76758

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)Sršeň Zdeněk Ing. --- 3. 12. 2003
Film a včely

Včely uletěly na křídlech filmu.

Povím Vám pravdivý příběh, který se stal v roce 2003 ve Vamberku . Od zimy jsem začal sbírat jednotlivé záběry o včelách pro rodinný dokument. Děda je totiž zkušený včelař, který převzal tuto činnost od svého táty a o včely se stará 50 roků. Má již 71 let a zatím nevychoval následovníka. Chtěl jsem vytvořit dokument o průběhu včelařova roku.

Náhoda tomu však chtěla , že jsem v Potštejně potkal starého známého pana Jiřího Urbana. Vyprávěl mi o amatérské soutěži Rychnovská 8. Domluvili jsme se , že zkusíme štěstí a film připravíme společně pro soutěžní promítání. Děda s natáčením souhlasil a výborně spolupracoval. Léto bylo teplé a včelky pracovité . Vzhledem k brzké uzávěrce přihlášek jsme pozměnili téma a do soutěže jsme vstoupili se snímkem Rojení.

Film byl přijat kladně . K naší velké radosti jsme za Rojení získali Cenu města Rychnova n.Kn. a kromě diplomu ještě krásný pohár. To co se stalo za další měsíc si dodnes nedokážu rozumně vysvětlit. Po nakrmení včel na zimu došlo k napadení včelstev cizími včelami a postupně v průběhu 10 dnů byla všechna 4 včelstva útočníky zdecimována a úplně vykradena. A já nenatočil ani záběr , protože jsem byl na cestách.

Ani si nedokážete představit, jak vypadá včelař, kterému uletěly včely. Celý měsíc děda málem s nikým nepromluvil. V literatuře jsem se dočetl, že se to někdy výjimečně stane, ale takto masivní včelí loupež žádný pamětník v okolí nepamatuje. Dnes se již děda smířil s osudem, vyčistil úly , pěkně je natřel a příští rok si snad koupí nová včelstva.

Pro mě však ve vzduchu visí nikdy nepoložené otázky. Neuletěly snad včely na křídlech našeho filmu? Co když se nějaká ta včelka dostala na veřejné promítání ? Spikly se včely proti nám, že jsme nahlíželi do jejich soukromí? Co všechno ještě nevíme o těchto pilných tvorech?

Předkládám Vám, milovníkům včel snímek Rojení k posouzení. Odborná filmová porota doporučila snímek k výchovným účelům. Možná se bude líbit i laické či včelařské veřejnosti. Veškerý výtěžek z prodeje videokazet, CD a DVD bude předán dědovi - panu Zdeňku Černochovi ve Vamberku na nákup nových včel. Doporučená cena 250,- Kč včetně DPH.

Ve Vamberku dne 1.12.2003
Ing. Zdeněk Sršeň , Vamberk
bzuk/=/iol.cz
mobil 608 922 041

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 4683


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Pavel Prchal - Re: Film a včely
Předchozí:V.Hájek - Re: Stacirna medu


Klikněte sem pro nápovědu