78692

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



R. Polášek (85.71.180.241) --- 19. 5. 2010
Re: Rojení nebo tichá výměna? (44427) (44428) (44431) (44439) (44447)

"Ahoj Tomáši.Zpěvavý roj je takový roj,který vyletí jako první,ale s mladou matkou(nebo i více matkami),když se stará matka při předešlém pokusu ztratí,nebo třeba už jsem osobně viděl,že si ji včely nechaly.Zpěvavý se mu říká podle charakteristického zvuku,a proto,že je s mladou matkou,tak má potenciál delšího doletu při mezipřistání před úlem,než odletí v širou dál,a často se pověsí na vysoký strom až do vrchu,nebo se třeba rozleze po několika větvích,včelaři ovšem při jeho sbírání moc do zpěvu nebývá. "

Líhnoucí se matky v matečníku nebo i čerstvě vylíhnuté matky se v úlu ozývají zpěvem nebo takovým tůtáním.
V uzavřeném, ideálně ještě izolovaném včelínu, kde zvuky zvenku jsou utlumeny, jsou tyto zvuky mladých matek jasně slyšet. Venku u samostaně umístěných úlů to asi není možné, protože jejich tůtání bude přehlušeno venkovními šumy.
Podle mého názoru se zpěvavý roj říká roji s těmito mladými matkami.
Dřív to byla samozdřejmá znalost a spousta včelařů v rojovém období ušetřilo plno času a plno ulétlých rojů tím, že půlhodinku poslouchali a šli potom jen do těch včel, odkud ty zvuky slyšeli. Dneska u nástavků umístěných venku by to asi potřebovalo systém naslouchadel, aby matky bylo možné uslyšet.

Zase jinde je tvrzení, že zpěvavý roj je roj, který pozbyl matku. Včely se před tím, než se rozletí a vrátí zpátky do úlu, začnou v takovém roji silně vířit vzduch a a vydávat při tom na roj zvláštní zpěvavý zvuk.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 44459


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:P.Krátký - Re: Rojení nebo tichá výměna?
Předchozí:P.Krátký - Re: Rojení nebo tichá výměna?


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu