalo vtedy, keď bola malá prestávka v znáške medzi repkou a agátom, keď včely nemali čas vodu odpariť.
Mám jednoduché úľové dná, letáče (20x380 mm) otvorené naplno, s tromi až štyrmi nadstavkami výška 280 mm.
Včely ako také majú vyvinutý tak dokonalý systém odvetrávania vnútorných priestorov úľa, že s tým nemajú problém. Dokážu odvetrať aj hlbšie dutiny, pretože sa vedia zoradiť do "zástupu" hlavou dovnútra úľa na letáči a pokračujú i v uličkách alebo na stenách úľa a to kmitaním krídiel si vnútorný vlhký vzduch podávajú z krídla na krídlo. V čase včelej nečinnosti (zima) sú včely odkázané len na prirodzené odvetrávanie úľového priestoru čo sa nedá porovnávať s vetraním úľa v čase chovu plodu a znášky.
Svojimi zásahmi do tohoto systému človekom, možno je to i dôsledok otvorených očiek a otvoreného dna, čím zasiahneme do ich osvedčeného systému odvetrávania a výsledkom je med s vyšším obsahom vody.
Ale to je len moja "teória"
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 48639
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (85.71.180.241) --- 2. 12. 2010
Re: nadstavky (48543) (48573) (48580) (48582) (48585) (48599) (48600) (48603) (48607) (48608) (48616) (48618) (48628) (48634) (48636)
"Já tovidím jinak Při příliš vydatné snůšce to včely nestačí vysoušet zvláště když v případě řepky bývá poměrně vysoká vlhkost vzduchu venku, ten proudící vzduch ji prostě nemůže pojmout. "
Mně připadá, že v klasickém starém úlu, kde je jen jedno česno, tak včelky při zahušťování zásob tím česnem vyfoukávají vzduch ven. Dovnitř úlu vzduch prosakuje skrz škvíry kolem okýnek, latiček a podobně, tudíž s větším odporem. takže toho vzduchu je málo a včelky ho stačí ohřát, takže dobře vysušuje.
V nástavkovém úlu vzduch vyfukují obvykle horními očky a do úlu vzduch vstupuje přes síto a přes spodní česno, je li otevřené. To jsou hodně velké otvory a vzduch tam tak proudí volně, bez odporu. Toho vzduchu je tak mnohem víc a včelky ho tak nestíhají ohřát, zásoby se tedy zahušťují pouze když venkovní vzduch je suchší a teplejší. Pokud je venkovní vzduch vlhký, zásoby se nezahustí. Plus se k tomu připočte to, že v nástavkovém úlu je toho medu k zahuštění až násobky víc než v klasickém úlu a tak med z nástavků je v průměru zahuštěný méně a to zahuštění je citlivější na momenální počasí a vlhkost na stanovišti.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 48637
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Milan Čáp (89.203.165.2) --- 1. 12. 2010
Re: nadstavky (48543) (48573) (48580) (48582) (48585) (48599) (48600) (48603) (48607) (48608) (48616) (48618) (48628)
Pominu-li nedočkavost včelaře a extrémně nepříznivé počasí, pak si myslím, že na vysoušení medu má velký vliv narušování cirkulace vzduchu vyvolané včelami. Pokud je zasíťované dno, otevřená očka, tak včely nezvládají usměrňovat proud vzduchu a mají problém s vysoušením medu, a nejen to.
Jako další vliv bych pak viděl ten rozdíl uteplený/neuteplený úl.
Milan Čáp
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 48634
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Josef Křapka (77.237.138.60) --- 1. 12. 2010
Re: nadstavky (48631)
>krásně suché úly,až mám obavy jak to dopadne z jara.<
-----------------------------------------------------------
Až počasí dovolí, a budete-li chtít rušit, podívejte se do zimního hroznu. Včely si vodu schovávají v plástech na kterých sedí. Avšak, zda to bude platit i při použití paropropustné fólie, to nevím. Podělte se.
JK
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 48633
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- KaJi (85.70.20.53) --- 1. 12. 2010
Re: nadstavky (48631)
Koupil jsem několik druhu paropropustných folii ....
-----------
Já zkoušel černou netkanou textili co se dává na záhony.
Vše dobré, až na to že ji včely prokousaly. Ke zkoušení silnější pod střešní krytiny jsem se nedostal. Mně to zajímalo hlavně proto, že jsem nad tím podněcoval přímo cukrem v pytlíkách.
Což po dostupnosti plast krmítek ztratilo smysl. A taky jsem došel k tomu, že pytlovina (umělohmotná) je stejně dobrá pro můj účel. Šířka pytle je snad dělaná přímo na Langa.
Někde to mám na stropě dále, ale moje úly ventilují dost spárami mezi palubkami a dalšími skulinami. :-)
Karel
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 48632
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Celkem je ve Včelařské konferenci již 78692 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 48632 do č. 48692)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference.
Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno,
které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší
jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely
(pro začátek kliknětě na
"nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější",
čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na
tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).
Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší
Klikněte sem pro nápovědu