78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- M. Václavek (147.32.116.170) --- 21. 10. 2010
Re: podzimni sestava nastavkoveho ulu - prazdna bedna nahore (47647) (47669) (47672) (47675) (47679) (47680) (47682) (47685) (47688)
Klícku mám zaříznutou v plástu, takže z obou stran plástu mají včely přístup k matce a meziplástová mezera není zvětšena. Klícku jsem umístil mírně k přední stěně, nikoliv přímo doprostřed (přesněji řečeno k první třetině plástu směrem ke středu). Při mém stylu zimování mívám zimní chumáče zpravidla vždy přitisknuté k přední stěně. Stoupají vzhůru (do medné komory). Proto jsem klícky umístil k horní loučce. Sílu včelstev odhaduji na 1,5-2,5 kg včel, takže chumáč bude sedět minimálně přes 2 NN. Všechna včelstva se naštěstí seskupila centrem ke středu nástavku.
Myslím, že víc jsem pro zajištění trvalé přítomnosti klícky v chumáči asi udělat už nemohl, takže již jen zbývá čekat, jak experiment dopadne, případně provést ještě nějakou korekturu. Chumáče mohu pozorovat svrchu a očky mohu kontrolovat, zda jsou přitisknutý k přední štěně.
Nedávno jsem tu psal o tom, že vyšetření zimní měli při zimování v několika NN považuji za zcela neobjektivní, takže to jen připomenu a dál to nebudu rozepisovat. Taky mám zkušenosti s nebývale vysokými spady roztočů v předjaří u jinak zdravých včelstev. Řídím se dle spadů z fumigací. Zimní spady mě nezajímají.
K tomu zimnímu růstu včelstev dodávám, že mi je to zhola ukradené, protože po spojení včelstev již žádný růst potřebovat nebudu, protože včelstva budou již ve snůškové síle, takže mě stačí jen pozvolný nástup plodování k obměně zimní včel, která u velmi silných včelstev nevysílených překotným plodováním probíhá až v průběhu dubna a května. Překotné plodování by bylo jen na úkor výnosu a urychlovalo by odchod dlouhověkých včel a příchod rojové nálady, které budu opět čelit prostým rozpůlením včelstev. Výsledek takového počínání je, že včelstva jsou od začátku předjaří v neustálé snůškové připravenosti a aktivitě (rozdělení včelstev v půlce jara snůškovou aktivitu včel nesnižuje, naopak spíše zvyšuje, protože po rozpůlení včelstva včely ztratí chuť k rojení… letos jsem si to ověřil…celkový výnos nebyl nižší než při standardním postupu, rojová nálada se tímto jednorázovým zásahem naprosto eliminovala a do konce sezóny byl od ní klid).
MV
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 47692
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu