78174

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



R. Polášek (85.71.180.241) --- 8. 11. 2010
Re: Kontrola spadu (47933) (47938) (47941) (47945) (47998) (48002) (48008) (48009) (48010) (48011) (48014)

"Prečo sa bojíte vetra? Ja som druhú fumigáciu robil 1.10 a to bez! uzatvorených letáčov! Ak ste si všimli môj komentár s priemrným počtom VD/včelstvo a porovnali tretiu fumigáciu zo dňa 5.11 s uzatvrenými letáčmi, tak tam nezistíte, že fumigácia bola neúspešná.
Včelári v posledných rokoch prechádzajú na dymenia včelstiev prístrojmi typu Furetto, bez utesnenia letáčov a hovoria, že úspešne a neboja sa žiadneho vetra. Umiestnenie fumigantu pri tradičnom spôsobe dymenia do hornej časti úľa nie je ničím odôvodnené, veď fumigant stúpa prudko hore (je dosť teplý) a tam urobí svoju "záslužnú"prácu, voľné foretické klieštiky rýchlo zasiahne cez dýchcie otvory na tele Vd. Memajú šancu uniknúť, aj keď niekedy ešte nájdeme na podložkách pohybujúce sa klieštiky, určite uhynú."

No, při mém malém počtu včelstev nemám problém s tím dávat pásek při fumigaci nahoru, prostě mi trochu pomalejší fumigace nevadí.
Pokud se dá pásek dolů, tak ten oblak musí , než se dostane ke včelám, překonat větší vzdálenost, projít kolem více rámků. Při tom dochází automaticky k větším ztrátám. Nicméně v tom nevidím problém, podstata je, aby ty ztráty byly vždy zhruba stejné, aby mohly být pokryty případným zvětšením dávkování. Nebo jsou pokryty rezervou v účinku, které každé předepsané dávkování určitě má.
Totéž je s větrem. Dochází k vyšším ztrátám, které, pokud je to nutné ( jenže jak zjistit, kdy je to nutné a kdy ne? ) se musí pokrýt zvýšeným dávkováním. Takže když můžu zvolit, volím dobu, kdy vítr není.
Furetto je totéž. Kdyby čistě teoreticky byl pro léčení v horním nástavku udělaný zvláštní otvor, kterým by se léčivo foukalo přímo do horního nástavku, třeba do prostoru po odebraném rámku, jako se dává knot, dozajista by byly při léčení menší ztráty té látky než když se to fouká česnem. Pokud ale při aplikaci česnem a bez uzavírání česna jsou ty ztráty vždy zhruba stejné, prostě se o ty ztráty nadávkuje toho léčiva víc a problém je vyřešen. Kromě o ty ztráty většího množství léčiva a následně reziduí v úlu jako celku. A nějakém množství léčiva venku kolem úlů, což je ale úplně zanedbatelné. Pro nějaký velkochov nebo léčené většího množství včelstev je potom významnější mnohem rychlejší práce než nějaké léčivo spotřebované navíc.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 48027


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:PavelN - Re: Kontrola spadu
Předchozí:Ales Molcik - Re: Kontrola spadu


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu