78219

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)Lukáš Matela (89.24.189.86) --- 17. 7. 2010
Re: Lék Gabon - MIMO TÉMA (13070) (13071) (45895) (45918) (45940)

LM: "...spojení slov lék a gabon bych osobně nepoužíval"
JD: "Lukáši, nezlob se, ale tohle mi přijde už příliš jako hysterie až demagogie"

nezlobím se, věcně diskutujeme a odlišné názory nejsou na škodu. Říkejme tomu tady klidně lék... Sám jinak nebudu nazývat lékem ani gabon ani KM...


JD: "..Tebou zmiňovaná kyselina mravenčí působí v tomto úhlu pohledu stejně"

KM nezanechává rezidua účinné látky ve vosku a případná stopová množství látky v medu nejsou pro zdraví člověka škodlivá. Také neoslabuje imunitu vychovávaného plodu. U obou gabonů jsou tato tvrzení velmi problematická.JD: "Pokud tedy nenarážíš na formální fakt, že doposud byl veden jako "veterinární přípravek" a registrace mezi "léky" právě probíhá."

Tyto informace nemám a i kdyby, tak takhle bych asi neslovíčkařil ;-).JD: "po podání některých přípravků existuje ochranná lhůta - na mléko, maso, vajíčka"

Nedělám si iluze a je mi jasné, že v mléku, mase i vajíčkách dostávám do sebe všelicos, možná i hošího než tau-fluvalinát a acrinathrin. To bych nemohl jíst nic, protože ekologické zátěže z minula způsobují problémy i při čistě přírodním eklo/bio hospodaření...
Ale proč cpát do včel něco (gabon), co umí více či méně nahradit méně škodlivá látka (KM)?


JD: "Přijde mi, že ze strany PSNV CZ (jejíž jsem členem), se v poslední době stupňuje tlak na produkty VÚVč"

Jsem členem i funkcionářem (jednatelem) PSNV. Na této konferenci jsem vyjádřil svůj osobní názor, nikoli stanovisko PSNV. K tomu ani nejsem radou PSNV zmocněn a rozhodně bych oficiální stanoviska PSNV nepsal zde.JD: "Proč si nemůže PSNV (myšleno její představitelé) najít "vlastní cestu", kterou bude prosazovat - ale bez těch konfrontací...? "

PSNV-CZ již několik let prosazuje méně chemie do včel a snaží se upozornit na řešení problematiky V.d. spíše cestou prevence než řešení důsledků.
Jestli v mém příspěvku bylo něco konforntačního (možná slovo lék), tak se omlouvám, viz výše...
Konfrontacím se snažím vyhnout, ale když chci upozornit na výhody alternativního "léčiva" když se někdo zeptá na "léčivo" (podle mého osobního názoru) méně vhodné, tak musím umět poukázat na to, v čem je lepší. A k tomu patří uvést i jeho nevýhody. To by byla jinak polovičatá odpověď. Nejsem dodavatel KM ani aplikátorů a tak o nějakém "špinění konukrence" také nemůže být řeč.JD: "Proč je potřeba být neustále v opozici vůči někomu či něčemu?"

Opravdu jsem soukromým příspěvkem (jako každý jiný včelař, ne jako funkcionář PSNV) chtěl pomoct začínajícímu včelaři, který se třeba ještě nestačil rozhlédnout po možných informačních zdrojích, s rozhodováním, zda složitě získat gabon, nebo jít cestou, která má snad větší perspektivu.JD: "Celá pravda by asi byla, že: "...NĚKTEŘÍ praktici i vědečtí pracovníci se shodují..."

Ano to slovíčko někteří tam klidně může být. Nebráním se tomu.
Ale existuje některý obor lidské činnosti, kde se všichni dotčení jednomyslně shodnou? Leda že by se takovému oboru věnoval jediný člověk.
Je samozřejmé, že existují různé názory...
JD: "Celé mi to přijde jako předvolební boj. Když nestačí pozitivní kampaň, přijde se s negativní. Jen mi není jasné, o jaké "volby" tu jde - a proč se to celé tedy děje...? "
....a další dotazy....

Jak jsem psal, příspěvek měl přimět začátečníka a třeba i další včelaře se zamyslet nad tím, zda nezkusit oslabit roztoče V.d. něčím šetrnějším, v zahraničí úspěšně používaným... Nic víc. Nějak jsme se dostali k VÚVč, ČSV, volbám, atakům a konfrontacím, ale o to tu skutečně vůbec nešlo, takže nebudu reagovat... To by se další diskuse dostala úplně jinam.


Ještě dodatek:
gabon je problematický už kvůli "lajdákům" či "poctivcům", kteří nechávají pásky v úlu celoročně, dávají je v době snůšky. To už je mi milejší lajdák, který neléčí vůbec, ten aspoň šlechtí na varroatoleranci ;-).

Ad názorová pluralita:
V ČSV i v PSNV budou příznivci KM. Pokud někdo z ČSV sdílí můj názor, že KM je lepší cestou než gabon, pak snad nelze říci, že ČSV je konforntační, atakuje a dělá předvolební kampaň... A takových je dost a jsou i funkcionáři...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45945


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Josef.Mensik - Re: L?k Gabon - MIMO T?MA
Předchozí:Pavel Zajicek - Re: Ostropestřec mariánský


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu