78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- R. Polášek (85.71.180.241) --- 10. 8. 2010
Re: přemetení včelstev na mezistěny (46432) (46441)
"Vážený příteli, proti zvápenatění Vám přemetení na mezistěny moc nepomůže a zbytečně tím včelstvo zatížíte před zimou. Spory zvápenatění jsou všudypřítomné a přenášejí se vzduchem. Vliv staršího díla není moc významný, odolnost včelstva je dána hlavně čistícím pudem. Proti zvápenatění tedy nejlépe pomůže výměna matky za matku z jiné linie (nejen názor odborníků ale i moje vlastní dlouholetá zkušenost). Teď při krmení Vám příznaky zvápenatění vymizí a objeví se znovu až při jarním rozvoji, pokud tedy neseženete matku z jiné linie teď, stačí ji vyměnit až na jaře."
V první řadě je třeba vyloučit geneticky náchylná včelstva k zvápenatění. To je ta doporučovaná výměna matky.
Potom už je zvápenatění projevem nějakého přetížení včelstva a následného stresu. Třeba na jaře silným tlakem na rozšiřování včelstva, všelijakým přehazováním plodu a rozšiřováním, kdy potom včelstvo nezvládá udržování potřebné teplot v úlu. Nebo stresu s vybráním a vytočením všech zásob, přidáváním celých nástavků mezistěn a podobnými radikálními zásahy. Takže jestli jsou včelstva napadána zvápenatěním plošně a pravidelně, je třeba v těchto metodách trochu povolit, méně a později rozšiřovat a méně intenzívněji ze včel dolovat med.
Je ale možné, že kdyby se nakoupila matka z nějaké jiné linie víc přizpůsobená na takový intenzívní chov a matky na stanovišti by se obměnily, že by i tím zvápenatění zmizelo.
Přemetení na mezistěny pak chápu jako pomocné opatření, které trochu sníží množství spor a tím trochu sníží napadení na jaře, ale ne moc.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 46467
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu