78189

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



M. Václavek (93.99.204.43) --- 9. 9. 2010
Re: Nassenheider - zase ti němci :-) (47054) (47062) (47085) (47099) (47111) (47113) (47131) (47137) (47144) (47149)

Asi vůbec nemá cenu reagovat na výlevy p. k. (Pavel Krejča, 775 603 413), ale očividně vůbec nepochopil význam mého počínání, tak se ohradím.

Tím, že včelstva spojím na podzim a na jaře zas rozdělím (po letošku skoro úplně rozpůlím) na první pohled dělám zbytečnosti, ale ve skutečnosti jde o velmi důmyslný nástroj, jak podstatně zvýšit výnos z jarní snůšky a zcela efektivně zabránit rojení. Část s matkou je sice výrazně oslabena, ale vzhledem k době (kolem začátku kvetení řepky… to už je dost teplo) a vzhledem k síle včelstev a vzhledem k armádě létavek, kterou mateřák stále disponuje, nijak se to neprojeví na omezení výkonu kladení vajíček, jako jiné metody (např. odběr matky). Efekt to má takový, že se protáhne vývojová fáze až za období rojení, takže se ho pak už nemusím obávat (odběr pár rámků s plodem zdaleka napřinese takový efekt a další přidružené užitky). Mimo to tvorba oddělků celými nástavky je u NN-úlů zcela ideální. Chovám matky poměrně dost primitivním způsobem (nastartované misky ze sádky vložím rovnou do oddělků), takže jde o časově nenáročnou činnost. Letos jsem si vyzkoušel, že v jednom oddělku rozděleném pouze mateří mřížkou se bez problému oplodní i dvě matky, takže ani nemusím dělat nějaké rezervní oddělky.

Samozřejmě, že se rozdělení podepíše na výnosu produkčního včelstva. Určitě bude nižší, než kdybych ho nerozdělil a nedostalo se do rojové nálady (mám hodně rojivé včely, takže na tohle nemohu spoléhat). Ale to co nepřinese produkční včelstvo, to přinese oddělek… naopak obě včelstva přinesou v součtu mnohem více, protože v období vrcholu snůšky na rojení nemají ani pomyšlení! Oddělek má kvanta včel, které se ze začátku nemusí starat o kvanta mladého plodu, a tak se naplno věnují snůšce. Trvá cca 3 týdny, než se matky v oddělcích rozkladou (připomínám, že je tvořím s nastartovanou miskou, nikoliv se zavíčkovaným matečníkem!), a to už je řepka většino na konci kvetení a blíží se medobraní. Není problém z těchto oddělků ve 4 NN získat horní dva NN plné medu. Kdo nevěří, ať vyzkouší. Mě to tak vyšlo. Takže v absolutním součtu vytočím znatelně více medu (v porovnání s LBV určitě). Jsem malovčelař a dlouho jím ještě budu, takže se orientuju hlavně na velikost medného výnosu a produktivitu práce si mohu dovolit v rámci přijatelnosti utlumit. Neznám efektivnější způsob, jak docílit co největšího výnosu.

A mimochodem to, že píšu jako z encyklopedie je kvůli tomu, že toho mám hodně přečteného, umím kultivovaně vystupovat a zcela zásadně nepíšu jako hulvát!!!

//\/\\//

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47152


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:M. Václavek - Re: Nassenheider - zase ti němci :-)
Předchozí:Josef Křapka - Re: Nassenheider - zase ti němci :-)


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu