78290

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 18. 6. 2010
Re: utraceni bodaveho vcelstva (45282)

Si děláš srandu ne? ??? prosím o radu ??? Je to včelstvo vůbec tvoje?
Protože koho by napadlo používat nebo žádat o radu a to přes Bref.

_gp_

2010/6/17 vladimir <e-mail/=/nezadan>:
> Prosim o radu, jak utratit brefem, nebo sirnymi knoty bodave vcelstvo v ule
> OPTIMAL, se tremi nastavky plodiste a tremi nastavky mednik. Predem dekuji.
>--
___
/ __| _ _
| (_ || || |
\___|\___/
____
| _ \ __ _
| |_) / _\ |
| _ /\__/_|
|_|

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45291


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

P.Krátký (90.180.212.169) --- 18. 6. 2010
Re: ometač včel (45255) (45283) (45287)

"a co ometani nezavickovanych ramecku ?
pokud pouzivam smetacek, po cca 30 rameccich se zalepi, stvrdne a je to s nim
horsi, ten ometac se take musi zalepit, co pak s tim ? Podotykam ze
nezavickovany plast ma u nme cca 19 - 20 % vody a setri zase praci pri
odvickovani."

-----------------------------------------------------------

To je určitě správná otázka.
Jak smetáček,tak ometač spojuje to,že se medník musí rozebrat na jednotlivé plásty a odstranit z nich včely.Sám mám nízké rámky(výška pouhých 13,7 cm),takže stačí vyndaným plástem po vyjmutí z nástavku zatřepat,většina včel odpadne(zvláště ze zavíčkovaných zásob),a zbytek už se několika přejetími smetáčkem velice rychle odstraní,myslím,že u nízkých měr je ometač v podstatě zbytečný,své uplatnění najde spíše u vyšších plástů.A když už řeším nízké plásty,tak dobré řešení je třeba vyfukování.
Jinak,znám velkovčelaře,480 včelstev,který ometač úspěšně používá(včelaří na 39x27,5),ale jeho názor na toto zařízení neznám.

Zdraví Pavel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45290


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 18. 6. 2010
Re: dovoz v?elstev. (45211) (45231) (45234) (45245) (45246) (45252) (45253) (45254) (45257) (45258) (45261) (45264) (45281)

No, když už se tady mluví o léčení...
Podle mně je léčení proti varaóze příliš silné a příliš účinné. Totiž ze strany včelstev přežívají všechna včelstva, i ty potencionálně citlivá na varaózu i včelstva včelařů, kteří léčení lajdačí nebo kteří snižují jeho účinnost domácím výzkumnictvím. Zatímco ze strany roztočů přežívají jen procenta těch nejodolnějších na léčiva, zejména u těch lajdáků a výzkumníků a tito roztoči díky léčení, které zabilo jejich konkurenty citlivější k léčivu mají pak volný prostor k rozmnožování.
Takže ze strany včelstev se odolnosti proti varoa nemění, zatímco ze strany roztočů průměrná odolnost na léčení stále stoupá. Je to nerovnovážný stav, který se stále posunuje směrem k odolnějším roztočům a který lidi kolem včel zdánlivě neustále udržují jakoby stejný, úspěšný, protože nehynou včelstva. Aspoň v normálních letech nehynou. Je to ale za cenu čím dál intenzívnějšího léčení a čím dál většího vnášení chemikálií do včel.

Podle mně by se měla předepsaná intenzita léčení varaózy snížit, aby se stal každoroční úhyn nějakého procenta včelstev na varaózu , možná 5 %, možná 20 % normální. Potom všelijací lajdáci a výzkumníci buď začnou předepsanou metodiku dodržovat a účinnost léčení svých včelstev zvýší nebo jim včelstva vyhynou a oni pak přestanou včelařit a přestanou šlechtit odolné roztoče. A pokud roztoč, který přežije, bude nějakou zlou náhodou příliš moc odolný léčivům, ve včelstvech se přemnoží a včelstva zahynou, ale s nimi zahynou i ti roztoči. Mohlo by to dospět k rovnováze, kdy bude možné intenzitu léčení udržovat dlouhodobě na stále stejné úrovni, jen s občasnou obměnou účinné látky.

Co se týká nahlašování neléčených tajených včelstev, taková včelstva ohrožují všechny včelaře v okolí, takže podle mně by mělo být normální je nahlašovat. Jestli to bude soused včelař, nebo předseda místní ZO, to je už jedno.
Ale hlavní odpovědnost by měla být na vlastním včelaři, jako u chovu čehokoliv jiného by včelař měl mít nastudovány povinnosti kolem chovu a dodržovat je.
Možná by ale někde, třeba na webu ČSV, měly být ty povinnosti v nějakém stručném výtahu se stručným zdůvodněním, pro členy i nečleny. Pokud to tam už není.... Ne jenom odkaz na sáhodlouhé stanovy Svazu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45289


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 18. 6. 2010
Re: utraceni bodaveho vcelstva (45282)

"Prosim o radu, jak utratit brefem, nebo sirnymi knoty bodave vcelstvo v ule OPTIMAL, se tremi nastavky plodiste a tremi nastavky mednik. Predem dekuji."

Opravdu je musíte utratit? U několika včelařů jsem totiž viděl typický vývoj takového divokého včelstva, preferovali při práci se včelami spíše rychlost než šetrnost. Následkem toho se včely ani v delších, týdenních a větších intervalech nedokázaly uklidnit a zůstávaly stále vybuzené, takže při dalším zásahu byly ještě divočejší. A včelař o to více pracoval rychleji a nešetrněji, takže včely byly o to víc divoké. Nakonec vůbec nezáleželo, jestli včely byly na začátku klidné, šlechtěné na mírnost nebo nějaké živější a divočejší, za pár měsíců takového vývoje se z nich staly vždy zuřivé "luciperky" , stačilo, když se kdokoliv 10 metrů od úlu na minutu zastavil a okamžitě byl napaden až desítkami zuřivých včel...... Stačí ale po takové dva měsíce do včel nezasahovat a pokud ano, tak velice šetrně a včely se zase vrátí k původní mírnosti......

Bef se nalije v množství nejakých desetin litru, nevím to přesně, do utěsněného úlu, tak, aby tam zůstal a neprotekl ven.
Knoty se dají do sířicí lampy, v nouzi třeba 20 cm keramické či betonové trubky malého průměru, jaké se kdysi používaly na melioraci nebo duté cihly či podobného materiálu nebo do plechové lampy atd. Dává se buď do podmetu , kde je volný prostor nebo se volný prostor vytvoří nahoře postavením dalšího nejlépe nízkého nástavku. Musí se počítat s určitým prouděním horkého vzduchu nahoru z sířicí lampy, nataví vosk a propolis , igelit, silonová síťovina a podobné materiály citlivé na teplo se musí odstínit kusem sololitu a podobně.
Úl se utěsní nejlépe navlečením igelitového rukávu , igelity se běžně prodávají jako uzavřený rukáv, je třeba sehnat ten velký.
Ale nemám s tím větší zkušenosti, jednou jsem Befem likvidoval cizí roj a jinak jen sířením likvidoval zavíječe v plástech.

Já bych u takového včelstva prostě jen vyměnil matku. U hodně divokého včelstva se to dělá tak, že se plod od dobré matky, musí tam být hlavně vajíčka, tak na cca dvou plástech na cca dva dny do toho včelstva jen přidá. Teprve potom , pokud divoké včelstvo cizí plod nezničilo, se ze včelstva vybere matka a všechen jeho plod, zůstane jen ten přidaný a na něm jim nezbude nic jiného než narazit matečníky a odchovat novou matku. Pokud za ty dva dny včely ten cizí plod zlikvidovaly, nechá se jim k naražení matečníků 2 - 4 plásty původního plodu. Až ten původní plod zestárne tak, že na něm včely další matečníky narazit nemohou, se zlikvidují všechny naražené matečníky. Včelstvo nemá ani matečníky nemá ani plod, ze kterého by další matečníky mohlo narazit vychovat si matku a zachránit se a tak obvykle propadne silnému pocitu osiřelosti a beznaděje. Za takové situace by běžné včely mohly přijmout i matku a to i naostro jejím obyčejným puštěním do česna, mně ale stačí, když přijmou plod a matku si z něho odchovají.
Někdy se stává, že divoké včelstvo nepřijme vůbec žádný plod, každý přidaný zlikviduje, je to pak jejich volba....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45288


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Cervenka (e-mailem) --- 18. 6. 2010
Re: ometač včel (45255) (45283)

Dne Thursday 17 of June 2010 23:20:45 František Hazdra napsal(a):
> http://pictureup.cz/picture/verejny/13091309om1.jpg
> http://pictureup.cz/picture/verejny/821821om3.jpg
> Vážený Kamile,
> podobný ometač jsem si z hotovil. Podle obrázku mám dojem, že můj ometač je
> těžší a robustnější a tím asi i spolehlivější. Navíc použitá 12 V vrtačka k
> pohonu kartáčů je běžně dostupná. Cenové náklady na materiál mého ometače
> byly 2000 Kč. 1000 Kč jsem dal za kartáče z Kolovče a 1000 Kč mě stály aku
> vrtačky. Minulý týden měl můj ometač premieru a byl jsem z jeho použití
> nadšen. Ometat včely smetáčkem nebo kosinkou bych už nechtěl.
> Použití ometače odstraňuje fyzickou námahu, zrychluje práci a je šetrnější
> ke včelam.
> Haf

Dobry den,

a co ometani nezavickovanych ramecku ?
pokud pouzivam smetacek, po cca 30 rameccich se zalepi, stvrdne a je to s nim
horsi, ten ometac se take musi zalepit, co pak s tim ? Podotykam ze
nezavickovany plast ma u nme cca 19 - 20 % vody a setri zase praci pri
odvickovani.--S pozdravem

Jan Cervenka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45287


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vlasta (95.173.76.183) --- 18. 6. 2010
Re: dovoz v?elstev. (45211) (45231) (45234) (45245) (45246) (45252) (45253) (45254) (45257) (45258) (45261) (45264) (45281)

Dobrý den,
asi jsem špatně pochopil tuhle větu "Nevím proč bych zrovna za takového stavu měl mít od někoho podepsaný nějaký papír." Každopádně jsem reagoval spíš celkově na vývoj diskuze, než přímo na Vás. Nechtěl jsem Vás nijak obvinit, jen připomenout jak jsou definovány podmínky léčení.
Předsedové ZO jsou defakto zodpovědní za průběh léčení proto by měli hlásit veterinární správě ty co ho neprovádějí tak jak se má. Hlavně jsou předsedové spolku včelařů a měli by hájit jejich zájmy. Vzhledem k nákazové situaci je v zájmu včelařů aby byl pohyb včelstev pod kontrolou a provedeno léčení tak ja se má.
S pozdravem
Vlasta Netušil

P.S. za pozdní reakce s e omlouvám nejde mi doma Internet

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45286


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vasilisa (95.103.39.141) --- 18. 6. 2010
Re: utraceni bodaveho vcelstva (45282)

Bodavé včelstvo celé premiestnite na nové miesto. Na miesto bodavého včelstva premiestnite odloženec ( môže byť aj novo vytvorený na materskú bunku ). Po odlete lietaviek z bodavého včelstva môžete urobiť zásahy aké chcete. Potrvá nejakú dobu pokiaľ sa z odloženca a bodavého včelstva ( po výmene matky ) bodavé včely vytratia.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45285


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

lokvenc.petr (e-mailem) --- 18. 6. 2010
Re: utraceni bodaveho vcelstva (45282)

Nejlépe nijak, ale vyměnit matku.
Petr.

--------------------------------------------------
From: "vladimir" <e-mail/=/nezadan>
Sent: Thursday, June 17, 2010 11:19 PM
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Subject: utraceni bodaveho vcelstva

> Prosim o radu, jak utratit brefem, nebo sirnymi knoty bodave vcelstvo v
> ule
> OPTIMAL, se tremi nastavky plodiste a tremi nastavky mednik. Predem
> dekuji.
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45284


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Franti?ek Hazdra (e-mailem) --- 17. 6. 2010
Re: ometač včel (45255)

http://pictureup.cz/picture/verejny/13091309om1.jpg
http://pictureup.cz/picture/verejny/821821om3.jpg
Vážený Kamile,
podobný ometač jsem si z hotovil. Podle obrázku mám dojem, že můj ometač je
těžší a robustnější a tím asi i spolehlivější. Navíc použitá 12 V vrtačka k
pohonu kartáčů je běžně dostupná. Cenové náklady na materiál mého ometače
byly 2000 Kč. 1000 Kč jsem dal za kartáče z Kolovče a 1000 Kč mě stály aku
vrtačky. Minulý týden měl můj ometač premieru a byl jsem z jeho použití
nadšen. Ometat včely smetáčkem nebo kosinkou bych už nechtěl.
Použití ometače odstraňuje fyzickou námahu, zrychluje práci a je šetrnější
ke včelam.
Haf
----- Original Message -----
From: "Kamil Ř." <e-mail/=/nezadan>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Thursday, June 17, 2010 10:36 AM
Subject: ometač včel


> Má někdo skušenosti s tímto ometačem včel
>
> http://www.vcest.cz/obchod/index.php?p=productsMore&iProduct=404&sName=El-o
> metac-vcel
>
> Kamil
>
>
> __________ Informace od ESET Smart Security, verze databaze 5202
> (20100616) __________
>
> Tuto zpravu proveril ESET Smart Security.
>
> http://www.eset.cz
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45283


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

vladimir (90.180.36.58) --- 17. 6. 2010
utraceni bodaveho vcelstva

Prosim o radu, jak utratit brefem, nebo sirnymi knoty bodave vcelstvo v ule OPTIMAL, se tremi nastavky plodiste a tremi nastavky mednik. Predem dekuji.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45282


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 17. 6. 2010
Re: dovoz v?elstev. (45211) (45231) (45234) (45245) (45246) (45252) (45253) (45254) (45257) (45258) (45261) (45264)

Dobrý den,
dobrovolné je rozhodnutí jestli včely chovat nebo ne. Včela je hospodářské zvíře a dozor nad jejich převozy i léčením má veterinární správa. Jakýkoliv přesun včelstev musí povolit veterinární správa. Léčení (varroa destructor, MVP a hnilobu plodu) řídí také veterinární správa a je povinné pro všechny chovatele (jedno jestli registrované nebo ne). Léčiva jsou na recept, který opět schvaluje popřípadě určuje veterinární správa (na Vás je pouze sdělení počtu léčených včelstev). Není tedy na Vás čím budete léčit, kda budete a kam se včelami pojedete. Nemáte zákonem dané právo se včelami volně cestovat.
Bohužel realita je taková, že většina z nás nemá ani ponětí o pravidlech a stále je porušuje nebo má a ignoruje je. Výsledkem je stav jaký je. Asi je to tím, že se předsedové ZO bojí hlásit "bordeláře" a dělají, že to nevidí.

S pozdravem
Vlasta Netušil
------------
S vaší argumentací souhlasím, jen nechápu proč mě obviňujete že nechci dodržovat vyhlášky, když já chci mít možnost ji dodržet a není mi to umožněno.

O tom že bych chtěl kočovat bez papírů snad nepadlo ani slovo.
A proč by měli předsedové ZO mít povinnost někoho udávat?

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45281


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 17. 6. 2010
Re: dovoz v?elstev. (45211) (45231) (45234) (45245) (45246) (45252) (45253) (45254) (45257) (45258) (45261) (45264) (45267) (45269) (45271)

Musíte si uvědomit, že některá léční jsou nařízena (letos právě ten Varidol
a v některých létech i Gabon), a tam skutečně žádné svobodné rozhodování
není (leda ve způsobu aplikování, jestli fumigací nebo aerosolem).
Ale budete-li léčit formidolem nebo ne, použijete-li gabon nebo ne, je letos
skutečně jen na Vaší vůli. Gabon ovšem na lékařský předpis, ale alespoň v
našem okrese s jeho předepsáním není problém.
Některá další dříve používaná léčiva (například BEF, fumagillin nebo
nitekabin) jsou nyní již zakázána a antibiotika se používat nesměla ani
nesmějí - takže ani tady se "svobodným rozhodnutím" nemůžete počítat.
S pozdravem Petr.
-----------------------
Okresa Trutnov? Nepletu se? Tedy stejný okres.

Takže z platné vyhlášky pro HK:
------------------------
3. ošetření fumigací aplikací přípravku VARIDOL 125 mg/ml roztok (nebo M-1 AER 240 mg/ml koncentrát) ve formě aerosolu (vodní emulze nebo acetonový roztok) s pomocí specielního vyvíječe aerosolu.
........
3. Ochrana plodu zimující generace a současně i ochrana před reinvazí roztočů v podletí = v období měsíců červenec až srpen, co nejdříve po posledním odběru medu (medobraní) použitím přípravků: GABON PA92 proužky ad us. vet. resp. GABON PA 1.5 mg proužky do úlu nebo GABON PF90 proužky ad us. vet..

----------------------------
Takže když se dozvím, že mi ČSV nezajistí Gabon ani M1 (jen Varidol a ten mi musí s Formidolem prý stačit), tak kde si proboha berou dobrovolní funkcionáři právo chtít nějaká hlášení a registrace atd. případně nahlašovat "nečleny" co neléčí. Neumožní členům ani nečlenům legálně léčit v souladu s vyhláškou.

Jen podotýkám, že tahle diskuze vznikla na základě názoru, že by včelaři měli povinnost "se hlásit" u místní ZO.

Jinak jak říklám je to dobrovolné a at si to každý dělá dobrovolně jak chce. Tedy spolkovou činnost i výkon funkce.
A nedělá z toho státní úřad.

Optimální by podle mě bylo, kdyby vyhláška opět ukládala povinnost přímo včelaři a netahala do toho třetí strany. Na silnici taky už nemáme hlídky PS VB.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45280


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdeněk Brentner (90.179.125.9) --- 17. 6. 2010
Re: dovoz v?elstev. (45211) (45231) (45234) (45245) (45246) (45252) (45253) (45254) (45257) (45258) (45261) (45264) (45267) (45269) (45271) (45272) (45278)

Dávám Vám za pravdu,a vlastně jsem to samé prezentoval ve svých posledních příspěvcích.Přesto mě štve,že nemohu rozhodovat sám za sebe a za své včely s plnou zodpovědností.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45279


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Křapka (77.237.138.233) --- 17. 6. 2010
Re: dovoz v?elstev. (45211) (45231) (45234) (45245) (45246) (45252) (45253) (45254) (45257) (45258) (45261) (45264) (45267) (45269) (45271) (45272)

>To by ale veterina musela mít vlastní názor na způsoby léčení.Zatím jenom papouškuje....<
------------------------------------------------------------
Vážený příteli, nedával bych tak striktně vinu veterině. I když je jisté, že za neúspěchy někoho pověsit musíme a veterina je hned po ruce. Avšak ruku na srdce, nemůže náhodou za naše neúspěchy náš lidský (včelřský) faktor, naše neomylnost, nezodpovědnost a příadně i lajdáctví? Pokud uvážíme, že léčiva, která jsou zde k dispozici nemají stoprocentní účinnost, nemáme šanci na úplné vyléčení. Máme ale šanci na podstatné utlumení onemocnění, pokud budeme používat rozum. Protože však rozum u mnohých "mistrů včelařů" chybí, musí veterina ve snaze zabezpečit dosavadní účinnost používaných léčiv postuovat tak jak postupuje. Ať již se nám to líbí nebo ne. Anarchie nám rozhodně nepomůže.
Vše dobré JK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45278


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdeněk Brentner (90.179.125.9) --- 17. 6. 2010
Re: dovoz v?elstev. (45211) (45231) (45234) (45245) (45246) (45252) (45253) (45254) (45257) (45258) (45261) (45264) (45267) (45269) (45271) (45272) (45274)

snaží se nějaké mantinely nastavit, ale nejlépe tak, aby v případě jejich selhání nenesl nikdo odpovědnost.
Ve všem dávám za pravdu,ALE,vždycky se najde vychcánek,který se nebude chtít vtěsnat mezi ty mantinely.A tady by možná pomohla"vlastní zodpovědnost"místo toho vyfasuje nějaké dotace,aby moc nenadával a nečeřil "klidné vody".

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45277


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

P.Krátký (90.180.212.169) --- 17. 6. 2010
Re: dovoz v?elstev. (45211) (45231) (45234) (45245) (45246) (45252) (45253) (45254) (45257) (45258) (45261) (45264) (45265)

"Pane Netušile, když se ví o "bordeláři", tak kam ho hlásit. Stačí veterináři v rajonu, nebo nějaké VS.

biki"

-----------------------------------------------------------

Dotaz sice není určen mě,ale odpověď už jsem si na výročce zjišťoval(sám mám ve svém rajónu chovatele,kteří nejen že nejsou členy ČSV,ale dokonce nehlásí ani včelstva a pravděpodobně ani neléčí-v podstatě téměř nikdo neví,že mají včely).Přednášející učitel včelařství a soudní znalec mi odpověděl,že KVS(která má ovšem sídlo v našem okresním městě),v podstatě stačí si zavolat,a oni už vám dají k telefonu toho dotyčného,který má včely u vás na starosti-vlastní zkušenost.

Zdraví Pavel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45276


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdeněk Brentner (90.179.125.9) --- 17. 6. 2010
Re: dovoz v?elstev. (45211) (45231) (45234) (45245) (45246) (45252) (45253) (45254) (45257) (45258) (45261) (45264) (45267) (45269) (45271) (45272) (45273)

I Vy máte právo na vlastní názor a kdybychom spolu dále diskutovali,byli bychom za čas asi někde jinde.Takže je zbytečné,obhajovat si názor.Zkuste se ale zamyslet,jak může někdo připomínkovat,radit a přitom na svých radách být finančně zainteresován.Jinde se tomu říká střed zájmů.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45275


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

PavelN (88.101.19.249) --- 17. 6. 2010
Re: dovoz v?elstev. (45211) (45231) (45234) (45245) (45246) (45252) (45253) (45254) (45257) (45258) (45261) (45264) (45267) (45269) (45271) (45272)

"M1 i Varidol jsou SVS odsouhlasené a přitom nemám na výběr?To samé Formidol a Gabon.Pro mě je důležité mít vyléčené a zdravé včely.Když už do nich musím podle veteriny,rvát tu chemií,tak bych měl mít možnost si sám určit jakou.A v tom je ten problém,který se mi nelíbí.Já mám zodpovědnost za zdraví mých včel,ale rozhodují za mě jiní.Očekával bych,že veterina doporučí výběr léků,aplikaci,množství,a rozhodující bude lednový výsledek vyšetření měli.I kyž zcela neobjektivní.To by ale veterina musela mít vlastní názor na způsoby léčení.Zatím jenom papouškuje to co jiný,s vlastními partikulárními zájmy,ji předloží,a ona vydá jen metodické pokyny,případně nařízení."
----------------------------------
Má to několik problémů. V naší kotlině je zvykem leccos překroutit, ošidit. Pokud tedy nemáme jasné mantinely, najde se spousta chytráků, kteří se na nějaká doporučení zvysoka ..., a je tady problém . Instituce potom trpí předpos..ností a snaží se nějaké mantinely nastavit, ale nejlépe tak, aby v případě jejich selhání nenesl nikdo odpovědnost. V podstatě se nikde nepočítá s tím, že někdo chce použít zdravý rozum pro dobro věci. Tento stav zasahuje téměř jakoukoli činnost v ČR.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45274


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

lokvenc.petr (e-mailem) --- 17. 6. 2010
Re: dovoz v?elstev. (45211) (45231) (45234) (45245) (45246) (45252) (45253) (45254) (45257) (45258) (45261) (45264) (45267) (45269) (45271) (45272)

Tak tady se asi neshodneme, protože já si práce Výzkumného ústavu
včelařského vážím, a SVS respektuje jeho doporučení. Udržování zdravotního
stavu včelstev u nás považuji za dobře zvládnuté. Máte ale samozřejmě plné
právo na svůj vlastní názor...
S přátelským pozdravem Petr.

--------------------------------------------------
From: "Zdeněk Brentner" <Grifinity/=/seznam.cz>
Sent: Thursday, June 17, 2010 8:51 PM
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Subject: Re: dovoz v?elstev.

> M1 i Varidol jsou SVS odsouhlasené a přitom nemám na výběr?To samé
> Formidol
> a Gabon.Pro mě je důležité mít vyléčené a zdravé včely.Když už do nich
> musím podle veteriny,rvát tu chemií,tak bych měl mít možnost si sám určit
> jakou.A v tom je ten problém,který se mi nelíbí.Já mám zodpovědnost za
> zdraví mých včel,ale rozhodují za mě jiní.Očekával bych,že veterina
> doporučí výběr léků,aplikaci,množství,a rozhodující bude lednový výsledek
> vyšetření měli.I kyž zcela neobjektivní.To by ale veterina musela mít
> vlastní názor na způsoby léčení.Zatím jenom papouškuje to co jiný,s
> vlastními partikulárními zájmy,ji předloží,a ona vydá jen metodické
> pokyny,případně nařízení.
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45273


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdeněk Brentner (90.179.125.9) --- 17. 6. 2010
Re: dovoz v?elstev. (45211) (45231) (45234) (45245) (45246) (45252) (45253) (45254) (45257) (45258) (45261) (45264) (45267) (45269) (45271)

M1 i Varidol jsou SVS odsouhlasené a přitom nemám na výběr?To samé Formidol a Gabon.Pro mě je důležité mít vyléčené a zdravé včely.Když už do nich musím podle veteriny,rvát tu chemií,tak bych měl mít možnost si sám určit jakou.A v tom je ten problém,který se mi nelíbí.Já mám zodpovědnost za zdraví mých včel,ale rozhodují za mě jiní.Očekával bych,že veterina doporučí výběr léků,aplikaci,množství,a rozhodující bude lednový výsledek vyšetření měli.I kyž zcela neobjektivní.To by ale veterina musela mít vlastní názor na způsoby léčení.Zatím jenom papouškuje to co jiný,s vlastními partikulárními zájmy,ji předloží,a ona vydá jen metodické pokyny,případně nařízení.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45272


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

lokvenc.petr (e-mailem) --- 17. 6. 2010
Re: dovoz v?elstev. (45211) (45231) (45234) (45245) (45246) (45252) (45253) (45254) (45257) (45258) (45261) (45264) (45267) (45269)

Musíte si uvědomit, že některá léční jsou nařízena (letos právě ten Varidol
a v některých létech i Gabon), a tam skutečně žádné svobodné rozhodování
není (leda ve způsobu aplikování, jestli fumigací nebo aerosolem).
Ale budete-li léčit formidolem nebo ne, použijete-li gabon nebo ne, je letos
skutečně jen na Vaší vůli. Gabon ovšem na lékařský předpis, ale alespoň v
našem okrese s jeho předepsáním není problém.
Některá další dříve používaná léčiva (například BEF, fumagillin nebo
nitekabin) jsou nyní již zakázána a antibiotika se používat nesměla ani
nesmějí - takže ani tady se "svobodným rozhodnutím" nemůžete počítat.
S pozdravem Petr.

--------------------------------------------------
From: "Zdeněk Brentner" <Grifinity/=/seznam.cz>
Sent: Thursday, June 17, 2010 7:14 PM
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Subject: Re: dovoz v?elstev.

> No,právě.Veterina sice řekne,že se můžeš rozhodnout,ale na okrese se
> dohodne,pro všechny Varidol,tak tam zase musíš nalít jen ten.Gabony jsou
> letos dobrý na testování rezistence a nejsou výslovně nařízeny,a tak okres
> rozhodne a nebudou.Když není Gabon,tak je přeci Formidol.Kde je tedy
> svobodné rozhodnutí včelaře čím bude léčit?
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45271


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonín Podhájecký (93.99.64.254) --- 17. 6. 2010
Re: dovoz v?elstev. (45211) (45231) (45234) (45245) (45246) (45252) (45253) (45254) (45257) (45258) (45261) (45264) (45267) (45269)

U nás okres objedná to, co si objednají ZO. Gabony máme nařízeny.
Tonda
>No,právě.Veterina sice řekne,že se můžeš rozhodnout,ale na okrese se dohodne,pro všechny Varidol,tak tam zase musíš nalít jen ten.Gabony jsou letos dobrý na testování rezistence a nejsou výslovně nařízeny,a tak okres rozhodne a nebudou.Když není Gabon,tak je přeci Formidol.Kde je tedy svobodné rozhodnutí včelaře čím bude léčit?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45270


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdeněk Brentner (90.179.125.9) --- 17. 6. 2010
Re: dovoz v?elstev. (45211) (45231) (45234) (45245) (45246) (45252) (45253) (45254) (45257) (45258) (45261) (45264) (45267)

No,právě.Veterina sice řekne,že se můžeš rozhodnout,ale na okrese se dohodne,pro všechny Varidol,tak tam zase musíš nalít jen ten.Gabony jsou letos dobrý na testování rezistence a nejsou výslovně nařízeny,a tak okres rozhodne a nebudou.Když není Gabon,tak je přeci Formidol.Kde je tedy svobodné rozhodnutí včelaře čím bude léčit?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45269


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Bűrgel (82.113.48.14) --- 17. 6. 2010
Re: dovoz včelstev. (45211) (45231) (45234) (45245) (45246) (45252) (45253) (45254) (45257) (45258) (45259) (45260)

Jestliže se zadáte do registru :
jméno, datum narození a bydliště ,

dostenete od registru

registrační číslo chovatele, včelaře,
registrační číslo stanoviště a
číselný kod katastru uzemí
nevím zda počet včelstev.
J. B.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45268


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonín Podhájecký (93.99.64.254) --- 17. 6. 2010
Re: dovoz v?elstev. (45211) (45231) (45234) (45245) (45246) (45252) (45253) (45254) (45257) (45258) (45261) (45264)

Veškeré přesuny nemusí povolovat VS. Metodiku na léčení vydává VS a tam je uvedeno, že se může aerosolovat Varidolem i M1. Pak je na včelaři a ZO, co do aerosolu dají.
Tonda
>Dobrý den,
dobrovolné je rozhodnutí jestli včely chovat nebo ne. Včela je hospodářské zvíře a dozor nad jejich převozy i léčením má veterinární správa. Jakýkoliv přesun včelstev musí povolit veterinární správa. Léčení (varroa destructor, MVP a hnilobu plodu) řídí také veterinární správa a je povinné pro všechny chovatele (jedno jestli registrované nebo ne). Léčiva jsou na recept, který opět schvaluje popřípadě určuje veterinární správa (na Vás je pouze sdělení počtu léčených včelstev). Není tedy na Vás čím budete léčit, kda budete a kam se včelami pojedete. Nemáte zákonem dané právo se včelami volně cestovat.
Bohužel realita je taková, že většina z nás nemá ani ponětí o pravidlech a stále je porušuje nebo má a ignoruje je. Výsledkem je stav jaký je. Asi je to tím, že se předsedové ZO bojí hlásit "bordeláře" a dělají, že to nevidí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45267


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdeněk Brentner (90.179.125.9) --- 17. 6. 2010
Re: dovoz v?elstev. (45211) (45231) (45234) (45245) (45246) (45252) (45253) (45254) (45257) (45258) (45261) (45264)

>Není tedy na Vás čím budete léčit.<
Za zdravotní stav svých včel,snad odpovídá každý chovatel.
A pokud nemám šanci chodit každý druhý den povytáhnout Formidol,čím tedy budu léčit,když Gabon je nedosažitelný?
Zrovna tak M1 a Varidol.Vím,ze své zkušenosti,že po léčení Varidolem,kdy byl nulový spad Vd,tak z těch samých včelstev po M1 jich ještě pár spadalo.Tohle za nás řeší veterina již rok dopředu,svými metodickými pokyny.A pěje oslavné chorály jak jsme s Vd zatočili a přitom nemá ani současné informace z krajů.A nebo má,ale jen pro sebe.Proč je to vždy nařízení a ne doporučení.Nebo je to další cesta k dotacím na obnovu včelstev.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45266


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(193.179.175.210) --- 17. 6. 2010
Re: dovoz v?elstev. (45211) (45231) (45234) (45245) (45246) (45252) (45253) (45254) (45257) (45258) (45261) (45264)

Pane Netušile, když se ví o "bordeláři", tak kam ho hlásit. Stačí veterináři v rajonu, nebo nějaké VS.

biki

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45265


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vlastimil Netušil (e-mailem) --- 17. 6. 2010
Re: dovoz v?elstev. (45211) (45231) (45234) (45245) (45246) (45252) (45253) (45254) (45257) (45258) (45261)

Dobrý den,
dobrovolné je rozhodnutí jestli včely chovat nebo ne. Včela je hospodářské zvíře a dozor nad jejich převozy i léčením má veterinární správa. Jakýkoliv přesun včelstev musí povolit veterinární správa. Léčení (varroa destructor, MVP a hnilobu plodu) řídí také veterinární správa a je povinné pro všechny chovatele (jedno jestli registrované nebo ne). Léčiva jsou na recept, který opět schvaluje popřípadě určuje veterinární správa (na Vás je pouze sdělení počtu léčených včelstev). Není tedy na Vás čím budete léčit, kda budete a kam se včelami pojedete. Nemáte zákonem dané právo se včelami volně cestovat.
Bohužel realita je taková, že většina z nás nemá ani ponětí o pravidlech a stále je porušuje nebo má a ignoruje je. Výsledkem je stav jaký je. Asi je to tím, že se předsedové ZO bojí hlásit "bordeláře" a dělají, že to nevidí.

S pozdravem
Vlasta Netušil


> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: KaJi <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: dovoz v?elstev.
> Datum: 17.6.2010 13:39:50
> ----------------------------------------
> Nakonec to ani nemusí být tak formální. Měl by ukázat doklad o povoleném
> převozu. Já bych ho jen podepsal, že jsem ho viděl.
> Tonda
> ------------
> Já to chápu, a nadšení pro věc si vážím, ale tady se bavíme o celostátní
> praxi. A ne všude to tak je.
>
> Já si letos, tak jako vyplývá z platných směrnic na jaře objednal m.j.
> Gabon a M1 na podzim do aerosolu.
> No a můžu mít Formidol a Varidol. :-)
>
> Nevím proč bych zrovna za takového stavu měl mít od někoho podepsaný nějaký
> papír. Je to dobrovolné, tak to každý dělá tak jak to dobrovolně dělá. Jeho
> věc a jeho právo. Ale ať mě do toho netahá. A nenařizuje nebo nekontroluje
> jak mám léčit či kdy a čím.
>
> Karel
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45264


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonín Podhájecký (93.99.64.254) --- 17. 6. 2010
Re: dovoz včelstev. (45211) (45231) (45234) (45245) (45246) (45252) (45253) (45254) (45257) (45258) (45261)

Já jsem právě psal, že jsme dali návrh SVS, aby tu povinnost zavedla celostátně. ČSV to nemůže.
Co se týká léčiva, tam je povolené oboje. Pokud by chtěl někdo M1, tak bych mu ji objednal. Dokonce je v postupu léčení doporučeno ji prostřídat.
Tonda
>Já to chápu, a nadšení pro věc si vážím, ale tady se bavíme o celostátní praxi. A ne všude to tak je.

Já si letos, tak jako vyplývá z platných směrnic na jaře objednal m.j. Gabon a M1 na podzim do aerosolu.
No a můžu mít Formidol a Varidol. :-)

Nevím proč bych zrovna za takového stavu měl mít od někoho podepsaný nějaký papír. Je to dobrovolné, tak to každý dělá tak jak to dobrovolně dělá. Jeho věc a jeho právo. Ale ať mě do toho netahá. A nenařizuje nebo nekontroluje jak mám léčit či kdy a čím.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45263


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonín Podhájecký (93.99.64.254) --- 17. 6. 2010
Re: dovoz včelstev. (45211) (45231) (45234) (45245) (45246) (45252) (45253) (45254) (45257) (45258) (45259) (45260)

On tam stejně každý není registrovaný. Právě ti bordeláři tam nejsou. Ten včelař, co jsem o něm psal není registrovaný dodnes. Na to bych nespoléhal.
Tonda
>Vlastně by mě zajímalo, jestli vůbec někdo, kdo relevantně potřebuje
vědět, kdo má v katastrech včelstva má šanci to z Hradišťka vytlouct.
Myslím, že ne.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45262


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (212.77.163.101) --- 17. 6. 2010
Re: dovoz včelstev. (45211) (45231) (45234) (45245) (45246) (45252) (45253) (45254) (45257) (45258)

Nakonec to ani nemusí být tak formální. Měl by ukázat doklad o povoleném převozu. Já bych ho jen podepsal, že jsem ho viděl.
Tonda
------------
Já to chápu, a nadšení pro věc si vážím, ale tady se bavíme o celostátní praxi. A ne všude to tak je.

Já si letos, tak jako vyplývá z platných směrnic na jaře objednal m.j. Gabon a M1 na podzim do aerosolu.
No a můžu mít Formidol a Varidol. :-)

Nevím proč bych zrovna za takového stavu měl mít od někoho podepsaný nějaký papír. Je to dobrovolné, tak to každý dělá tak jak to dobrovolně dělá. Jeho věc a jeho právo. Ale ať mě do toho netahá. A nenařizuje nebo nekontroluje jak mám léčit či kdy a čím.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45261


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Arno?t Hrdina (e-mailem) --- 17. 6. 2010
Re: dovoz včelstev. (45211) (45231) (45234) (45245) (45246) (45252) (45253) (45254) (45257) (45258) (45259)

Zajímavá otázka :-)
Odpověď - není.
Má ho přístupný pouze pár pracovišť. Vím jen, že jej má přístupný KVS.
Když jsme chtěli na OV ČSV hledat, kdo ještě má v našich katastrech
včelstva, abychom provedli vyšetření, nebo kontrolu, jestli včelař, o
kterém někdo ví, že někde je, má skutečně včelstva hlášená a že tam
někdo provedl vyšetření na mor, tak to byl problém.
Vlastně by mě zajímalo, jestli vůbec někdo, kdo relevantně potřebuje
vědět, kdo má v katastrech včelstva má šanci to z Hradišťka vytlouct.
Myslím, že ne.
Myslím si, že je to jen vývar pro někoho, kdo spravuje databázi, která
vlastně prakticky je k ničemu, protože ji využívá jen pár zasvěcených.
Je to jen další paradox vymyšlenosti našich úřadů.

Zdravím.
Arnošt

Dne 17.6.2010 12:25, P.Krátký napsal(a):
> Když už se tu probírá tohle téma,také bych měl dotaz.Proč není veřejně
> přístupný třeba registr stanovišť z Hraďišťka?Popř.jestli už třeba je?
> Je mi jasné,že to má i své stinné stránky(různí zlodějíčkové a podobné
> kreatury by si zjistili,kde kdo má v přírodě včely),ale když někdo kočuje
> nebo třeba zakládá v rámci zvyšování stavu včelstev nová stanoviště,tak ho
> určitě zajímá,jak je ten daný region zavčelený.
>
> Zdraví Pavel
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45260


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

P.Krátký (90.180.212.169) --- 17. 6. 2010
Re: dovoz včelstev. (45211) (45231) (45234) (45245) (45246) (45252) (45253) (45254) (45257) (45258)

Když už se tu probírá tohle téma,také bych měl dotaz.Proč není veřejně přístupný třeba registr stanovišť z Hraďišťka?Popř.jestli už třeba je?
Je mi jasné,že to má i své stinné stránky(různí zlodějíčkové a podobné kreatury by si zjistili,kde kdo má v přírodě včely),ale když někdo kočuje nebo třeba zakládá v rámci zvyšování stavu včelstev nová stanoviště,tak ho určitě zajímá,jak je ten daný region zavčelený.

Zdraví Pavel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45259


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonín Podhájecký (93.99.64.254) --- 17. 6. 2010
Re: dovoz včelstev. (45211) (45231) (45234) (45245) (45246) (45252) (45253) (45254) (45257)

Jak jinak budu vědět, že na území ZO někdo nemá nekontrolované a neléčené včely? U nás na Chrudimsku letos vznikla nová ohniska právě převozem. Na úřadě to nahlásili, okolních včelařů se neptali. Ti by jim řekli, že do OP jen tak přivézt včely nemůžou. OÚ jim to dovolí. Aby se to nerozšiřovalo, raději bych vyplnil jeden papír. Nakonec to ani nemusí být tak formální. Měl by ukázat doklad o povoleném převozu. Já bych ho jen podepsal, že jsem ho viděl.
Tonda
>Nic proti dobrovolnosti, ale pokud by to mělo být povinné (a to asi pod nějakou snakcí) tak nezbývá než mít doklad, že jsem dalšímu nařízení učinil zadost.

Takže bych to viděl tak, že státní a místní správě co její jest a (zákony nařizují) a dobrovolnosti dobrovolné :-)

Nevidím důvod, proč se nedomluvit se ZO kde mám včely, je to vzájemně výhodné, ale pokud ne, tak snad nemusím.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45258


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (212.77.163.101) --- 17. 6. 2010
Re: dovoz včelstev. (45211) (45231) (45234) (45245) (45246) (45252) (45253) (45254)

Jaké formuláře? Jen se ohlásí u příslušné ZO, která ho bude léčit. Vůbec bych to nedramatizoval. U nás do ochranného pásma včelař, člen ČSV, dovezl včely a minimálně rok až dva jsme o něm nevěděli a nic neporušil. Tak jsme ho neléčili a neposílal měl.
Na obec si to hlásí pro svoji ochranu, u ZO pro ochranu ostatních včelařů
--------------------
Nic proti dobrovolnosti, ale pokud by to mělo být povinné (a to asi pod nějakou snakcí) tak nezbývá než mít doklad, že jsem dalšímu nařízení učinil zadost.

Takže bych to viděl tak, že státní a místní správě co její jest a (zákony nařizují) a dobrovolnosti dobrovolné :-)

Nevidím důvod, proč se nedomluvit se ZO kde mám včely, je to vzájemně výhodné, ale pokud ne, tak snad nemusím.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45257


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

PavelN (193.179.220.250) --- 17. 6. 2010
Re: dovoz včelstev. (45211) (45231) (45234) (45245) (45246) (45252) (45253)

"Jo, dobrý, ve druhém tisíciletí budeme vyplňovat místo dvou formulářů tři. Pak si dá někdo další zlepšovák a budou 4. :-(

Nestačilo by to nahlásit na jedno místo a příslušní by to z toho pak dostali informaci. "
-------------------------------------
To jsou paradoxové. ;-)
když politici zeštíhlovali státní aparát, propustili většinou jedince, kteří nepracovali na přímém výkonu služby úřadu. Takže odešli ajťáci, údržbáři, uklízečky, kuchařky, ... . Jejich práci ale někdo dělat musel, a to pokryl kouzelný outsourcing. Státní správa se zredukovala, ale její provoz podražil. člověk z najaté firmy je možná výkonnější, ale také 10X (i víceX) dražší.
Takže když chce nějaký úřad využít divů výpočetní techniky, většinou si na to musí najít firmu, která požadavek lehce zesložití, bohužel ne vždy správně pochopí zadání(lidé schopní správně popsat proces v informačním systému na úřadech také chybí - uživatelé(úředníci) to nemohou zvládnout) a nechá si výsledný produkt řádně zaplatit. Výsledek - spousta věcí leží dál v šanonech.
Další hřebík do rakve využití moderní techniky je ochrana osobních údajů. Je to dobrá věc, ale znemožňuje předávání mnoha informací mezi různými institucemi a zde se nám líhnou nová a nová hlášení s doložkou souhlasu se zpracováním osobních údajů.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45256


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Kamil Ř. (81.0.227.233) --- 17. 6. 2010
ometač včel

Má někdo skušenosti s tímto ometačem včel

http://www.vcest.cz/obchod/index.php?p=productsMore&iProduct=404&sName=El-ometac-vcel

Kamil

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45255


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonín Podhájecký (93.99.64.254) --- 17. 6. 2010
Re: dovoz včelstev. (45211) (45231) (45234) (45245) (45246) (45252) (45253)

Jaké formuláře? Jen se ohlásí u příslušné ZO, která ho bude léčit. Vůbec bych to nedramatizoval. U nás do ochranného pásma včelař, člen ČSV, dovezl včely a minimálně rok až dva jsme o něm nevěděli a nic neporušil. Tak jsme ho neléčili a neposílal měl.
Na obec si to hlásí pro svoji ochranu, u ZO pro ochranu ostatních včelařů.
>Jo, dobrý, ve druhém tisíciletí budeme vyplňovat místo dvou formulářů tři. Pak si dá někdo další zlepšovák a budou 4. :-(

Nestačilo by to nahlásit na jedno místo a příslušní by to z toho pak dostali informaci.

Ono stačí už te´d nosit v hlavě - na podzim do centrálního registru, po vánocích na Obesní úřady.
Tam je to taky buzerace většinou k ničemu, protože to tam leží někde jednotlivě v šanonu a pokud tam přijde nějaký zemědělec, že chce stříkat, tak mu nejsou schopni stejně jednoduše říci, kdo má včely v "zájmovém okruhu".

A k tomu se najdou kraje, kde bez nějaké opory v legislativě vyvěšují stanoviště na webu i s počtem VD v zimním spadu a nazývají to onemocnění varroázou - nebo to alepsoň na laiky takto působí.

Čímž si nemyslím, že by státní a místní správa neměla mít v nějakém GISu evidenci stanovišť a efektivně jich využívat.Ale veřejně je vyvěšovat bez souhlasu včelaře, to je myslím síla.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45254


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (212.77.163.101) --- 17. 6. 2010
Re: dovoz včelstev. (45211) (45231) (45234) (45245) (45246) (45252)

Věřím, že na internetu by to nehledali. Našli by to ale přes ČSV, nebo na stránkách příslušného MěÚ. Kdyby se musel hlásit, určitě by si kontakt přes včelaře a důvěrníka našel. Jen kdyby chtěl a musel.
Tonda
--------------
Jo, dobrý, ve druhém tisíciletí budeme vyplňovat místo dvou formulářů tři. Pak si dá někdo další zlepšovák a budou 4. :-(

Nestačilo by to nahlásit na jedno místo a příslušní by to z toho pak dostali informaci.

Ono stačí už te´d nosit v hlavě - na podzim do centrálního registru, po vánocích na Obesní úřady.
Tam je to taky buzerace většinou k ničemu, protože to tam leží někde jednotlivě v šanonu a pokud tam přijde nějaký zemědělec, že chce stříkat, tak mu nejsou schopni stejně jednoduše říci, kdo má včely v "zájmovém okruhu".

A k tomu se najdou kraje, kde bez nějaké opory v legislativě vyvěšují stanoviště na webu i s počtem VD v zimním spadu a nazývají to onemocnění varroázou - nebo to alepsoň na laiky takto působí.

Čímž si nemyslím, že by státní a místní správa neměla mít v nějakém GISu evidenci stanovišť a efektivně jich využívat.Ale veřejně je vyvěšovat bez souhlasu včelaře, to je myslím síla.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45253


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonín Podhájecký (93.99.64.254) --- 17. 6. 2010
Re: dovoz včelstev. (45211) (45231) (45234) (45245) (45246)

Věřím, že na internetu by to nehledali. Našli by to ale přes ČSV, nebo na stránkách příslušného MěÚ. Kdyby se musel hlásit, určitě by si kontakt přes včelaře a důvěrníka našel. Jen kdyby chtěl a musel.
Tonda
>To by ovšem minimálně musely být kontakty na místní ZO volně k dosažení, třeba někde na internetu. A ne aby byli místní funkcionáři ZO pro obyčejné lidi, neorganizované včelaře jakoby v ilegalitě. Pokud si pamatuji, navrhovalo se něco podobného těmi pokrokovějšími v předvolební diskuzi Svazu a bylo to , jako i v předchozích předvolebních diskuzích, těmi, co nechtějí nic měnit, odmítnuto.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45252


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 17. 6. 2010
Re: dovoz včelstev. (45211) (45250)

Hm, zeptal jsem se spíše ze zvědavosti, než abych skutečně měl v úmyslu včely dovážet.
Ale mám jednotný hospodářský prostor EU, máme v každé zemi nějaké veterinární předpisy zabraňující šíření nemocí a parazitů, tak v čem je problém?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45251


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

P.Krátký (90.180.212.169) --- 17. 6. 2010
Re: dovoz včelstev. (45211)

"tak mě napadalo, celnice a hranice už nejsou, nebyl by teoreticky problém dovézt včely z nějaké jiné země EU a úplně bez problémů klícky s matkami.
Děje se už něco takového, setkal se s tím někdo?"

--------------------------------------------------------

Teoreticky by to být problém asi neměl,takových dobrodruhů by se určitě pár našlo,ale určitě existují nějaké předpisy a vyhlášky,které věc konkretizují.Určitě asi nejjednodušší je dovoz trubčího spermatu,tam je riziko přenosu některé nákazy v podstatě vyloučeno.Ale čistě hypoteticky,jak by se vám líbilo,kdyby si nějaký svérázný chovatel řekl-co z EU,rovnou třeba z USA nebo Austrálie,a "nešťastnou" náhodou nám sem přivezl broučka Aethina Tumida?Jak by se vám líbilo,až by jste řešili takového škůdce,na kterého zatím v podstatě nic dostatečně účinného neplatí?

Zdraví Pavel


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45250


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 16. 6. 2010
Re: dovoz včelstev. (45211) (45231) (45236) (45247)

No, já nikde nepíšu, že by se mělo dovážet či převážet včely bez rozmyslu. A bez prozkoumání nákazové situace a příslušných povolení. Taky když píšu o používání starých úlů někde od někoho nakoupených, píšu o spolehlivosti toho prodávajícího, který se musí zaručit, že to nejsou úly zamořené morem a o pečlivém vyčištění takového staršího úlu.

Na druhé straně, znalci kteří to někde přečetli nebo i snad vyzkoušeli, píšou , že mor plodu propukne až po masívním zamoření a že s nějakým náhodným malým zamořením se včelstvo vyrovná a mor nepropukne. A že možná nejen jako prevence, ale i jako alternativa k zničení včelstev při nějaké slabší začínající klinice úplně stačilo jednou nebo vícekrát smést včelstva na mezistěny do vyčištěných úlů a i jinak zlikvidovat jen zamořené zbytky, snadno nahraditelné pomůcky, plásty atd, samotná včelstva, úly a tak i stanoviště může přežít a od moru se ozdravit. Nikdo tady v diskuzi tyto názory nevyrátil.
Takže co si o tom mám myslet jiného, než že i když včelaři mají akutní kliniku a úly na hromadě v ohni hned vedle u souseda, nic proti tomu nedělají, pořád stále dál dolují z těch svých včelstev med, dokud to jde, aby ten jejich provoz byl "rentabilní" a ty peníze do toho vražené získali zpátky. A na nějakou prevenci, třeba jen prachobyčejné zvýšení čistoty a rychlejšího tempa výměny plástů, která by jim ty včely mohla zachránit, kašlou. Ono by se to totiž nevyplatilo, protože by neměli med a to by jim nikdo nezaplatil. Raději si počkají, až se klinika objeví i u nich, potom včely a úly spálí a to už zaplaceno dostanou, pěkně od Svazu vyfasují penízky na nové úly a nové včely....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45249


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Arno?t Hrdina (e-mailem) --- 16. 6. 2010
Re: dovoz včelstev. (45211) (45231) (45234) (45245) (45246)

No nová konfecence je za dveřmi, tak je čast iniciovat změny a smést
konečně staré socialistické vedení. Hlavně socialistický sekretariát.
Některé struktury jsou věčné, možná i nesmrtelné - bohužel.
Nevolte do OV "kývaly".

Dokonce můžete, jistě po zralé úvaze :-), podat návrh na změnu stanov.
Existuje komise pro změnu stanov a vede ji přítel Stanislav Balík,
bydliště Bludov (okres Šumperk). Bližší adresu neznám.
Email mám. Nebudu ho zde psát, ale kdo by chtěl skutečně nějaký návrh
poslat, tak jej snad mohu sdělit osobně.
Zda se změna přijme vám ovšem nezaručím :-).

S internetem se to lepší. Dřív to byla otázka peněz, dnes jsou prostory
a domény 3.tího řádu i zadarmo. Jen najít někoho, kdo je ochoten ten web
vytvořit a spravovat.
Dokonce existují poskytovatelé - jako např. www.websnadno.cz, kte
nemusíte vůbec znát techniky vytváření stránek. Jen definujete šablonu
vzhledu a přidáváte obsah stránek v textové podobě. Nebo máte nějaké
peníze v rezervě a pak se můžete obrátit na mě. www.ahsws.cz.
My web například máme a věčně mě ráno budí telefon. Třeba že mám sundat
někde nějaký roj :-) ... bohužel i to je daň. Na každý je ochoten toto
podstoupit.

Kdo je z Brna a okolí, má kontakty na všechny činovníky všech ZO v
katastru okresu Brna-města na www.ovcsvbrno.ic.cz - alespoň ještě pár
měsíců do chystaných změn to tak bude.

A.

Dne 16.6.2010 21:02, R. Poláek napsal(a)
> třeba někde na internetu. A ne aby byli místní funkcionáři ZO pro obyčejné
> lidi, neorganizované včelaře jakoby v ilegalitě. Pokud si pamatuji,
> navrhovalo se něco podobného těmi pokrokovějšími v předvolební diskuzi
> Svazu a bylo to , jako i v předchozích předvolebních diskuzích, těmi, co
> nechtějí nic měnit, odmítnuto.
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45248


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Arno?t Hrdina (e-mailem) --- 16. 6. 2010
Re: dovoz včelstev. (45211) (45231) (45236)

Vážení!

Kdo někdy likvidoval morová včelstva a viděl emoce dotyčného včelaře,
tak opatření nepovažuje za kovbojku. Nepřál bych vám, abyste někdy něco
takového musel dělat.
Proč se stále a stále objevují ohniska?
O tom by se dalo sáhodlouze polemizovat. Ale hlavně vím o případech,
které se řešily, kdy včelaři lehkovážně podle vašeho návodu nedělali
kovbojku :-) a převezli včelstva v klidu z ochranného pásma ohniska do
katastru bez moru a příští rok se náhodou dělaly v katastru záchytné
odběry - v Jihomoraském kraji se to dělalo plošně - a zrovna u něj se
ten mor našel.
Že měl velké problémy, to si umíte představit. Nebo spíš neumíte, jak to
tak pozoruji .-). A kolik dalších případů se neobjevilo.
Nejspíš podle vašeho návodu též předpokládal.

V čem včelaříte?
Nevytáhl někdo skvělý úl vašeho dědečka, který ho uschoval z neznámého
důvodu na půdu. Možná zrovna z toho důvodu, aby ho nespálili při čištění
morových ohnisek. Nebo si koupíte levné starší úly - no nekupto, že jo,
v kterých se včelařilo někdy kdysi dávno v katastru, kde byl mor.
Je známý případ, kdy si přivlekl včelař na včelnici mor se zánovním
medometem. Atd. Tvořivost je veliká.

Moru je čím dál víc - má se za to, že to podporuje i činností kleštíka.
Na Brněnsku snad bude mor zvládnutý, protože se zásluhou pár lidí
udělalo plošné vyšetření.
Teda zvládnutý - na pár let - než sem zase někdo něco skvělého doveze.
Ale tomu se nedá zabránit.
Klobouk dolů a díky lidem, kteří zajistili peníze i těm, kteří to
organizovali.
Zachytilo se dost ohnisk, o kterých nikdo nevěděl.
V každé knize o včelách jsou obrázky, jak vypadá mor. Na těch
stanovištích byly klinické příznaky. Ovšem dotyční včelaři včelařili v
klidu a pokoji, jako kdyby se nic nedělo.

Jen pro zajímavost kdo to nezažil.
Záchyt se prováděl odběrem jarní měli a speciálním vyšetřením na mor,
která se u běžného vyšetření měli nedělá. Přitom záchyt je lepší, než
kontrolou plástu - z měli se objeví přítomnost původce moru, kdy ještě
na plátech není vidět klinický příznak.
Bohužel se nemusí klinické příznaky projevit a takto to závisí jen na
včelaři, jaké opatření provede, nebo jetli nechá včely svému osudu.
Nicméně dle veterinářů je vysoká pravděpodobnost, že se v příštím roce
objeví již klinické stádium.

Sám jsem v ochranném pásmu. Bohužel již 4 roky, protože se každý rok
objeví nové ohnisko.
Bohužel je v něm i pár kočovníků.
Nepřeji vám to. Znamená to, že neprodáte ani oddělek, matku - cokoli. S
medem máte víc starostí a náklady, protože dříve se musel i med
vyšetřovat (pak bylo toto opatření zmírněno u včelařů, prodávajících ze
dvora).
Kočovníkům se pochopitelně sníží výnosy - možná byste měl být rád, že se
vašimi názory nezná někdo z nich vaši adresu :-).

A ještě se celý čas modlíte, aby včely nazaletěly k nějakým morem
oslabeným včelstvům nějakého "kovboje", kterého máte v doletu včel.
Úly mám nové a byla to dost velká investice.
Kovbojku z toho neděláte do okamžiku, kdy vás to postihne, nebo kdy vás
někdo přistihne :-). Pak byste možná i stříleli.

Klidné spaní ...

Arnošt


Dne 16.6.2010 15:01, R. Poláek napsal(a):
> No, předpokládám, že tam, kde chce včelař včelařit, má nákazovou situaci
> zjištěnou. Dále předpokládám, že kdo oficiálně prodává oddělky, tak má
> vyřešenou nákazovou situaci u sebe plus všechna potřebná vyšetření.
> takže stačí se jen domluvit a potom přijet a odvézt oddělky.
> Nedělejme z toho kovbojku, třeba jen proto, že někde jsou jedni včelaři
> nervózní, protože jiní včelaři tam likvidaci ohniska moru provádějí špatně,
> takže se tam mor objevuje každý rok.....
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45247


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 16. 6. 2010
Re: dovoz včelstev. (45211) (45231) (45234) (45245)

"Bohužel povinnost oznámit včely je pouze na OÚ a MěÚ. Dali jsme jako OV ČSV požadavek na SVS, aby ta povinnost nahlášení byla i do místní ZO. Když máme včely včelařů léčit, tak o nich taky musíme vědět. Stalo se mně právě letos, že jsem se dozvěděl o tom, že v našem rajónu vřelaří dva noví včelaři, z toho jeden registrovaný a v naší ZO jsme nic nevěděli. "

To by ovšem minimálně musely být kontakty na místní ZO volně k dosažení, třeba někde na internetu. A ne aby byli místní funkcionáři ZO pro obyčejné lidi, neorganizované včelaře jakoby v ilegalitě. Pokud si pamatuji, navrhovalo se něco podobného těmi pokrokovějšími v předvolební diskuzi Svazu a bylo to , jako i v předchozích předvolebních diskuzích, těmi, co nechtějí nic měnit, odmítnuto.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45246


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonín Podhájecký (93.99.64.254) --- 16. 6. 2010
Re: dovoz včelstev. (45211) (45231) (45234)

Bohužel povinnost oznámit včely je pouze na OÚ a MěÚ. Dali jsme jako OV ČSV požadavek na SVS, aby ta povinnost nahlášení byla i do místní ZO. Když máme včely včelařů léčit, tak o nich taky musíme vědět. Stalo se mně právě letos, že jsem se dozvěděl o tom, že v našem rajónu vřelaří dva noví včelaři, z toho jeden registrovaný a v naší ZO jsme nic nevěděli.
Tonda
>Domnívám se,že povinnost oznámit ZO,že mám včelstva v jejich katastru,se týká jak členů ČSV,tak "bezdomovců".Že se to občas neděje,se také týká obou skupin.Zrovna tak se to týká i registrace stanoviště v ústřední evidenci.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45245


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Holub (178.248.56.32) --- 16. 6. 2010
Re: kiwi (45184) (45201) (45210) (45226)

to mi nejde do hlavy, když jsou samčí a samičí rostliny a samičí nemají nektar, co včely motivuje opylovat samičí květy

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45244


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 16. 6. 2010
Re: kontrola na p??tomnost matky (45208)

Nejlíp nechat tak .

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Ji?? <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: kontrola na p??tomnost matky
> Datum: 15.6.2010 21:50:29
> ----------------------------------------
> Před 14-ti dny jsem roj z mých včelstev osadil do nového úlu na mezistěny a
> včelky pěkně stavěly. Včera jsem kontroloval, jestli matka klade, ale
> nenašel jsem ani jednu zavíčkovanou buňku s plodem, ani jedno vajíčko.
> Skoro na každém plástu byly nezakladené matečníkové misky. Dnes jsem z
> jiných včel přidal rámek s vajíčky a s mladými larvičkami, okamžitě včelky
> začaly být aktivní a ve větší míře vyletovaly z úlu (asi pro vodu). Chtěl
> bych se zeptat, až na tomto plástu včelky narazí matečníky, jak je
> zužitkovat ? Vylámat všechny až na jeden až dva nejlepší a nechat vychovat
> matku ? Oddělky nechci dělat.
>
> Díky za radu. Jiří
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45243


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 16. 6. 2010
Re: V?te co to je ? (45184) (45186) (45189)

Chtělo by to detajlní snímek listů

pepan> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Josef K?apka <josef.krapka/=/volny.cz>
> Předmět: Re: V?te co to je ?
> Datum: 15.6.2010 09:57:36
> ----------------------------------------
> Řekl bych, že kmín. Nejlépe se zeptat, nebo počkat na sklizeň.
> Zdravím JK
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45242


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 16. 6. 2010
Re: Víte co to je ? (45184)

Kmín luční nebo římský. Med se musí nechat odvětrat.


> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: František Hazdra <f.hazdra/=/centrum.cz>
> Předmět: Víte co to je ?
> Datum: 15.6.2010 09:22:56
> ----------------------------------------
> http://pictureup.cz/picture/verejny/515515mrk2.jpg
> http://pictureup.cz/picture/verejny/10251025mrk3.jpg
> http://pictureup.cz/picture/verejny/3129331293mrk4.jpg
>
> Už od zasetí na jaře mě ten porost připadal nezvykle. A takhle krásně asi před
> týdnem rozkvetl. Docela dost na něj nalétávají včely. Určitě to naši milí
> farmáři neseli kvůli ním. Ví někdo co by to mohlo být? Připomíná mi to mrkvous,
> ale nižšího vzrůstu, kolem 40cm.
> Haf
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45241


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Miloš Novotný (195.39.77.138) --- 16. 6. 2010
podivnosti

Do včel s 2 letou matkou jsem přidal oplozenou matku (její vlastní dceru ze série, oplozenou v oplodňáčku), starou zamáčkl. Včely už dělali tichou výměnu (3 stejně staré matečníky). Byl jsem zvědav, co udělají s matečníky, případně bych je zužitkoval. 3. den po přidání matky je zrušily. No a po cca týdnu v horním truhlíku další pouze 1 zavíčkovaný matečník, jinak ale spousta vajíček a nejml. plodu, matku jsem nehledal. Máte nějaké interpretace? Proč včely nejdřív matku otipovaly jako dobrou,přijaly ji, zrušily matečníky, aby jim za týden už matka nevyhovovala....Možná nebyla v oplodňáčku dost rozkladená?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45240


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 16. 6. 2010
Re: dovoz včelstev. (45211) (45231) (45235) (45237)

je to nějak dva roky, co byl ve Včelařství článek o včelaření právě v Norsku. A tam stálo, že tam chovají vlašky.
Podrobnosti už nevím, ale mně to zas tak divné nepřipadá.

Pokud se jedná o vysloveně přímořské oblasti, tak do 10 kilometrů od moře, tak tam je díky golfskému proudu daleko na sever zima podobná nebo i mírnější jak u nás. Stačí ale takových 100 kilometrů do vnitrozemí a je to něco jiného.
Kromě toho i ty vlašky mohou plodovat přes zimu třeba v naší relativně mírné zimě, takové včely jsem před takovými 30 lety zažil i u nás, ale v kruté severské zimě mohou plodování ukončit stejně jako kraňky.
Tam možná budou vlašky vhodnější než kraňky, protože kraňky by končily plodování velice brzo, střelím třeba v září a rozplodovaly by se střelím až v květnu, zatímco vlašky by plodovaly do střelím listopadu a začaly plodovat zase třeba v dubnu. Takže kraňky by na severu byly bez plodu a nových včel 7 měsíců, vlašky 4 - 5 měsíců a to může být výhodnější.
Ale všechno to jsou jen spekulace.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45239


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

a.turčáni (94.229.32.130) --- 16. 6. 2010
Re: kontrola na přítomnost matky (45208) (45215) (45222) (45232)

>Nikdy sa mi nestalo (bol som na to zameraný), aby sa M z NCH vyliahla skôr ako na 16 deň (3 dni vaj.+13 dní vývoj M).<
-----------------------------------------------------------
Prosím Tono, omluv moji neznalost, co je to NCH? U zkratek jsem trochu nechápavý.
Zdravím JK

Ahoj Josef, vo mne to je tak silno zakotvené, že tento výraz málokedy napíšem slovom, ale väčšinou mi stačí skratka N ako náhradný a CH ako chov. Pre tento spôsob výchovy novej matky máte i vy svoj výraz, akurát mi teraz
nepríde na rozum.

Pri chove matiek v oplodňovacích jednotkách som po odobratí oplodnenej M často pozoroval zvláštny jav. Hlavne sa to vyskytuje v čase plného leta, keď za odobratú M nemám pripravenú ďalšiu neoplodnenú M ani MB, tak ho nechám na pospas osudu. Včely reagujú na stav bez M záchrániť včelstvíčko výchovou M náhradným spôsobom.

Po oplodnenej M ostávajú v ňom i vajíčka a tu som z môjho hľadiska zistil abnormalitu, že ani na 4 deň niektoré vajíčka neboli vyliahnuté, ale čo mi vždy bolo divné postupne sa takto ponechané vajíčka dokázali vyliahnuť a včely ich pojali do výchovy.

Je to ťažké pochopiť (ani v literatúre som niečo také nedočítal), akoby včely pár vajíčok"zakonzervovali, čím sa poistili prípadným zničením prvých MB.

Je to ťažké uveriť, ale ja som sa tým zaoberal dlhšiu dobu, no vysvetlenie som nenašiel. Nemá niekto podobné skúsenosti?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45238


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš Heřman (e-mailem) --- 16. 6. 2010
Re: dovoz včelstev. (45211) (45231) (45235)

Skoro nic o vlasce nevim, akorat jsem slysel vypraveni, ze vlaska
neprerusuje plodovani pres zimu, protoze se ji to vyplati, prave napriklad v
Italii.

To mi s Norskem moc nepasuje...

T.H.


> Italské neboli vlašské včely, se jinak rozšiřují po světě běžně a do mnoha
> zemí byly dovezeny právě vlašky, ne kraňky. Severní Amerika, Nový Zéland,
> tuším se dobře osvědčují i v Norsku.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45237


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 16. 6. 2010
Re: dovoz včelstev. (45211) (45231)

"Tzn. že vám nestačí mít jen potvrzení, že dovážené včely jsou zdravé a
že v katastru, odkud včely dovážíte není ochranné pásmo. Musíte to mít
zjištěno, jak to je v katastru, kam hodláte včely dovézt.
Včela je z hlediska zákona hospodářské zvíře ( :-) - kupodivu) a vy jako
chovatel jste POVINEN ... . Když chcete mít psa, tak jste též leccos
povinen - ikdyž Češi - potažmo pochopitelně Moravané atd. jsou mistry ve
vyhýbání se, ale u včel vás povinnosti neminou."

No, předpokládám, že tam, kde chce včelař včelařit, má nákazovou situaci zjištěnou. Dále předpokládám, že kdo oficiálně prodává oddělky, tak má vyřešenou nákazovou situaci u sebe plus všechna potřebná vyšetření.
takže stačí se jen domluvit a potom přijet a odvézt oddělky.
Nedělejme z toho kovbojku, třeba jen proto, že někde jsou jedni včelaři nervózní, protože jiní včelaři tam likvidaci ohniska moru provádějí špatně, takže se tam mor objevuje každý rok.....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45236


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 16. 6. 2010
Re: dovoz včelstev. (45211) (45231)

"- Vysoká bodavost, kdy se dovezly včely tuším z Itálie ... desítky let
se tohoto dominantního genu včelaři nemohli zbavit a kdo ví, jestli
nepůsobí dodnes."
Jednalo se o dovoz včel z Kypru, pokud je mi známo. Ty byly mimořádně divoké, ale má to být takových 150 let.
Italské neboli vlašské včely, se jinak rozšiřují po světě běžně a do mnoha zemí byly dovezeny právě vlašky, ne kraňky. Severní Amerika, Nový Zéland, tuším se dobře osvědčují i v Norsku.
Kraňky jsou možná jen středoevropská záležitost.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45235


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdeněk Brentner (90.179.125.9) --- 16. 6. 2010
Re: dovoz včelstev. (45211) (45231)

>Nešťastné je, že takovou povinnost nemají všichni včelaři.<
Domnívám se,že povinnost oznámit ZO,že mám včelstva v jejich katastru,se týká jak členů ČSV,tak "bezdomovců".Že se to občas neděje,se také týká obou skupin.Zrovna tak se to týká i registrace stanoviště v ústřední evidenci.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45234


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

NitraM (62.245.68.227) --- 16. 6. 2010
Re: dovoz včelstev. (45211) (45231)

A. Hrdina: "A to jsem si vždycky říkal, že včelaři musejí být inteligentní
lidé, když se naučí všechny záležitosti okolo včel. No z hlediska
výmyslů odněkud něco dovézt, "Lepšího", to zřejmě neplatí :-)."
__________________________

Naprosto s Vámi souhlasím. Lidé jsou nepoučitelní, neopatrní, věci nedomýšlejí z hlediska širších souvislostí a kladou si tak ve výsledku do cesty sami často velmi nesnadné překážky, z nichž je varroáza jen nejkřiklavější případ. Externality jejich záměrného jednání teď musíme všichni pracně řešit, vždy nějakým způsobem dopravovat do včelstva chemické látky a věnovat třeba tomuto konkrétnímu problému mnoho zásahů a zbytečně spoustu času, což ve finále otravuje nejen nás, ale především včely...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45233


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Křapka (77.237.138.233) --- 16. 6. 2010
Re: kontrola na přítomnost matky (45208) (45215) (45222)

>Nikdy sa mi nestalo (bol som na to zameraný), aby sa M z NCH vyliahla skôr ako na 16 deň (3+13 dní).<
-----------------------------------------------------------
Prosím Tono, omluv moji neznalost, co je to NCH? U zkratek jsem trochu nechápavý.
Zdravím JK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45232


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Arno?t Hrdina (e-mailem) --- 16. 6. 2010
Re: dovoz včelstev. (45211)


Skutečně se podivuji nad nápady, které včelaři ve svém nadšení vymyslí.

To už tu též bylo - důsledky:

- Vysoká bodavost, kdy se dovezly včely tuším z Itálie ... desítky let
se tohoto dominantního genu včelaři nemohli zbavit a kdo ví, jestli
nepůsobí dodnes.

- Kleštík ! Ten sem nepřemigroval vzduchem. Toho sem dovezli s oddělky
další rádoby včelaři ve snaze "zušlechtit" svoje chovy z východu.

Takže jak je vidět, snahy včelařů zvýšit výnosy na světě vedly vždy k
dost velké pohromě. Což dokazuje známý výsledek včelařů v Jižní Americe
-> včela zabiják. To je též výsledek "bohulibé" činnosti člověka.

K přesunům včelstev, jak tu psal přítel Strait, že je to formalita:

Dvakrát měřte, jednou řežte!!!

V Jihomovavském kraji platí v některých oblastech zákazy přesunu
včelstev. A není jen Jižní Morava. Ale o zdejších poměrech mám čerstvé
zprávy.

Než pohnete se včelami, je potřeba znát, jaké zásady v dané oblasti
platí a jestli náhodou není dotyčná oblast v karanténě z důvodu ohniska
moru včelího plodu. Můžu vám říct, že v katastru Brna-města a okolí Brna
je to až na výjimky téměř celá oblast.

Z pásem ven se nesmí vyvážet.
Do pásma se může dovézt pouze se souhlasem KVS ! POZOR ! Krajská
veterinární (!!!) správa - nikoli hygiena, jak se mnozí domnívají. Na
Jižní Moravě se o včelaře stará MVDr. Pantůček a Ing. Šanda - tuším, že Ing.
Opatření a pásma jsou stanovena ve vyhlášce KVS a ta by měla být na webu
KVS a mám dojem, že jsem ji viděl i na webu Krajského úřadu na
zemědělském odboru.
Tzn. že vám nestačí mít jen potvrzení, že dovážené včely jsou zdravé a
že v katastru, odkud včely dovážíte není ochranné pásmo. Musíte to mít
zjištěno, jak to je v katastru, kam hodláte včely dovézt.
Včela je z hlediska zákona hospodářské zvíře ( :-) - kupodivu) a vy jako
chovatel jste POVINEN ... . Když chcete mít psa, tak jste též leccos
povinen - ikdyž Češi - potažmo pochopitelně Moravané atd. jsou mistry ve
vyhýbání se, ale u včel vás povinnosti neminou.

Nevytvářejte si problémy a řešte před tím, než něco uděláte, protože
neznalost zákona neomlouvá.
V současné době řešíme dovoz včelstev do ochranného pásma moru včelího
plodu a včelařka je vystavena sankcím ze strany KVS.
Nejenom, že je to drahé, ale i velmi nepříjemné. To by vám dotyčná mohla
popovídat.

Mor je velice nepříjemná záležitost, to vám po likvidacích některých
stanovišť v naší organizaci mohu říct a pokud byste se někde objevil mor
a někdo ze včelařů se dozvěděl, že jste tam dovezli včely a nemáte na to
papír, tak vám můžu říct, že vás ukamenují.
Tohle není výmysl, to jsou fakta. Tyhle problémy s "černými přesuny" se
dějí neustále a řeší se to stále dokola - nejspíš proto, že lidi jsou
lidi. A to jsem si vždycky říkal, že včelaři musejí být inteligentní
lidé, když se naučí všechny záležitosti okolo včel. No z hlediska
výmyslů odněkud něco dovézt, "Lepšího", to zřejmě neplatí :-).

Pripomínám členům ČSV, že vaší povinností je registrace stanoviště u
místní ZO ČSV, která působí v katastrech, kde máte umístěny včely - tedy
nehledě na fakt, že členem jste v jiné organizaci. Též byste měli u
organizace, kde máte včely odevzdávat měl. Tím má tato organizace
kontrolu nad tím, že máte včely v pořádku.
Je doporučováno (nikoli povinné), aby registrace byla bezplatná. Na
okrese Brno-město tomu tak je.

Zjistili jsme, že je lepší neklást registraci překážky, než hledat při
povinných vyšetřeních v pásmech, čí jsou včely v našem katastru, když o
tom včelaři nevíme.
Nešťastné je, že takovou povinnost nemají všichni včelaři.


Přeji příjemný den a klidné spaní

ArnoštDne 16.6.2010 5:53, R. Poláek napsal(a):
> tak mě napadalo, celnice a hranice už nejsou, nebyl by teoreticky problém
> dovézt včely z nějaké jiné země EU a úplně bez problémů klícky s matkami.
> Děje se už něco takového, setkal se s tím někdo?
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45231


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78290 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 45231 do č. 45291)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší


Klikněte sem pro nápovědu