78188

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



R. Polášek (85.71.180.241) --- 18. 6. 2010
Re: utraceni bodaveho vcelstva (45282)

"Prosim o radu, jak utratit brefem, nebo sirnymi knoty bodave vcelstvo v ule OPTIMAL, se tremi nastavky plodiste a tremi nastavky mednik. Predem dekuji."

Opravdu je musíte utratit? U několika včelařů jsem totiž viděl typický vývoj takového divokého včelstva, preferovali při práci se včelami spíše rychlost než šetrnost. Následkem toho se včely ani v delších, týdenních a větších intervalech nedokázaly uklidnit a zůstávaly stále vybuzené, takže při dalším zásahu byly ještě divočejší. A včelař o to více pracoval rychleji a nešetrněji, takže včely byly o to víc divoké. Nakonec vůbec nezáleželo, jestli včely byly na začátku klidné, šlechtěné na mírnost nebo nějaké živější a divočejší, za pár měsíců takového vývoje se z nich staly vždy zuřivé "luciperky" , stačilo, když se kdokoliv 10 metrů od úlu na minutu zastavil a okamžitě byl napaden až desítkami zuřivých včel...... Stačí ale po takové dva měsíce do včel nezasahovat a pokud ano, tak velice šetrně a včely se zase vrátí k původní mírnosti......

Bef se nalije v množství nejakých desetin litru, nevím to přesně, do utěsněného úlu, tak, aby tam zůstal a neprotekl ven.
Knoty se dají do sířicí lampy, v nouzi třeba 20 cm keramické či betonové trubky malého průměru, jaké se kdysi používaly na melioraci nebo duté cihly či podobného materiálu nebo do plechové lampy atd. Dává se buď do podmetu , kde je volný prostor nebo se volný prostor vytvoří nahoře postavením dalšího nejlépe nízkého nástavku. Musí se počítat s určitým prouděním horkého vzduchu nahoru z sířicí lampy, nataví vosk a propolis , igelit, silonová síťovina a podobné materiály citlivé na teplo se musí odstínit kusem sololitu a podobně.
Úl se utěsní nejlépe navlečením igelitového rukávu , igelity se běžně prodávají jako uzavřený rukáv, je třeba sehnat ten velký.
Ale nemám s tím větší zkušenosti, jednou jsem Befem likvidoval cizí roj a jinak jen sířením likvidoval zavíječe v plástech.

Já bych u takového včelstva prostě jen vyměnil matku. U hodně divokého včelstva se to dělá tak, že se plod od dobré matky, musí tam být hlavně vajíčka, tak na cca dvou plástech na cca dva dny do toho včelstva jen přidá. Teprve potom , pokud divoké včelstvo cizí plod nezničilo, se ze včelstva vybere matka a všechen jeho plod, zůstane jen ten přidaný a na něm jim nezbude nic jiného než narazit matečníky a odchovat novou matku. Pokud za ty dva dny včely ten cizí plod zlikvidovaly, nechá se jim k naražení matečníků 2 - 4 plásty původního plodu. Až ten původní plod zestárne tak, že na něm včely další matečníky narazit nemohou, se zlikvidují všechny naražené matečníky. Včelstvo nemá ani matečníky nemá ani plod, ze kterého by další matečníky mohlo narazit vychovat si matku a zachránit se a tak obvykle propadne silnému pocitu osiřelosti a beznaděje. Za takové situace by běžné včely mohly přijmout i matku a to i naostro jejím obyčejným puštěním do česna, mně ale stačí, když přijmou plod a matku si z něho odchovají.
Někdy se stává, že divoké včelstvo nepřijme vůbec žádný plod, každý přidaný zlikviduje, je to pak jejich volba....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45288


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:R. Polášek - Re: dovoz v?elstev.
Předchozí:Jan Cervenka - Re: ometač včel


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu